Zeman a Gazdík se shodli, že je nutná redukce obsahu vzdělávání a změna maturit

Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná redukce obsahu vzdělávání a změna maturit a systému přijímacích zkoušek a potřebné je celoživotní vzdělávání. Gazdík to řekl novinářům po setkání se Zemanem, na kterém prezidenta informoval o záměrech vlády ve školství.

Vyjasňovali si návrh, aby byl druhý cizí jazyk v základních školách jen volitelný, doplnil. Shodli se také v tom, že 17. června bude jmenování dalších 84 profesorů a profesorek.

Gazdík uvedl, že považoval za slušné představit prezidentovi změny, které jeho ministerstvo ve školství připravuje. "Shodli jsme se na tom, že redukce obsahu vzdělávání je nutná, že se musí změnit maturity i systém přijímacích zkoušek, že nelze čekat v budoucnu nic jiného než celoživotní vzdělávání," řekl. Z dětí, které nyní nastupují do škol, se 60 procent připravuje na povolání, která dosud neznáme, dodal.

Zeman se podle Gazdíka kriticky stavěl k plánované změně u druhého cizího jazyka na základních školách. Ministr mu ale podle svých slov vysvětlil, že nejde o rušení výuky druhého jazyka a školy ji nadále budou povinně nabízet, ale bude volitelný. Snahou ministerstva je zvýšit kvalitu výuky druhého jazyka tím, že k ní nebudou nucení třeba žáci s poruchami učení, které to stresuje a zároveň zdržují ostatní žáky, uvedl. "Myslím, že pan prezident porozuměl mým argumentům," doplnil Gazdík.

O seznamu 84 profesorů a profesorek, které počátkem května navrhla na jmenování vláda, nechtěl Gazdík sdělovat bližší informace. "Prostě 17. června proběhne jmenování," řekl. O jmenování rozhoduje prezident, v minulosti některé jmenovací dekrety odmítl podepsat. Dekrety po dohodě s prezidentem předává ministr školství.

K tématu zařazování dětí ukrajinských uprchlíků před válkou do českých školek a škol se Gazdík se Zemanem nedostali, řekl ministr. Očekává, že věc se bude probírat na schůzce prezidentova expertního panelu, kam Zeman Gazdíka pozval. Zda se budou podobné schůzky s prezidentem jako dnes opakovat pravidelně, záleží podle ministra na Zemanovi.

Rozhovor s prezidentem byl vstřícný a věcný, uvedl Gazdík. "Působil velmi svěže," řekl ministr na otázku ke zdraví a kondici prezidenta.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Více souvisejících

Miloš Zeman Petr Gazdík

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy