Senátoři se neshodují v tom, jak naložit s daňovým balíčkem

Senátoři se neshodují v tom, jak by měla horní komora naložit se sporným daňovým balíčkem. Z jejich dnešních vyjádření ale vyplývá, že předlohu zřejmě Senát vrátí zpět do Sněmovny. Někteří senátoři uvažují o pozměňovacích návrzích, podle jiných by měl Senát daňový balíček zamítnout. Zaznívají ale také hlasy pro schválení balíčku.

O jeho osudu hodlá s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) jednat premiér Andrej Babiš (ANO), protože chce, aby Senát ze zákona vypustil zvýšení daňové slevy na poplatníka.

Předloha ve sněmovním znění zvyšuje základní daňovou slevu na poplatníka a zároveň snižuje daň z příjmu zaměstnanců. Veřejné rozpočty by tím podle ministerstva financí přišly příští rok o 130 miliard korun, z toho o 31 miliard obce a o 12 miliard kraje.

Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra dnes ČTK řekl, že on osobně je pro schválení balíčku, případně pro drobné parametrické změny. Postoj celého klubu nechtěl odhadovat. Mezi senátory ODS jsou podle něj takoví, kteří zastávají stejný názor jako on, i ti, kterým se balíček nelíbí. Poznamenal, že senátoři TOP 09, kteří jsou se senátory ODS v jednom klubu, smýšlejí jinak. "My jako klub nebudeme mít závazné hlasování," řekl Nytra. Upozornil také, že zatím není jasné, kdy se bude balíček projednávat.

Senátor TOP 09 z klubu ODS a TOP 09 Herbert Pavera věří, že se balíček vrátí do Sněmovny s návrhem na vypuštění Babišovy úpravy na zrušení superhrubé mzdy se snížením daně z příjmu, nebo pirátského návrhu na zvýšení daňové slevy. "Určitě dozná tento zákon úpravy," řekl ČTK Pavera. "Já velmi propaguji snížení daní a velmi bych si přál, abychom měli 15procentní daň pro podnikatele i pro pracující fyzické osoby, ale současně mám obavy, že to nebudeme schopni utáhnout jako stát a zadlužíme několik příštích generací," dodal.

Předseda klubu Starostů Petr Holeček se nyní kloní k zamítnutí daňového balíčku, o postupu se ale ještě bude jednat. Vadí mu dopady na kraje a na obce, které pokládá za fatální. Zbyly by jim podle něho peníze jen na holý provoz. "Senát je od toho, aby hlídal, aby zákony byly dobré a bezchybné. A tohle je zákon, který není ani dobrý, ani bezchybný," řekl ČTK.

Senátoři z klubů KDU-ČSL a PROREGION, který sdružuje senátory ANO a ČSSD, se ještě budou o postoji k balíčku radit. Pro předsedu klubu PROREGION Jaroslava Větrovského (za ANO) představuje zásadní problém to, že nejsou kompenzovány výpadky příjmů pro obce a kraje.

Senátor Lukáš Wagenknecht z klubu SEN 21 pokládá za velmi neseriózní, že balíček by měnil daňové sazby těsně před koncem roku a podnikatelé by měli málo času na úpravy účetních systému. Případné snížení daní by bylo možné v případě přijatelných rozpočtových dopadů, vyplynulo z Wagenknechtova vyjádření. "To, co Sněmovna poslala, je šílenost z pohledu rozpočtové odpovědnosti," řekl ČTK. Doufá, že Senát se shodne na kompromisní úpravě, kterou napraví hlavní chyby balíčku a která bude přijatelná pro Sněmovnu.

Předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS) řekl ČTK, že zrušení supehrubé mzdy i navýšení slevy na dani jsou navzájem neslučitelné. On sám bude dávat přednost tomu, aby z balíčku zmizelo navýšení slevy a bude usilovat o navýšení podílu krajů a obcí na sdílených daních v rámci rozpočtového určení daní.

Na navýšení daňové slevy kritizoval Vilímec například to, že číslo musí být dělitelné 12, když se u zaměstnanců stanovuje měsíčně ve výši jedné dvanáctiny. "Když něco dělám, tak bych si měl uvědomit, že bych u toho měl myslet," zdůraznil. Navýšení podílu samospráv na penězích z rozpočtového určení daní jsou podle něj jistější peníze než kompenzace nebo dotace. Senátoři však budou podle něho k balíčku přistupovat věcně. "Senát je svébytná komora, to není tak, že nám bude vláda říkat 'My požadujeme po Senátu, aby nám to vrátili'," poznamenal.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o víkendu sdělila, že požádá Senát, aby z balíčku vypustil zvýšení slevy na poplatníka z nynějších 24.840 korun ročně na průměrnou výši hrubé mzdy vždy za předminulý rok. Ve Sněmovně to prosadil Pirát Mikuláš Ferjenčík. Babišův schválený návrh předpokládá zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmu 15 procent pro drtivou většinu zaměstnanců.

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Senát ČR Daně Zdeněk Nytra (ODS) Lukáš Wagenknecht Vladimír Vilímec (ODS) Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy