Politologové mají u vlády pěti stran vznik nových postů za logický krok

Vznik nových ministerských postů v kabinetu, který sestavují koalice Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) je logický z pozičního hlediska, neboť v nové vládě bude pět subjektů. Uvedli to dnes politologové oslovení ČTK. Nové posty podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně dávají smysl i vzhledem k obsahové stránce.

Koalice se v úterý dohodly na koaliční smlouvě i programovém prohlášení společné vlády. O dokumentech budou jednat v příštích dnech vedení pěti subjektů. Podepsat koaliční smlouvu i programové prohlášení chtějí strany v pondělí. Kabinet bude mít 18 členů, budou v něm nově ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu, výzkum a inovace. Nynější vláda ANO a ČSSD vznikla s 15 členy.

Přidání nových ministrů bez portfeje má podle Kopečka dvojí politickou logiku. Jednak se řídí obsahovou stránkou věci. U ministra pro evropské záležitosti to dává smysl vzhledem k tomu, že Česko bude v druhé polovině příštího roku předsedat Radě EU. "Podobně vzhledem k nekvalitě řady legislativních návrhů, které plynuly v minulém volebním období z vlády do Sněmovny (viz extrémní příklad pandemického zákona), dává funkce ministra pro legislativu smysl, aby se předešlo opakování této situace," poznamenal. Ministr pro vědu a výzkum pak podle něj odráží jednu z priorit nové vlády.

"Druhá logika těch tří nových ministrů je poziční. Vládu bude tvořit pět politických stran, a dává proto smysl, aby se rozdělovalo víc vládních pozic než v předchozím kabinetu se dvěma stranami," dodal Kopeček.

Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy mají ministři bez portfeje tu výhodu, že se nezakládá nový úřad. Proto se dají obhájit i ve světle požadavku na úspory. "A tyto posty jsou výhodné i proto, poněvadž 'rozesadit' kandidáty pěti stran do vládních funkcí není snadná věc," shodl se s Kopečkem.

Koalice Spolu v kabinetu obsadí post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Pirátům a STAN připadnou vnitro, průmysl, školství, místní rozvoj, ministerstvo zahraničí, nově definovaný ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

"Rýsující se velký poziční zisk Pirátů zjevně odráží vyjednávací schopnost jejich společné volební koalice se Starosty. Kdyby jednali Piráti samostatně, nikdy by takový poziční zisk neměli šanci dosáhnout," uvedl Kopeček na dotaz k pozici Pirátské strany, která získala ve volbách pouze čtyři poslanecké mandáty, zatímco STAN 33. Podle Kopečka je zajímavá vládní nabídka silným argumentem, aby celostátní fórum Pirátů vstup do vlády i přes nechuť části členů schválilo.

"Pokud jde o Piráty, tak je asi nutné připomenout, že jejich voliči přispěli k celkovému výsledku koalice Pirátů a STAN zhruba polovinou hlasů, čili z tohoto hlediska mají na ministerstva nárok, avšak početně slabý poslanecký klub bude vždy nad legitimitou takového přídělu klást velký otazník," doplnil Mlejnek.

Související

Vláda ČR Glosa

Kdy se rozpadne Fialova vláda?

Před dvěma lety by si na to málokdo asi vsadil, nicméně po té době je jedna věc jasná. Vláda Petra Fialy, ač se leckomu nemusí líbit, je mnohem stabilnějším subjektem, než by kdo kdy byl předpokládal. A to přestože spojuje strany pravicové, liberální i středově-levicové. Kdo by to byl řekl...

Více souvisejících

Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Česká pirátská strana Starostové a nezávislí (STAN) Vláda ČR Lubomír Kopeček

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy