Opozice opět napadla daňový balíček, ministryně Schillerová ho hájila

S kritikou ze strany opozice se dnes opět setkal vládní daňový balíček, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Sněmovna ho projednává ve druhém čtení, kdy poslanci mohou přednášet pozměňovací návrhy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zopakovala stanovisko vlády, že hlavním motivem balíčku je ochrana občanů před dopady závislostí na návykových látkách.

Druhé čtení balíčku dnes dopoledne Sněmovna nedokončila a zatím není jasné, kdy se k němu vrátí. Předseda klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek neúspěšně prosazoval, aby debata pokračovala odpoledne. Faltýnek řekl ČTK, že z jeho strany bude snaha zařadit projednání balíčku ještě do konce týdne.

"My máme ambici vládní balíček stihnout. Je důležitý i pro sestavení rozpočtu. I za cenu toho, že bychom iniciovali mimořádné schůze," řekla novinářům ministryně Schillerová.

Schůze Sněmovny potrvá do pátku. Pokud by do té doby poslanci druhé čtení neukončili, pokračovalo by až na říjnové schůzi. Balíček má vstoupit v účinnost k 1. lednu příštího roku. Do té doby ho musí po Sněmovně projednat ještě Senát a podepsat prezident.

Vláda v progr. prohlášení slíbila, že nebude zvyšovat daně. Dnes v PS navrhuje jejich zvýšení. My předložíme pozměňovací návrhy na zrušení daně z nabytí nemovitosti, na zvýšení limitu obratu pro plátce DPH z 1 mil. na 2 mil. a na prodloužení lhůty u opravného kontrolního hlášení.

— Petr Fiala (@P_Fiala) September 25, 2019

Ministryně Schillerová mimo jiné rozptylovala obavy z toho, že by zvýšení spotřebních daní u tabákových výrobků a lihu podpořilo růst černého trhu. Poukazovala například na to, že Česko patří k zemím s nízkým podílem černého trhu s cigaretami a alkoholem. Uvedla také, že od roku 2010 vzrostla průměrná mzda o 44,2 procenta, ale v tom roce se také naposledy zvyšovala spotřební daň z lihu. U tabáku se sice daň zvyšovala, ale její růst podle Schillerové neodpovídal růstu příjmů spotřebitelů.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek chce balíček zamítnout. Vytýkal mu především, že motivem vlády je snaha získat víc peněz do státního rozpočtu, a nikoli vládou deklarovaný boj se závislostmi. Za nejnebezpečnější a nejškodlivější část balíčku označil nové zdanění rezerv pojišťoven.

Rezervy by měly být daňové uznatelné jen do výše stanovené směrnicí Solvency II. Kalousek tvrdí, že to oslabí finanční sektor a bude to motivovat zahraniční vlastníky pojišťoven v ČR k odlivu dividend do zahraničí. Česká asociace pojišťoven již dříve vyzvala poslance, aby návrh odmítli.

Schillerová zastává názor, že nová metoda je objektivnější a znemožňuje snižování daní pomocí tvorby rezerv. Pojišťovnictví je podle ní jediným segmentem, který má takovou výjimku. Odmítla, že by šlo o sektorovou daň.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř řekl, že jeho hnutí nemůže balíček podpořit, protože i přes slib vlády, že nebude zvyšovat daně, tento návrh výrazně zdražuje občanům život. Jan Bartošek (KDU-ČSL) obvinil vládu, že návrh připravila šlendriánsky a neposkytla k němu odborná stanoviska. Václav Klaus (Trikolora) varoval vládu, že její snaha uplácet voličské skupiny narazí na přicházející zpomalení ekonomiky. Vláda podle něj víc peněz stejně nevybere.

Poslanci vznesli k balíčku na šest desítek pozměňovacích návrhů. Chtějí například zrušit zvýšení poplatku za vklad do katastru na dvojnásobek, zrušit superhrubou mzdu nebo zvýšit daňové úlevy. Rozpočtový výbor doporučil z balíčku vyřadit zdanění plynu v domovních kotelnách a upravit zdanění hazardu a výher.

Související

Více souvisejících

Daně Poslanecká sněmovna Alena Schillerová Miroslav Kalousek Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Jan Bartošek Václav Klaus ml.

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy