Vznikne šik proti Babišovi? STAN jedná o "koalici" stran před volbami 2021

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce do listopadu představit vizi pro postup v parlamentních volbách v roce 2021. Jedná o společném volebním projektu s dalšími politickými stranami. V dnešním komentáři pro média to uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Reagoval tak na výzvy organizátorů demonstrací proti současné vládě. Spolek Milion chvilek dlouhodobě vyzývá opoziční strany ke spolupráci.

"Zcela souladu s výzvou spolku Milion chvilek pro demokracii hodláme do roka a do dne, tedy do letošního listopadu, přijít s vizí pro postup v parlamentních volbách 2021," uvedl Rakušan. Cílem hnutí je podle něj postavit volební projekt, který se nerozpadne pod tlakem průzkumů, strachu z volebního výsledku, ale ani uspěchaností.

O vytvoření předvolebního bloku demokratických stran Rakušan hovořil už loni v létě. Uvedl tehdy, že by mělo smysl, kdyby se spojily alespoň čtyři subjekty. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek tehdy poznamenal, že před minulými parlamentními volbami v roce 2017 jeho strana vyzvala k podobnému kroku.

Předseda ODS Petr Fiala loni ČTK sdělil, že jeho strana chce jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se ke kooperaci před volbami stavěl zdrženlivě, větší smysl viděl v povolebním vyjednávání. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v lednu několikrát zmínil, že spolupráci brání legislativní a technické překážky.

Předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář na úterní demonstraci v Praze zdůraznil, že opoziční strany musí ukázat, že mohou přinést pozitivní změnu a může se s nimi počítat. Ze strany opozice to ale podle něj zatím není "žádná sláva".

"Za týden se sejdeme s lídry opozičních stran, abychom zjistili, co chystají a jak jim s tím můžeme pomoci. Pokud existuje naše silná stránka, je to schopnost zmobilizovat společnost. Využijeme ji, abychom spojili co nejvíce lidí ve společném úsilí pro změnu. " pic.twitter.com/Kr9xNrHEky

— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) June 9, 2020

Minář varoval před tím, že pokud se nic nezmění, sněmovní volby dopadnou podobně jako před třemi lety. V nich jasně zvítězilo hnutí ANO.

Související

Více souvisejících

Vít Rakušan (STAN) Starostové a nezávislí (STAN) Petr Fiala (ODS) Marian Jurečka (KDU-ČSL) Miroslav Kalousek Milion chvilek pro demokracii volby 2021 Mikuláš Minář ODS top 09 KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy