Příspěvek na zaměstnávání postižených vzroste na 14 200 korun, oznámil Jurečka

Příspěvek od státu na výdělek lidí s handicapem se od října zvedne o 600 korun. Firmy s více než polovinou postižených pracovníků tak mohou měsíčně na zaměstnance získat místo nynějších nejvýš 13.600 korun až 14.200 korun. Počítá s tím nařízení, které dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle ministerstva práce patří zvýšení částky k opatřením ke zmírnění dopadů zdražování na handicapované. Příspěvek vzrostl naposledy od října 2020, tehdy to bylo o 800 korun.

Přidání o 600 korun si ročně vyžádá 374 milionů korun navíc, celkem by do příspěvků mohlo putovat 10,3 miliardy korun. Letošní výdaje za polovinu roku by se zvedly o 188 milionů korun, celkem by se na podporu vydalo asi 10,1 miliardy. Autoři poukazují na to, že se vybere ale i víc na daních a odvodech.

Pracovní výkon lidí s handicapem bývá omezený. Podniky mohou od státu získat tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 13.600 korun. Od října to bude 14.200 korun. Příspěvek se vyplácí zpětně za předchozí čtvrtletí, takže zaměstnavatelé dostanou vyšší částku už za období od července, podotkl ministr. "Je důležité, aby se lidé s handicapem zapojili do běžného života a pracovní činnosti. Podporujeme zaměstnavatele, kteří tato pracovní místa vytvářejí," uvedl Jurečka.

Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených (AZZP) vyzývala už minulou vládu, aby s navyšováním minimální mzdy zvedala i příspěvek na pracovníky s handicapem. Poukazovala na to, že se podpora upravuje se zpožděním. Žádala zavedení pravidelné valorizace příspěvku. Pro letošek činí nejnižší výdělek 16.200 korun. V minulosti byl příspěvek vyšší než minimální mzda, od roku 2019 je pod její hranicí.

Příspěvky míří na takzvaný chráněný trh práce. Loni je pobíralo 3762 zaměstnavatelů s víc než polovinou handicapovaných pracovníků, dostávali je na 62.960 lidí. Výdaje činily 9,2 miliardy korun. V roce 2020 úřady práce vyplácely podporu 3652 firmám na 58.488 postižených zaměstnanců. Stálo to 8,4 miliardy korun. V roce 2016 bylo podpořených 48.422 pracovníků ve 3229 firmách za pět miliard Kč.

Podle ministerstva počet firem a podpořených pracovníků "nenaznačuje nutnost" příspěvky po navyšování minimální mzdy upravovat. Resort ale také uvádí, že na chráněný trh práce má dopady covidová epidemie, ruská invaze na Ukrajinu s omezením dodávek či odbytu, inflace a zpomalení ekonomiky.

V minulosti stanovoval maximální příspěvek zákon o zaměstnanosti. Kvůli úpravě částky se tak musel opakovaně měnit. Předloňská novela vládě umožnila zvýšit podporu v nařízení podle růstu minimální mzdy a vývoje životních nákladů.

Související

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) invalidé

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Putin má paranoidní strach, že Západ omezí moc Ruska. Moskva proto enormně zbrojí

Ruský vůdce Vladimir Putin je „paranoidní" z údajného záměru Západu omezit moc Ruska ve světě, což ho vede k tomu, že vynakládá historicky rekordní částky na militarizaci země. 

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy