Politologové: Zásadový postoj KSČM k rozpočtu souvisí s volbami

Za zásadovým postojem komunistů k rozpočtu jsou podle politologů volby do Sněmovny v příštím roce. V předvolebních průzkumech se KSČM dlouhodobě pohybuje na hranici volitelnosti, potřebuje se tak vymezit a ukázat zásadový postoj, míní politologové, které oslovila ČTK. Zároveň ale předpokládají, že návrh rozpočtu na příští rok nakonec dolní komora schválí. Zatím ale menšinová vláda ANO a ČSSD dojednanou podporu pro jeho schválení nemá.

Komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, podmiňují své hlasy přesunem deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy. Hlasování je odloženo do pátku.

Komunisté podle politologů cítí, že je potřeba dát o sobě výrazněji vědět. Proto se KSČM v poslední době mnohem více vyhraněněji profiluje vůči vládě. "Předpokládám, ze podobnou strategii uvidíme u KSČM s blížícími se volbami častěji," uvedl Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze.

"Ta jejich situace je s hlediska podpory veřejnosti opravdu svízelná, já bych řekl, že vlastně bojují o život, proto se snaží na poslední chvíli udělat něco, čím by mohli zabodovat mezi svými voliči a co by jim zároveň otevřelo prostor pro získání části voličů, kteří od nich odešli," řekl ČTK Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze.

Politolog Jan Kubáček si ale není jistý, zda snaha seškrtat miliardy ministerstvu obrany, komunistům ve výsledku pomůže. Míní, že voliči KSČM slyší spíše na sociální argumenty či prohlubování pomoci, ale ne na otázku zbrojení a v podstatě hrozbu rozpočtového provizoria. "Komunisté kuriózně argumentují pravicově, a to si myslím, že bude zádrhel před jejich voliči, že oni vlastně na (premiéra) Andreje Babiše používají pravicovou rétoriku," podotkl.

Přesto se Mrklasem s Kubáčkem domnívají, že na provizorium nedojde a návrh rozpočtu bude s největší pravděpodobností schválen. Buď to podle nich umožní sami komunisté nebo nezařazení poslanci. Mrklas připomíná, že je i velký tlak na ostatní politické strany a že před svátky poslance čeká ještě další důležité hlasování, a to o zrušení superhrubé mzdy a nouzovém stavu.

"Bude to i taková zatěžkávací zkouška pro soudržnost dvou nově vytvořených koalicí, protože tam určitě existují různé názory na celou řadu věcí. V zásadě můžeme říci, jestli přežijí teď ty dva týdny, tak přežijí do voleb," uvedl s odkazem na koalici Pirátů a STAN a koalici ODS, lidovců a TOP 09 pro parlamentní volby v příštím roce.

Každá strana hledí, jak dopadnou volby a jejich strategie tomu teď bude podřízena, uzavřeli politologové.

Související

Andrej Babiš Komentář

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  

Více souvisejících

KSČM státní rozpočet Ladislav Mrklas politolog Jan Kubáček (politolog) Volby

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy