Uchazeči o Hrad se neshodnou ohledně daní, nabízí i různá řešení inflace

Prezidentští kandidáti se neshodnou, zda by se měly zvyšovat nebo snižovat daně. Většina jich ale upozorňuje, že současné hospodaření státu není v pořádku a chtěli by o dalším nastavení příjmů a výdajů státu vést debatu. Uchazeči o účast v prezidentské volbě to uvedli v odpovědích na anketu ČTK.

Podle podnikatele Karla Janečka je daňová zátěž ze střednědobého a dlouhodobého pohledu příliš veliká. "Vzhledem k mému odbornému ekonomickému a analytickému vzdělání si myslím, že smysl má daňová reforma. Lepší by bylo zaměřit se na nepřímé daně, které řeší také negativní externality," uvedl.

Podle senátora Pavla Fischera není dnes hospodaření státu uspokojivé. "Jsme však v mimořádné době, takže to má své vysvětlení. Ale protože veřejným rozpočtům chybí disciplína, je třeba zásadně změnit kurs," poznamenal. Podotkl, že zatímco rostou výdaje, příjmy stagnují nebo klesají. "Abychom odstranili tento nepoměr a vyřešili strukturální deficit, musíme provést opatření nejen na straně výdajů, ale i na straně příjmů," napsal. Dodal, že jako prezident za vládu nebude rozhodovat, může ale přispět k tomu, aby rozprava o těchto otázkách byla co nejširší a aby šlo o opatření, která si získají podporu u všech odpovědných politických aktérů.

Odborový předák Josef Středula podotkl, že je nezbytné a strategicky nutné zahájit debatu o českém daňovém systému. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková je pro částečné zachování daní a snížení výdajů státu, je také pro zjednodušení daňového systému. "Při současné rozhazovačné finanční politice vlád je snížení daní obtížné, ale možné," podotkla. Zmínila zároveň možnost zvýšení daní v sektorech, kde jsou vytvářeny nadměrné zisky. "Vláda má dostatek nástrojů přijmout zákony, které stanoví, jaký zisk je ještě přijatelný a jaký je na hranici nebo dokonce za hranicí 'lichvy'," doplnila.

Podle senátora Marka Hilšera není otázka daní otázkou pro prezidenta, Česká republika ale podle něj musí dlouhodobě snižovat státní výdaje a navyšovat příjmy. Uvedl, že minulá vláda Andreje Babiše špatně hospodařila. "Je možné například zdanit kapitálové zisky za tříletým horizontem, které zdanění unikají, a vrátit výpočet daně ze superhrubé mzdy. Nelze naopak zvyšovat zdanění práce a odvody za sociální pojištění, které zatěžují byznys," napsal. V úsporách by podle něj měl jít stát příkladem a výrazně omezit vlastní zbytné výdaje.

I bývalá rektorka Danuše Nerudová podotkla, že hospodářská politika země není v gesci prezidenta, ale vlády. Úkolem prezidenta podle ní je upozorňovat, pokud k ní vláda přistupuje neodpovědně a nebere ohled na kvalitu života budoucích generací. "Když máte rybník, ze kterého vytéká voda rychleji, než tam přitéká, může se stát, že se dostanete na sucho. Potom máte dvě možnosti. Buď zvednete průtok, nebo snížíte odtok," uvedla. Velmi by si přála, aby před tím, než vláda případně sáhne ke zvýšení přítoku, se velmi výrazně zabývala efektivitou toho, kolik z rybníku odtéká. Dodala, že změny v daňové politice mají být ve zdravé ekonomice vždy až návazný krok. "My jsme zatím neudělali to základní: nepodívali se na výdaje státu a neověřili, zda stát utrácí veřejné peníze efektivně," doplnila.

Podle generála Petra Pavla je změna daňových sazeb úkolem pro vládu. "Prezidenta si lidé volí kvůli něčemu jinému. Žádal bych ale od vlády, aby připravila návrhy, které dají veřejné finance do pořádku, a aby se dívala za horizont jednoho rozpočtu," poznamenal.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu účastníků výzkumu.

Kandidáti by inflaci řešili hledáním úspor či koordinací vlády a ČNB

Hledání úspor, koordinaci kroků vlády a České národní banky (ČNB) nebo cílenou podporu doporučují prezidentští kandidáti jako řešení vedoucí ke snížení inflace. Uchazeči o post prezidenta to uvedli v anketě ČTK na dotaz, jak by měly vláda a ČNB postupovat, aby se inflace snížila.

"ČNB má své úkoly vyplývající ze zákona a v této chvílí je hlavním úkolem stabilita (kurzová a bankovní trh), vláda by měla úzce spolupracovat s bankovní radou a zejména se věnovat omezení důvodu růstu vnitřní inflace - například je zde na místě kritika za nevyužití zákona o cenách," odpověděl předseda odborových svazů Josef Středula.

Podle někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové je ke snížení inflace nutné najít urychleně společné řešení vlády a podnikatelského sektoru za součinnosti ČNB. Zmínila podporu inovativních investic, snížení úrokových sazeb a řešení příčin inflace, tedy vysokých cen energií nebo potravin. Přijmout by se podle ní měly také urychleně regulatorní a daňová pravidla pro sektory s nadměrnými nezaslouženými zisky a odklonila by se od evropské energetické politiky na "asi tři roky." Jako další bod zmínila upřednostnění národních zájmů, tedy snížení cen energií a tím zajištění stabilizace a chodu hospodářství. "To povede k zajištění zvýšených příjmů státního rozpočtu a snížení deficitu státního rozpočtu a jeho postupné vyrovnání," uvedla.

Senátor Marek Hilšer poznamenal, že zvyšování úrokových sazeb ani kurzové intervence provedené ČNB neměly dostatečný účinek. "Díra v českých státních financích se rozšiřuje a roste zadluženost celé ekonomiky," podotkl. Je podle něj třeba hledat úspory a veškeré výdaje směřovat na potřebné, nikoli je vydávat plošně. "Je důležité nepřilévat masivně peníze do ekonomiky. Je třeba uznat, že inflační tlaky jsou bezprecedentně velké, vnější a vnitřní a řešení není jednoduché," doplnil.

Podnikatel Karel Janeček by apeloval na nepopulistické chování. Česko podle něj nesmí rozhazovat peníze formou předvolebních dárků a pomoc občanům by měla být cílená, nikoliv plošná. "Potřebujeme systematické a zodpovědné chování všech aktérů a udržitelné rozpočty," napsal.

Podle bývalá rektorky Danuše Nerudové nejdůležitější je, aby jak ČNB, tak vláda postupovaly v souladu, aby opatření pro boj s inflací měla efekt. "To nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, že ČNB bude zvyšovat úrokové sazby a vláda bude bezuzdně zvyšovat výdaje," podotkla. Vláda podle ní bude muset najít správný poměr mezi dobře mířenou pomocí, která pomůže lidem zvládnout složité časy, a mezi zodpovědným přístupem k veřejným financím a budoucnosti dětí. Přála by si, aby kabinet neopakoval chyby minulé vlády, která podle ní "svým nezodpovědným a neúčelným rozhazováním bez vize přispěla k roztočení kol inflace a zároveň začala obrovskou dynamiku nárůstu zadlužování naší země".

I podle generála Pavla by vláda a ĆNB měly postupovat v ideálním případě koordinovaně. "Nízká a stabilní inflace je především úkolem pro centrální banku, která je nezávislá, je však vhodné, pokud obě složky hospodářské politiky státu, tedy měnová i fiskální politika, postupují v souladu. V současné situaci je to úzce propojené a snižování rozpočtového schodku by pomohlo nejen veřejným financím, ale také snižování inflačních tlaků," uvedl.

Senátor Pavel Fischer sleduje opatření bankovní rady a má dojem, že bude třeba zvyšovat úrokové sazby. "Zajímá mě, jaké výše dosahují náklady na udržení kursu koruny, což by mohlo být téma pro rozhovor s panem guvernérem. Ale vím, že není úkolem prezidenta mu jakkoli radit, centrální banka má jasně stanovené úkoly ze zákona," poznamenal. Své úkoly ale podle něj banka nesplnila, protože inflační cíl zůstal jen na papíře. Čím dříve se to podle něj bance podaří, tím lépe. Svůj díl odpovědnosti podle názoru Fischera nese i vláda. "Čím dříve dostane veřejné rozpočty pod kontrolu, tím budeme mít lepší výchozí situaci. Chápu, že občané i podnikatelé mají obavy z trendu, protože ten zatím není dobrý," dodal.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu účastníků výzkumu.

Související

Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

prezident čr Ekonomika Daně inflace EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea přestane s posíláním balónů s odpadky. Jih ale varovala

KLDR v neděli oznámila, že dočasně přestane s posíláním balónů s odpadky přes hranici do Jižní Koreji. Komunistická diktatura nicméně varovala souseda, že se k této praxi vrátí, pokud Soul bude na její území posílat další aktivistické letáky namířené proti severokorejskému režimu.

včera

Bojové vozidlo pěchoty M2A4E1 Bradley.

VIDEO: Dvě ruská obrněná vozidla zničena americkým Bradleym

Bojové vozidlo pěchoty Bradley, darované Spojenými státy ukrajinské armádě, mělo zničit dva ruské obrněné transportéry na východní Ukrajině. Ukazují to nové záběry, které se objevily po oznámení Kyjeva o intenzivních bojích na východní frontě.

včera

včera

Donald Trump

Trump je ochoten jít do vězení, ale varoval před reakcí Američanů

Americký exprezident Donald Trump v neděli na Fox News uvedl, že by přijal případný trest, ať už by šlo o domácí či opravdové vězení. Podle republikánského politika by to ale nejspíš nepochopila veřejnost. Trump bez bližších detailů prohlásil, že by mohlo jít o zlomový okamžik. 

včera

včera

Olaf Scholz

NATO je připraveno se bránit proti Rusku, zopakoval Scholz

Cílem posílení východního křídla NATO je ukázat Rusku, že aliance bude v případě potřeby připravená bránit každý centimetr svého území, řekl německý kancléř Olaf Scholz podle Reuters v neděli v rámci projevu na Východoněmeckém ekonomickém fóru.

Aktualizováno včera

Záchranné složky zasahují v Liberci po úderu blesku do stromu. (2.6.2024) Prohlédněte si galerii

V Liberci udeřil blesk do zámeckého parku. Zraněných je 18 lidí

Zraněné si vyžádal v neděli odpoledne úder blesku během bouřky v zámeckém parku v libereckých Vratislavicích. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Zdravotníci pečují ve třech nemocnicích o 18 pacientů, uvedla policie po ukončení zásahu.

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Aby si Sparta začala hledat nového trenéra. Podle médií se měl Priske dohodnout s Feyenoordem

Vypadalo to pro mistrovskou fotbalovou Spartu na klidné léto, během něhož bude posilovat kádr tak, aby se dokázala připravit na očekávané boje o účast v Lize mistrů. Jenže nyní to vypadá, že bude muset řešit nejožehavější otázku v tuzemském fotbale. Kdo ji vlastně bude trénovat? Jak nizozemská, tak i dánská média mají už totiž za hotovou věc, že se dánský stratég Brian Priske dohodnul s Feyenoordem Rotterdam, přičemž smlouvu s tímto klubem by mohl podepsat už během příštího týdne. Zbývá se už jen prý domluvit na výši odstupného se Spartou.

včera

včera

včera

včera

včera

Orangutan sumaterský, ilustrační fotografie.

ZOO odhalila jméno novorozeného orangutana. V indonéštině znamená naději

Orangutan sumaterský, který se narodil v ZOO Praha přesně před měsícem, dostal jméno Harapan, které v indonéštině znamená "naděje". Jméno vybrali chovatelé z téměř dvou tisícovek návrhů veřejnosti. V neděli ho slavnostně odhalili společně s ředitelem ZOO Miroslavem Bobkem ministr zahraničí Jan Lipavský či britský velvyslanec Matt Field. 

včera

včera

včera

včera

Počasí se ještě neumodřilo. V Česku hrozí bouřky, hladiny mohou opět stoupat

V Česku hrozí v neděli i v pondělí silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v příslušné výstraze. Meteorologové upozornili, že bouřky mohou přispět k dalšímu vzestupu hladin vodních toků, a to zejména na západě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy