Radikalizace české společnosti má počátky v 90. letech, přispěla k ní pandemie i fake news

Radikalizace české společnosti má počátky v 90. letech minulého století a přispěla k ní i pandemická zkušenost a dezinformační scéna. K nárůstu skupiny nespokojených vedou podle experta Národního institutu SYRI Jana Charváta také chyby v komunikaci současné vlády. Nespokojení lidé nedůvěřují současnému politickému systému natolik, že si přejí jeho kompletní přeměnu, uvedl Charvát, který se dlouhodobě zabývá radikalizací a působí na Univerzitě Karlově v Praze.

Charvát v tiskové zprávě poukázal na tři chyby minulosti. Prvním problematickým momentem bylo podle něj přehlížení nespokojených lidí v 90. letech. Pětina voličů tehdy volila antisystémové strany a odmítala politickou transformaci v podobě, v jaké se nakonec odehrála. Část lidí zcela přestala chodit k volbám.

"Druhý problém představuje akceptace dezinformační scény během migrační krize, její legitimizace ze strany etablovaných politických stran a subjektů a následně neschopnost české společnosti se proti dezinformačním narativům účinně bránit," řekl Charvát. Třetím problémem je zhoršení ekonomické situace v pandemii, kdy vláda Andreje Babiše (ANO) podle experta nezajistila všem odpovídající pomoc. Situaci podle vědce nezlepšuje ani komunikace současné vlády Petra Fialy (ODS), která nedokázala uklidnit lidi vystrašené skokovým zdražením energií.

"Každý z těchto problémů má jinou váhu, význam a důsledky. Všechny dohromady ale postupně vedou k nárůstu skupiny nespokojených občanů, kteří nedůvěřují stávajícímu politickému systému natolik, že si přejí jeho kompletní přeměnu. Tuto skupinu se pak dlouhodobě snaží oslovovat lidé z dezinformační scény," popsal Charvát. Jejich motivace může být pragmatická, ale i geostrategická - významná části dezinformační scény je proruská.

Část politického mainstreamu zatím na polarizaci a radikalizaci společnosti nenachází účinnou odpověď, zatímco některé etablované strany se ji naopak snaží využít ve svůj prospěch, uvedl Charvát. Pandemická zkušenost podle něj zvýšila ochotu lidí naslouchat dezinformacím a mobilizovala řadu těch, kteří dosud nebyli politicky aktivní.

Od začátku roku 2022 pak Evropa čelí další krizi v podobě ruské invaze na Ukrajinu. Pro dezinformační scénu to byl podle politologa SYRI v prvotní fázi šok a na několik týdnů se zcela odmlčela. Postupně najela na striktně proruský výklad konfliktu a útočí na EU, USA a NATO. Na protivládních demonstracích zaznívá volání po míru, kterého lze údajně dosáhnout zastavením vojenské pomoci Ukrajině, odvoláním sankcí proti Rusku a obnovením nákupu strategických surovin z Ruska. Tento argument pak podle politologa částečně přebírá v kampani i Babiš, jenž se tak snaží oslovit nespokojené voliče mobilizované dezinformační scénou.

Související

Více souvisejících

fake news Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy