"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo jiné tak očekávalo, že bude první ženou v Bílém domě, zavítal do Česka nynější šéf resortu zahraničí USA Mike Pompeo.

"Američané ale nejezdí, aby poplácali po ramenou. Většinou jsou na stole konkrétní věci,“ vyjádřil se k vzácné diplomatické návštěvě někdejší náměstek ministra zahraničí a současný ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. 

Ministr zahraničí Spojených států během své návštěvy českého premiéra Andreje Babiše (ANO) zároveň také varoval před spoluprací s ruskými a čínskými státními podniky při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, která je dle jeho názoru riziková z hlediska zachování národní bezpečnosti a suverenity ČR.

Pompeovi se také zamlouvá, že Češi pomalu a jistě vyměňují ruskou vojenskou techniku za americkou. Hovořil mimo jiné také i o kybernetické bezpečnosti.  

Šance pro Česko

Americký ministr zahraničí se ve středu setkal i s představiteli několika českých a amerických technologických firem. Ředitelovými slovy má Česko potenciál na spolupráci s USA na poli technologií, která právě nahradila v žebříčku nejpalčivějších témat dosud nejdiskutovanější otázku energetiky.

Momentálně se hovoří o budování vysokorychlostních sítí. "Je potřeba mít jistotu, že sítě budou fungovat a nebudou zneužity,“ konstatoval Schneider. Na možná rizika spjatá s Čínou upozorňují USA již delší dobu.

"Málokterá země chce říct – odmítáme spolupracovat a priori ve všech oblastech. Jde ale o to, vymezit klíčové strategické oblasti, kam nechceme pustit partnera, ve kterého nemáme plnou důvěru,“ podotkl exnáměstek šéfa resortu zahraničí s poznámkou, že se takový postoj nerovná úplnému uzavření trhu. 

Schneider se dále také vyjádřil k aktivitám Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v mnoha oblastech usiluje o mezinárodní spolupráci, což například Pompeo uvítal.

Na loňské konferenci v Praze se odborníci usnesli na dokumentu s názvem Pražské návrhy obsahující zásady, které by měly předcházet rizikům spojeným se zaváděním sítí 5G. K dalšímu setkání by mělo dojít letos v září. 

"Pro zemi naší velikosti je docela důležité ukázat, že jsme schopni v nějaké oblasti být nejen konkurenceschopní, ale schopní být i na čele. O to je třeba stát a spolupráce s USA je v této věci důležitým kamenem, na kterém můžeme stavět svoji konkurenceschopnost,“ uzavřel ředitel.

Související

Mike Pompeo.

Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje

Americký prezident Joe Biden podle bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea stažení z Afghánistánu nezvládl. Minulá administrativa, k níž Pompeo patřil, uzavřela podle exministra s afghánským islamistickým hnutím Tálibán dobrou dohodu, která měla zajistit spořádaný odchod Američanů.

Více souvisejících

Mike Pompeo politika USA (Spojené státy americké) Čína diplomacie Kybernetická bezpečnost technologie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy