Změna ústavního zákona o bezpečnosti ČR? Od opozice přicházejí první reakce

Opoziční strany jsou připraveny diskutovat o podpoře změn ústavního zákona o bezpečnosti ČR, které dnes v reakci na zkušenosti z období pandemie covidu-19 představil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vyplývá to z ankety ČTK.

Představitelé opozice upozorňují, že zatím neměli příležitost vidět celý návrh. Trvají mimo jiné na tom, že plošné zásahy vlády do životů občanů by měly být pod kontrolou Parlamentu, či na dostatečném vymezení těchto zásahů. Úpravy obecného předpisu preferují před posílením některého z ministrů.

Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) ČTK sdělil, že Hamáčkovu snahu vyhodnotit problémy posledních měsíců a provést legislativní korekce vítá. "Návrh je zatím jen v obecné podobě a při zásazích do práv a svobod je ďábel skryt v detailu. Proto vyčkáme na konečný text a nad ním povedeme diskusi," uvedl. Obecně musí platit, že trvání všech celoplošných výjimečných opatření musí být pod dodatečnou kontrolou Parlamentu, dodal. Kabinet o nich také musí rozhodovat jako celek, nenechat to na jednotlivých ministrech.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že jeho strana záměr obecně podporuje. Piráti podobnou úpravu navrhovali už v dubnu, dodal. "Konkrétní text jsme nicméně zatím od ministra vnitra neviděli, nemůžeme tak posoudit tuto verzi, plánujeme si ale po minulých zkušenostech návrh detailně prostudovat. Ve Sněmovně se také zaměříme na to, aby byl jednoznačně určen a omezen rozsah, v jakém může vláda zasahovat do života občanů," uvedl. Nesmí podle něj hrozit zneužívání pravomocí.

SPD je podle předsedy hnutí Tomia Okamury obezřetná. Na prvním místě je ochrana zdraví, zároveň ale nesmí předpis umožnit jednostranné omezování svobod. Hnutí chce, aby vláda měla povinnost spolu s opatřeními rovnou navrhnout, jaké budou kompenzace pro dotčené občany a firmy. Předpis by měl také obsahovat ustanovení, že opatření musí trvat jen nezbytnou dobu a mít jen nezbytný rozsah. "Opatření také musí schvalovat vláda, nikoliv jednotlivý ministr," řekl ČTK Okamura. Trvá také na tom, aby s delším než třicetidenním trváním výjimečného stavu musela vyslovit souhlas Sněmovna.

Také TOP 09 je připravena o návrhu diskutovat. "Je pro nás zásadní, aby v něm byla pojistka v podobě potvrzení vyhlášení stavu Sněmovnou a aby v něm byla zahrnuta i pasáž o nárocích na odškodnění obyvatel," uvedla šéfka strany Markéta Pekarová Adamová. Za možná důležitější než změnu zákona považuje vyhodnocení krizových plánů na úrovni krajů, obcí a ministerstev. "Zkušenosti z pandemie se musí propsat do všech pater krizového řízení v republice," doplnila.

Kabinet původně zvažoval novelu, která by rozšířila pravomoci ministerstva zdravotnictví. Nyní je chce zpřesnit v předpisu s dočasnou účinností do konce roku, než se připraví stálá legislativa. Předseda STAN Vít Rakušan považuje změnu ústavního zákona za přijatelnější než posílení pravomocí jednoho ministra. "Vláda musí být i v době krize pod kontrolou Parlamentu i mít možnost rozhodovat rychle a efektivně. Předešlá krize ukázala potřebu tyto dvě věci legislativně vyvážit, abychom předcházeli dalšímu chaosu a nezákonným krokům," řekl Rakušan. Ocenil, že se Hamáček do novely pustil. "Budu očekávat společné jednání, protože taková změna vyžaduje shodu napříč politickým spektrem," dodal.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR zákony Marek Benda Vít Rakušan (STAN) Jakub Michálek (Pirátská strana) Tomio Okamura Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy