Česko čeká předsednictví EU. Babiš má jasnou představu, diplomat je jiného názoru

Berlín, který je od začátku července pověřen předsednictvím Radě EU, má teď před sebou nelehké období. Kromě stále se zhoršujících vztahů s Ruskem a Čínou bude muset řešit také ekonomické dopady pandemie covid-19. Německá kancléřka Angela Merkelová to v závěru své politické kariéry rozhodně nebude mít jednoduché.

"Německo musí být při prosazování priorit opatrné, protože řadě států i politiků německá dominance vadí,“ řekl bývalý český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák v interview pro Český rozhlas Plus s poznámkou, že by Němci neměli prosazovat pouze své zájmy, ale zajímat se o Evropskou unii jako celek. 

Diplomat a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky dále také konstatoval, že kvůli přijetí Lisabonské smlouvy je předsednictví Unii velmi obtížné, jelikož je v důsledku jejího přijetí zastíněné. Za zmínku stojí, že Česko předsedalo v době jejího přijímání, přičemž bylo po Irsku poslední zemí, která jí ratifikovalo. Velkou roli v tom tehdy sehrál bývalý prezident ČR Václav Klaus.

Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého v případě opětovného zvolení v příštích volbách čeká v roce 2022 předsednictví EU, se jedná pouze o "drahou žvanírnu s chlebíčky". Jindrák proto jeho slova mírní a konstatuje, že se úředníci se vším všudy ujímají řízení sektorových rad. "Oni je řídí, připravují podklady a určují základní spin diskuze,“ nastínil.

"V kuloárech u chlebíčků se kolikrát proberou věci, které při formálním jednání neproberete." Rudolf Jindrák

Diplomat zároveň také konstatoval, že Češi mají díky svému předsednictví jedinečnou příležitost ukázat svým zahraničním partnerům své schopnosti. "Pamatuji si, že v roce 2009 padla vláda během předsednictví, tak v Süddeutsche Zeitung vyšel titulek ‚Špatní politici, dobří úředníci‘. Úředníci včetně úřednické vlády byli pochváleni za to, že to od půlky dotáhli do konce," vzpomínal na rok 2009, kdy bylo Česko ve vládní i ekonomické krizi.

Babiš by podle Jindráka měl také usilovat o vzájemnou diplomacii, jelikož v Evropské unii platí potřeba hledání kompromisu. "Můžete neustále protestovat, ale nemůžete desetkrát říci ne. Musíte aspoň jednou říct ano, nebo aspoň možná," nastínil jak to v evropské diplomacii chodí.

„Na druhou stranu je třeba se umět ozvat a ne to tam těm dvěma velkým státům odkývat. Ale to už se dnes také neděje, že co si domluvila Francie s Německem, tak bylo hotové,“ dodal.

Dřívější diplomat se navíc zná i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která je dle jeho slov velmi trpělivá a tvrdá vyjednavačka, a které díky svému několikaměsíčnímu působení v socialistickém Československu rozumí naší zemi. Za zmínku stojí, že sama navíc také vyrůstala v NDR. Bohužel z toho česká politika nedokázala vytěžit.

"Merkelová je v aktivní politice už od roku 1990, kdy byla v první Kohlově vládě. Byť si netroufám kritizovat všechny české premiéry, tak jsem se zařekl, že budu některé ty historky zapomínat,“ řekl bývalý český velvyslanec v Německu s poznámkou, že k Čechům mají blízko i bavorští politici vzhledem k silným vazbám Sudetských Němců, na kterých ale tuzemští politici taktéž příliš nepracovali.

Související

Rudolf Jindrák

Jindrák se oficiálně ujal funkce českého velvyslance na Slovensku

Funkce velvyslance České republiky na Slovensku se dnes oficiálně ujal Rudolf Jindrák. Před polednem předal prezidentce Zuzaně Čaputové pověřovací listiny. Nástupní audience nového velvyslance se konala v sídle hlavy slovenského státu. Součástí byl slavnostní ceremoniál na nádvoří prezidentského paláce, kde vojáci prezidentské čestné stráže zahráli českou hymnu.
Rudolf Jindrák

Zeman se nezaměřoval jen na Rusko a Čínu, popřel Jindrák

Není pravdou, že se prezident Miloš Zeman ve svém zahraničně-politickém působení zaměřoval jen na ruskou a čínskou agendu. Zaměřoval se též na bezpečnostní záležitosti, spolupráci s Izraelem, ekonomickou diplomacii nebo vztahy se sousedními státy, které jsou vynikající. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel hradní diplomacie a budoucí velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák. Zemanovi bude s koordinováním zahraničně-politických aktivit pomáhat do konce prezidentova mandátu.

Více souvisejících

Rudolf Jindrák rada evropské unie EU (Evropská unie) Německo Angela Merkelová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy