Západ neprohrál. Afghánistánu vládli nekompetentní politici, armáda se vzdala bez boje, říkají exministři zahraničí

Bývalí ministři zahraničních věcí Alexandr Vondra (ODS) a Tomáš Petříček (ČSSD) hodnotí stažení amerických vojsk i jejich spojenců z Afghánistánu jako chybný, unáhlený krok. Oba rovněž konstatují, jak moc je překvapilo, že vládní jednotky v zemi nekladly Tálibánu žádný odpor a islamistické hnutí bez boje stát ovládlo. „Opět se potvrdilo, že zemi vládli naprosto nekompetentní politici,“ říká pro EuroZprávy.cz Vondra. „Vyklizení pozic bez boje je pro mě nemilým překvapením, zvláště když spojenci tamní armádu kvalitně vycvičili i vyzbrojili,“ míní pro portál Petříček.

Naopak předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) není zaskočen, že afghánská armáda nevyvinula před Tálibánem žádnou aktivitu a zemi předala bez bojů. „Pro armádu je oficiální vláda synonymem naprosté korupce, a proto její vojáci odmítají za ni nasazovat životy. Nejedná se o problém NATO, ale současným stavem by se mělo zabývat spíše OSN,“ soudí pro EuroZprávy.cz Benešík, podle něhož nyní skutečně nejde o vojenskou problematiku.

Diplomatická rétorika je pro ně prvořadá, a tak nechtějí dělat silná prohlášení ohledně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vyzval nynější hlavu státu Joa Bidena k rezignaci, neboť jej viní z největší ostudné prohry v historii USA, kterou její vojáci v Afghánistánu utrpěli. „Osobně jim jejich spor odmítám pískat a soudcovat,“ tvrdí i bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, který zítra oslaví šedesáté narozeniny.

Tomáš Petříček ale důrazně připomíná, že to byl právě Trump, který loni v únoru během prezidentského mandátu podepsal s Tálibánem mírovou dohodu. „V tomto kontextu výzva k rezignaci působí dost komicky.“ Bývalý místopředseda ČSSD si vzpomíná, jak spojenci Trumpovi říkali, že dohoda o stažení není vůbec připravená. „Upozorňovali jsme na bezpečnostní rizika a hlavně na absenci dialogu s Tálibánem,“ dodává do dubna šéf tuzemské diplomacie.

Benešík však bez viny na aktuálním vývoji neponechává ani roli Joa Bidena. „Bohužel situace vyhodnotil velice zmateně a chaoticky. Přesto nesouhlasím s komentáři v médiích, podle nichž Západ v Afghánistánu prohrál. Spojenci na jeho území nebyli, aby zničili Tálibán, ale jejich přítomnost zabraňovala, aby se tamní region nestal semeništěm terorismu, a to se podařilo.“ Petříček s jeho rétorikou souhlasí. „Dvacet let díky spojencům v této oblasti neoperovaly žádné teroristické organizace, a tak žádný položený život od spojeneckých vojáků není zbytečný.“

Jeho kolega Vondra právě kvůli blokování teroristických buněk hodnotí stažení vojsk z Afghánistánu jako velkou chybu. „A ta bude mít obrovské následky. Ze země, kam se vrací diktatura, budou utíkat lidé, neboť zde odmítají pochopitelně žít. Počítám s velkým exodem. Opět se potvrdilo, že zemi vládli naprosto nekompetentní politici. Uvažovaný návrat k monarchii se nyní nejeví tak scestně, jak se původně k návrhu stavěl Západ. Bylo chybou monarchii nenastolit,“ uvědomuje si místopředseda ODS a exvyslanec v USA.

K jejímu zrušení došlo v roce 1973. Bývalý náměstek ministryně práce a sociálních věcí Petříček rovněž označuje odchod vojsk za předčasný. „Zpětně musíme konstatovat, že nebyl řádně připravený a vše se zbytečně uspíšilo. Na druhou stranu odchod Američanům a spojencům nezazlívám. Z nekončící občanské války už byli totiž všichni vyčerpaní, a  to jak psychicky, fyzicky, tak i ekonomicky.“ Pro Petříčka je ale vyklizení pozic Tálibánu ze strany vládních jednotek bez boje nemilým překvapením. „Zvláště, když spojenci tamní armádu kvalitně vycvičili i vyzbrojili.“

Benešík počítá s tím, že do Evropy mohou začít proudit migranti z Afghánistánu. „Taková domněnka je skutečně nasnadě. Migrační tlak se zvýší.“ Místopředseda lidovců ale věří, že pohyb migrantů nespustí nové 11. září. „Tálibán se v dohodě s USA zavázal, že nebude poskytovat žádné útočiště teroristům. Doufejme, že smlouvu bude akceptovat v plném znění.“ Petříček si od úmluvy také hodně slibuje. „Američané na bodu, že Táliban nebude novým semeništěm terorismu, důrazně trval a dostal záruky, že se tak dít nebude.“

Vondra ale tak optimisticky naladěn není. „Převzetí Tálibánu nad Afghánistánem představuje silné bezpečností riziko.“ Sám však nepředpokládá, že by se USA se spojenci do země vrátily. „U takové velmoci jako jsou Spojené státy americké nepředpokládám, že by došlo k tak razantnímu obratu o 180 stupňů,“ praví europoslanec za ODS.

Premiér je sám migrantem a prověřené lidi má přijmout

Šéf  sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík se pustil do premiéra Andreje Babiše (ANO), který se diví, jak je možné, že v souvislosti s Afghánistánem došlo k chybě. „Vždyť pan premiér předloni osobně v USA jednal s Trumpem. Chvástal se, jak bylo jednání úspěšné, ale mě by zajímalo, o čem spolu tehdy rokovali, když nyní je překvapen, co se v Afghánistánu děje. Navíc hnutí ANO má obranu v gesci sedm let a nyní působí neinformovaně, anebo se tak tváří.“

Opoziční poslanec Benešík pokládá za naprostou hanebnost, že česká vláda otálí s pomocí všem tlumočníkům, kteří pomáhali tuzemské armádě, když v zemi společně s ostatními západními spojenci působila. „Jedná se o naprostou ostudu, která ohrožuje české vojáky na dalších misích. Nechápu, proč Česká republika a premiér, který je sám migrantem, těmto lidem jasně nepomůže.“

Bývalý zastupitel Zlínského kraje tvrdí, že je naprosto scestné mít z tlumočníků obavy, pokud by přiletěli do Čech. „Pan premiér by všem, kteří se bojí migrantů, měl vysvětlit, že se jedná o naprosto prověřené a loajální lidi, kteří našim vojákům v Afghánistánu pomohli a mnohdy ochránili i jejich životy. Andrej Babiš by měl přestat kalkulovat, zda mu přijetí tlumočníků a ostatních spolupracovníků v nadcházejících volbách uškodí, anebo ne. Tady jde o životy lidí, kteří fandí západnímu, demokratickému směřování.“

Benešík se obává, že takové váhání se může v budoucnosti negativně odrazit na dalších misích české armády. „Když si další spolupracovníci v budoucnosti uvědomí, jak by se k nim v kontextu s Afghánistánem zachovala česká vláda, pokud by i oni potřebovali podporu, pak by asi dlouho váhali, zda by vojákům vyšli vstříc,“ strachuje se.

Petříček se však domnívá, že pomoc byla dostatečná. „Kdo měl na ni nárok, ten ji dostal. A za to bych vládě chtěl poděkovat, ministerstvo zahraničních věcí o obrany odvedlo dobrou práci. Vyslali jsme dalším spolupracovníkům signál, že se o ně postaráme. Jedná se například o dobrý vzkaz pro misi v Mali, kde čeští vojáci působí.“

Oba bývalí šéfové české diplomacie Vondra s Petříčkem vyvrací názor, že by se v kontextu s Afghánistánem opakoval ze strany amerických vojáků Saigon z roku 1975, kdy USA ve Vietnamu rovněž neuspěly a stáhly se. „Současná situace může k takovému porovnání i kontextu svádět, ale nynější stav je opravdu jiný. Tehdy Američané bojovali do poslední vteřiny, a to tvrdě,“ nabízí svůj pohled Alexandr Vondra.

Petříček by rovněž Afghánistán k Saigonu nepřirovnával. „I když jistá paralela se nabízí, tak musím říci, že když se na obě události detailně podíváme, pak najdeme opravdu velké rozdíly,“ má jasno bývalý šéf diplomacie Tomáš Petříček.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán Tomáš Petříček Alexandr Vondra

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 2 hodinami

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 11 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 11 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy