Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle zákona. V pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a v Otázkách Václava Moravce (OVM) v České televizi končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Podle místopředsedy opozičních lidovců Jana Bartoška byl zásah krajně nešťastný a kauza dodnes nemá výsledky. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka justice funguje pomalu.

"My jsme postupovali striktně podle zákona... konal jsem tak, jak jsem měl," řekl Šlachta, který nyní usiluje o zvolení do Sněmovny v čele hnutí Přísaha. Dodal, že nemá důvod se za zásah omlouvat. Podle něj byl postup prověřen, když na něj a jeho kolegy pak mířily desítky trestních oznámení.

Také nejvyšší žalobce Zeman v OVM řekl, že státní zastupitelství a policie postupovaly v souladu se zákonem. Poukázal na rovnost občanů před zákonem v praxi. "V tomto směru státní zastupitelství, ale i policie ukázaly, že jsou schopny zasáhnout bez ohledu na postavení člověka, na jeho bohatství, veřejnou funkci či vliv," uvedl Zeman. Podle Šlachty je dobře, že policie takové kauzy zpracovává a měla by to dělat i v budoucnu.

Kauza má několik větví. Podle Zemana je důležitá i větev, která se týká zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování dřívější manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Podmínečné tresty dostali někdejší šéfka Nečasova kabinetu a jeho nynější manželka Jana Nečasová a bývalí zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. "To považuji za velice zásadní, poněvadž bych nechtěl žít ve státě, kde je možné si jako soukromá osoba objednat u tajné služby provedení nějaké akce," poznamenal Zeman. Nejvyšší soud nedávno rozhodl o dovoláních všech čtyř aktérů, výsledek ale zatím nezveřejnil.

Nečasová si u odvolacího soudu vyslechla tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza v roce 2013 přispěla k pádu Nečasovy vlády. Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 roku, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni odsouzení vinu od počátku odmítali. Státní zástupce se pro čtveřici naopak domáhal nepodmíněných trestů vězení.

Místopředseda lidovců Bartošek označil zásah před osmi lety za krajně nešťastný a jeho výsledek za bídný. "Není podstatné to, koho obviníte a odstíháte, ale odsoudíte. Je mi líto, ale zasahovat na úřadu vlády je vysoce citlivá záležitost. Je jedno, kdo byl čí milenka. Je důležité, jestli se dodržoval zákon," uvedl Bartošek.

Podle poslance opozičních Pirátů Ferjenčíka ani po osmi letech nejsou v kauze pravomocné rozsudky a justice by měla fungovat rychleji. Míní, že na pád vlády kauzy "s trafikami a kabelkami za schůzky" stačí. "Samopaly na úřadu vlády byly navíc, nedal se čekat ozbrojený odpor úředníků," řekl Ferjenčík.

Šlachta nyní vede do voleb nové politické hnutí Přísaha. V květnu by ho podle průzkumu agentury Kantar volilo pět procent lidí, takže by se dostalo do Sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) se před nedávnem o Šlachtovi vyjádřil pochvalně. Objevily se pak spekulace o případné povolební spolupráci. "S panem Babišem nemáme nic společného. Je to podnikatel, miliardář. Já jsem člověk ze státní správy," uvedl dnes Šlachta. Odmítl, že by jeho Přísaha měla fungovat jako "béčko" Babišova hnutí ANO. Dodal, že se jeho projekt "nežene do vlády" a případnou spolupráci hodlá domlouvat až po volbách.

Související

  Robert Šlachta.

Soud začal projednávat žalobu Grygárka na Šlachtu kvůli jeho knize

Soud dnes začal projednávat žalobu někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka na předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu kvůli knize Třicet let pod přísahou. Grygárek po někdejším šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) žádá omluvu a půlmilionové odškodnění zejména za poškození pověsti.

Více souvisejících

Robert Šlachta Pavel Zeman Petr Nečas Jana Nagyová

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy