První pacient, kterému lékaři v Česku před 25 lety transplantovali plíce, hrál na klarinet

První pacient, kterému lékaři v ČR před 25 lety transplantovali plíce, hrál podle lékaře Pavla Pafka ve volném čase na klarinet. Po operaci přežil šest let, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. Čeští lékaři se náročnou operaci jezdili učit do Vídně. Pafko vzpomíná, že pro český zdravotnický systém byla tehdy celá akce o polovinu levnější než v Rakousku. Materiální náklady byly podobné, zásadní rozdíl byl podle něj v platech personálu. Ani za 25 let se jej podle Pafka nepodařilo dohnat.

Prvním operovaným byl jednačtyřicetiletý Josef Moravec z Nymburka. "Po operaci mi říkal: 'Já jsem se v noci vzbudil a myslel jsem si, že umírám, protože jsem nedýchal'. Protože ti lidé museli věnovat dýchání velké úsilí, věděli, že dýchají a žijí," řekl ČTK. Zda mohl hrát na klarinet i s novými plícemi, ale neví. "Hráči na dechové nástroje mívají po vrcholových sportovcích nejlepší měření dechu," dodal.

Moravec ale podle Pafka trpěl plicní fibrózou. Byl v konečné fázi tohoto zánětlivého onemocnění plicních sklípků, a náhrada plíce tak pro něj byla jediným řešením. "Byl na kyslíku," dodal. Dárcem se stal šestadvacetiletý muž, jehož život nebylo možné po průstřelu hlavy zachránit.

Emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole vzpomíná, že už před 25 lety se řešila i cena operace. Vycházelo se z ceny ve vídeňském centru. "Když se ministerstvo ptalo, jak to zaplatit, tak jsem zavolal do Vídně a zjistil jsem, kolik tam ta transplantace stojí," popsal.

Česká cena ale byla ve výsledku poloviční. "Přitom materiální vstupy do celé transplantace jsme od Vídeňáků okopírovali. Rozdíl je samozřejmě v ohodnocení práce," řekl. Na operaci se podle něj podílí tým zhruba třiceti lidí - od těch, kteří odeberou orgán dárci, přes letecký či silniční převoz po personál u transplantace plic příjemci.

Pafko připomněl, že Česká republika dává proti západním zemím menší podíl hrubého domácího produktu (HDP) na zdravotnictví. Před epidemií covidu-19 to bylo podle OECD necelých osm procent, v roce 2020 tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že byla - díky epidemii - překročena desetiprocentní hranice.

V prvních letech transplantačního programu operovali podle Pafka deset až patnáct lidí za rok. Loni jich bylo poprvé více než padesát a letos do 18. prosince 54. Začátkem příštího roku tak zřejmě bude ve Fakultní nemocnici Motol, která je jediným pracovištěm pro ČR s Slovensko, překonána hranice 600 transplantací plic.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace lékaři operace

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 23 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 53 minutami

před 53 minutami

před 54 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

Rusko vydalo zatykač na Volodymyra Zelenského

Rusko vydalo zatykač na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v sobotu ruská státní agentura TASS s odvoláním na záznam v policejní databázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy