Vláda podle Gazdíka ponechá pandemickou pohotovost, dokud bude nutná pro školy

Dokud bude ve školách potřebné vyhlašování mimořádného ředitelského volna nebo výuky na dálku kvůli covidu-19, vláda nenechá zrušit pandemickou pohotovost. V Senátu to dnes při schvalování návrhu zákona o nové pravomoci ředitelů škol uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Ředitelé budou moci podle předlohy vyhlašovat mimořádné až desetidenní volno nebo dálkovou výuku jen při pandemické pohotovosti.

"Pandemická pohotovost je jakýsi obecný rámec, která umožňuje určitá opatření. Toto by bylo jedno z nich. Já chci garantovat za vládu, že v případě, že skutečně by ve školách bylo potřeba toto opatření, tak vláda pandemickou pohotovost nevypne, i kdyby to mělo být jenom toto opatření podle tohoto zákona. Dokud to bude potřeba, tak prostě k tomu nedojde," řekl Gazdík na dotaz místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky z klubu Starostů.

Růžička s odkazem na středeční sněmovní schvalování pandemické novely poukazoval na to, že z debaty vyplývá, že se vláda chystá "pandemickou pohotovost vypnout během týdne". Tázal se, co nastane potom, co ředitelé čerstvě získanou pravomoc ztratí.

Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním schválení pandemické novely uvedl, že kabinet předpokládá, že na únorové schůzi Sněmovny zrušení stavu pandemické pohotovosti navrhne. Přesné datum podle něho teprve určí s ohledem na vývoj koronavirové epidemie. Schůze začíná v polovině února a skončí začátkem března.

Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že nastaví časový plán rušení protiepidemických opatření vydaných podle pandemického zákona ve druhé polovině února. "Na základě epidemiologických dat se rozhodne, na kdy vláda konec pandemického stavu navrhne dolní komoře, která o něm následně bude rozhodovat," uvedlo.

Stav pandemické pohotovosti zavedl pandemický zákon a platí s jeho účinností od konce loňského února. V době pandemické pohotovosti může ministerstvo zdravotnictví vydávat mimořádná protikoronavirová opatření, která z pandemického zákona vycházejí. Zákon uvádí, že stav pandemické pohotovosti může ukončit nebo znovu obnovit Sněmovna na návrh vlády nebo nejméně 40 poslanců.

Související

Petr Gazdík (STAN)

Balaš bude mít 16 poradců, na ministerstvo se vrací Gazdík

Ministru školství Vladimíru Balašovi (za STAN) bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců. Jsou mezi nimi například bývalí ministři školství za STAN a za ANO Petr Gazdík a Robert Plaga, zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl a předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Lenka Felcmanová. Na webu ministerstva to dnes uvedla jeho mluvčí Aneta Lednová.

Více souvisejících

Petr Gazdík Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy