Žaloba na Zemana je neprůkazná, tvrdí Faltýnek. Kritickou nešetří ani Okamura

Senátní žaloba na prezidenta republiky je podle předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka neprůkazná a nemá požadované náležitosti. Faltýnek to dnes uvedl při sněmovním projednávání žaloby. Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) má být žaloba výjimečným řešením v mezních situacích, ne pokračováním politického boje jinými prostředky. Předseda SPD Tomio Okamura označil žalobu na prezidenta Miloše Zemana za smyšlenku.

Cílem senátní žaloby je podle Faltýnka zbavit Zemana mandátu a pokusem "změnit výsledek fotbalového utkání po tom, co dávno skončilo". Žaloba je velmi nepřehledná, nekonzistentní a nemá požadované náležitosti, neboť nedokazuje hrubé porušení ústavy hlavou státu. Jednání prezidenta je popsáno nepatřičně extenzivně, uvedl šéf poslanců ANO. Podle něj je mezi právníky názorová nejednotnost, co prezident může, či nemůže. Ústavní žaloba v podstatě popírá přímou volbu prezidenta, který je fakticky odpovědný lidu, dodal.

"Prezident se pohybuje konstantně v tradičních mantinelech nevybočujících z rámce ústavy," řekl Faltýnek. Podle něho není splněna časová podmínka žaloby, neboť Zemana za vytýkané skutky z jeho prvního volebního období již nelze žalovat.

Faltýnek rovněž poukázal na vystoupení senátora Václava Lásky (SEN 21), který návrh horní komory obhajoval. Označil je za "aktivisticko agresivní předvolební projev, plný nepravd a nesmyslů". "Ta nenávist vůči prezidentovi Zemanovi, ta z něho úplně stříkala a já jsem úplně mokrej tou nenávistí," řekl.

Okamura nazval Lásku "obskurním raketýrem", jenž obhajoval "právní nesmysl, který je politickou a marketingovou exhibicí". Žalobu označil za předvolební divadlo těch, kteří nemají jiný program než boj se Zemanem. Ten prý nedělá nic jiného než jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus. Havel byl podle šéfa SPD největším bojovníkem s demokracií, neboť dle něho prosazoval zákulisní dohody a mařil možnost přímé volby hlavy státu.

Silný prezident je podle Okamury protiváhou politickým stranám. V České republice není demokracie, ale něco, co politologové nazývají stranickou oligarchií. Žaloba na Zemana je podle Okamury bojem proti demokracii a vůli lidu.

Také Vondráček podotkl, že prezident byl zvolen v přímých volbách. "Nejde o to, co zítra napíší noviny, ale zda se toto hlasování bude hodnotit jako vítězství ústavních demokratických pravidel, nebo jen jako pokračování politického boje novou formou. Každý z poslanců si musí zvolit, jakým způsobem chce dnes obstát před dějinami," uvedl Vondráček.

Související

Jaroslav Faltýnek (ANO)

Faltýnek: Kauza kolem dotace na stavbu Čapího hnízda se nestala tak, jak uvedla policie

Bývalý první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek dnes u pražského městského soudu uvedl, že kauza kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo se nestala tak, jak uvedla policie. Obžalovanému bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se podle něj nevyplatilo páchat podvod kvůli dotaci, která představovala pět procent z celkové investice. Případ byl podle něj uměle vytvořen s jediným cílem - odstranit Babiše z politiky.
Jaroslav Faltýnek

ANO mění názor na potravinové kvóty, podpoří senátní verzi

Poslanecký klub hnutí ANO většinově podpoří senátní verzi novely zákona o potravinách, jež ze sněmovního návrhu mimo jiné vypouští povinnost, aby maloobchodní řetězce prodávaly od příštího roku minimálně 55 procent českých potravin. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl šéf klubu Jaroslav Faltýnek.

Více souvisejících

Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Miloš Zeman Václav Láska Tomio Okamura Poslanecká sněmovna prezident čr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy