Poslance rozděluje názor na žádost Babiše, aby výbor probral postup výběru šéfa BIS

Někteří členové sněmovního bezpečnostního výboru se pozastavují nad žádostí premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž chce ve výboru projednat to, zda má Bezpečnostní informační službu dál vést Michal Koudelka, nebo zda má ředitele kontrarozvědky vybrat až příští vláda.

Jiní členové, konkrétně z hnutí ANO, naopak s postupem ministerského předsedy souhlasí, vyplynulo z dnešní ankety ČTK. Bezpečnostní výbor se sejde v pátek ještě před mimořádnou schůzi pléna dolní komory. Koudelkovi končí mandát v polovině srpna.

Místopředseda výboru za opoziční ODS Pavel Žáček míní, že pokud se "premiér Babiš pochlapí" a navrhne Koudelkovo jmenování na další funkční období, většina členů výboru ho podpoří. "Protože však není jasné, zda ho (Koudelku) Babiš navrhne, tak nemůžeme předjímat, jak jednání dopadne. Z premiérova dopisu našemu výboru to spíše vypadá, že si s námi jde jen popovídat," uvedl Žáček.

Lidovec Jan Bartošek uvedl, že je z postupu premiéra rozpačitý a neví, co Babiš sleduje tím, že se má výbor k obsazení pozice ředitele zpravodajské služby vyjádřit. "Postup nerespektuje zákon v tom, jak má být vybrán šéf BIS," řekl. Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Koudelka má Bartoškovu podporu. "Pan plukovník opakovaně prokázal, že je skvělý profesionál, službu vede dobře a tato služba i on sám má vysoké mezinárodní renomé a vysoký stupeň důvěry. Pokud by to bylo v mé pravomoci, jmenoval bych pana Koudelku na dalších pět let," podotkl Bartošek.

Místopředseda výboru Jiří Mašek (ANO) soudí, že Babišův krok "není nic proti ničemu". "Naopak to považuji za vstřícný a správný postup," napsal. Ke Koudelkovi se nevyjádřil. Také další člen výboru za ANO Pavel Růžička uvedl, že s postupem premiéra souhlasí. "Bohužel nejsem ten, kdo může pana ředitele Koudelku jmenovat. Tuto odpovědnost má pan premiér a vláda," poznamenal Růžička. Zdůraznil také, že u tajných služeb by se nemělo politikařit. "Ale to by si měla především uvědomit opozice," dodal.

Růžičkův kolega z klubu Robert Králíček pokládá schůzi výboru za legitimní. "Pan ředitel Koudelka vždy měl a nadále má mou podporu. V souladu s tím budu jednat i na zasedání výboru," uvedl. Naopak Marek Novák (ANO) napsal, že Koudelku na další pětileté období nepodpoří. "Jsem pro výběrové řízení, ze kterého vyjde ten nejlepší, to mi přijde u jakéhokoliv obsazování postu normální. Pokud by vyhrál pan Koudelka, budu to respektovat. Pokud nebude výběrové řízení, podpořím maximálně prodloužení o jeden rok," uvedl.

Pirátský místopředseda výboru Lukáš Kolářík se pozastavil nad tím, že výbor uskuteční na poslední chvíli. "Vnímám to tedy jako hrací kartu pro vyjednávání s prezidentem, neboť nás čekají volby a premiéru Babišovi jde o to, aby byl pověřen sestavením vlády, i když jeho hnutí neskončí ve volbách na prvním místě," uvedl. Ke Koudelkově výměně Kolářík důvod nevidí. "Nejen události kolem Vrbětic, ale i jeho mravenčí, dlouhodobá a úspěšná práce mě utvrzuje v tom, že je člověkem na svém místě. Nikdy neměl žádný škraloup," poznamenal. "Bezpečnost má byt apolitická a hrát mariáš s hlavou ředitele tajné služby mi přijde naprosto nevhodné," dodal Kolářík.

Místopředseda výboru Jan Birke z koaliční ČSSD uvedl, že se nechá překvapit, s jakou nominací předseda vlády přijde. Je pravomocí vlády, aby ředitele BIS navrhla, výbor má věc projednat, připomněl. Premiérův postup se tak nedrží dosavadních zvyklostí, ale není protizákonný, míní. "Když jsme v minulosti děkovali tajným službám za jejich práci, například v kauze Vrbětice, myslel jsem všechny členy tajných služeb včetně šéfa," shrnul Birke svůj postoj ke Koudelkovi.

"Pan premiér se zase svoji nerozhodností sám zahnal do kouta, kde to nyní bude schytávat ze všech stran," napsal místopředseda výboru Zdeněk Ondráček (KSČM). Podle něho bezpečnost Česka rozhodně nepadá Koudelkovým odchodem, "jak se nám snaží namluvit takzvaná demoopozice". "Už to možná chápe i premiér, ale zase kličkuje. A to je to co mu musíme vyčítat. Silný premiér by si své rozhodnutí obhájil sám a nemusel by se snažit hodit na na někoho jiného, kdo to rozhodnout stejně ani nemůže," dodal Ondráček.

"Opakovaně jsem v minulosti říkal, že Michal Koudelka dokázal přesvědčit svou prací, že ideově a hodnotově je to člověk, který demokracii, naše instituce a prozápadní orientaci hájí. Z funkce ho může chtít dostat jen ten, kdo tyto hodnoty nevyznává," napsal Vít Rakušan (STAN). Na jednání bude požadovat, aby se "neustupovalo cizím zájmům". "A to, že pan Koudelka hájil zájmy lidí v této zemi, je z mé zkušenosti nezpochybnitelné," dodal Rakušan.

Koudelku dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman. V květnu už pošesté nevyhověl návrhu vlády, aby Koudelku povýšil do generálské hodnosti. Žáček soudí, že Babiš by měl brát svou ústavní odpovědnost vážně a navrhnout Koudelku do druhého funkčního období "bez ohledu na názory a zájmy prezidenta".

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Andrej Babiš BIS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy