V kauze Stoka vypovídal klíčový svědek. U soudu popsal údajné ovlivňování zakázek

Klíčový svědek v tzv.kauze Stoka, obžalovaný podnikatel Saman El-Talabani, začal dnes u Krajského soudu v Brně rozkrývat fungování skupiny, která údajně ovlivňovala zakázky části Brno-střed. Vypověděl, že koncem roku 2014 po volbách ho oslovil dřívější známý, tehdejší politik za ANO Jiří Švachula, který se stal místostarostou městské části.

Vyprávěl mu údajně, jak by se dalo vydělávat na obstarávání veřejných zakázek. Talabani je klíčový svědek obžaloby jako spolupracující obviněný. Soud dnes jeho výpověď přerušil, pokračovat se bude ve středu.

Talabani uvedl, že Švachula mu poskytoval informace k zakázkám, Talabani je předával spoluobžalovanému podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který byl podle něj dohodnutý s Lubomírem Smolkou, spoluvlastníkem stavební společnosti Kros-stav. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Firmy tak podle Talabaniho věděly, kdo bude osloven a do jaké částky se práce může provést. Za to měly platit desetiprocentní poplatek.

"Ty firmy měly jako soutěžit, ale bylo předem dohodnuté, kdo bude vítěz a bude předávat úplatek," uvedl Talabani. O úplatky se podle něj dělili.

Obdobně to podle něj začalo fungovat u správy nemovitostí na radnici, když podnikatelé platili 15 procent za zakázku, řekl. Švachula si z toho bral polovinu, vypověděl Talabani. Později tento systém tak podle něj začal fungovat i u některých městských společností, které peníze vyplácely čtvrtletně. Šlo o Teplárny Brno, Technické sítě Brno a SAKO Brno, všechny tři se na začátku hlavního líčení připojily s nárokem na náhradu škody.

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová se dotkla i jiné větve kauzy, o niž se zajímají kriminalisté. Talabaniho se zeptala, zda nějaké informace o ovlivnění zakázek dostal od prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka nebo jeho syna Jiřího, nebo zda jim předával nějaké peníze. Švachula totiž působil i v rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a podle dokumentů, na něž se už dřív odvolaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, měl s vedením ÚOHS přátelské vztahy. Podle policie Švachula domlouval schůzky právě mezi lidmi z antimonopolního úřadu a vlivným politikem ANO Jaroslavem Faltýnkem.

"Faltýnka staršího jsem viděl dvě minuty na oslavě narozenin, nic víc. Mladšího jsem viděl jednou v kanceláři u pana Švachuly," uvedl Talabani.

Talabani sám vypovídal celé dopoledne, odpovídal na dotazy předsedkyně senátu. Odpoledne přišli na řadu obhájci se svými dotazy. Předsedkyně senátu následně hlavní líčení přerušila do středečního rána, kdy bude Talabani odpovídat na případné dotazy spoluobžalovaných. Obžalovaní také budou mít možnost se k výpovědi Talabaniho vyjádřit.

Před soudem stojí 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika hnutí ANO Jiřího Švachuly, jenž vinu odmítá. Ve své výpovědi dříve uvedl, že se stal obětí nátlaku Talabaniho, který u firem prý vystupoval jeho jménem.

Soud líčení zahájil v září po roce a půl od policejního zásahu na radnici městské části Brno-střed. Její bývalý místostarosta Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Výše úplatků podle spisu dosáhla 47 milionů korun.

Související

Soud, ilustrační foto

Kauza Stoka: Materiály pro zakázky jsme měli s předstihem, vypověděl svědek

U Krajského soudu v Brně dnes pokračovalo hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka. Svědek z obžalované firmy Kros-stav popsal, že jeho společnost měla potřebné podklady pro zakázky ještě před jejich zveřejněním. Řekl také, že nabídková cena už obsahovala deset až 15 procent, jež se odevzdávaly za vyhrané zakázky. Pokračovat se bude výslechy dalších svědků příští týden.
soudy

"Systém se několikrát měnil." Svědkyně v kauze Stoka popsala zadávání zakázek

U Krajského soudu v Brně dnes pokračovalo projednávání případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Dopoledne vypovídala úřednice, která popsala systém zadávání veřejných zakázek. V kauze je obžalováno 11 lidí včetně bývalého politika ANO Jiřího Švachuly, obžalobě čelí i dvě firmy. Pokračovat se bude v polovině ledna.

Více souvisejících

kauza Brno-střed Jiří Švachula (ANO) Saman El-Talabani (kauza Stoka) Brno soudy

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy