Ruští agenti se o Česko nepřestali zajímat. BIS je sleduje, po začátku války na Ukrajině vnímá změnu v jejich práci

Aktivity ruských zpravodajských služeb na území České republiky ani po konci studené války nevymizely. Potvrdil to mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz, ale také samotná BIS ve své výroční zprávě za rok 2021. Kromě zapojení ruských agentů ve Vrběticích vztahy výrazně ochladila ruská invaze na Ukrajinu. 

Bezpečnostní informační služba ČR (BIS) chtěla spolupracovat s ruskými zpravodajskými službami v ochraně proti terorismu. „Dlouho jsme se snažili o navázání konkrétnější spolupráce, ale naše iniciativy nebyly nikdy opětovány,“ přiblížil mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz. Odstartování invaze na Ukrajinu pak znamenalo hluboké změny vztahů České republiky a Ruska.

Do války na Ukrajině v ČR mohlo mít Rusko jednoho rezidenta jedné ze zpravodajských služeb. Podle informací BIS šlo spíše o zdvořilostní kontakt. Dnes je Česká republika zařazena na seznamu nepřátelských států. „Spolupráci to v podstatě vylučuje,“ upozornil Šticha.

ČR společně se Spojenými státy tvoří jádro seznamu. Podle serveru The Moscow Times, který seznam uveřejnil, je v prvé řadě podepsán ruským premiérem Michaliem Mišustinem a potvrzen prezidentem Vladimirem Putinem. Krok Moskvy omezuje počet ruských zaměstnanců českého velvyslanectví na 19, na americkém nemohou působit žádní.

Český resort zahraničí vyjádřil nad rozhodnutím Moskvy lítost. „Takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozpad kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ uvedlo po podepsání dokumentu letos v dubnu ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

V červenci letošního roku Rusové seznam rozšířili o Řecko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko a Dánsko. Řecku limitovali možný počet lokálních zaměstnanců na 34, Dánům na 20 a Slovákům na 16. Slovinsko a Chorvatsko nemají takovou možnost vůbec, jak avizoval server The Moscow Times brzy po zveřejnění seznamu ruskou vládou. 

Vyhoštění nevyřeší vše

Válka na Ukrajině podle Štichy pohled na aktivity ruských zpravodajských služeb na území ČR nijak výrazně nezměnila. Už po výbuchu ve Vrběticích došlo k výrazné redukci možností těchto služeb k působení pod diplomatickým krytím. „Zpravodajský zájem Ruska o ČR se nezmenšil, jen se musely změnit jejich způsoby práce,“ poznamenal.

Ruské zpravodajské služby FSB (Federální bezpečnostní služba) nebo GRU (Hlavní správa rozvědky) zaměstnávají profesionály s tvrdým výcvikem. Samotná FSB je přímým nástupcem nechvalně známé KGB (Výbor státní bezpečnosti).

O brutalitě výcviku svědčí například video zveřejněné uživatelem Vickers Takticals na streamovací platformě YouTube. Zhruba pětiminutový snímek ukazuje ostrými náboji střílejícího anonymního člena FSB do muže s navlečenou neprůstřelnou vestou. Pravost snímků potvrdil server Insider.

Ještě roku 2021 BIS odhalila proruského agenta v ČR, který měl kontakty na některé politiky. Služba to oznámila ve své každoroční výroční zprávě. Samotní pracovníci ruské ambasády ale podle této zprávy měli vazby na ruské zpravodajské služby. 

„Udržovat a rozšiřovat kontakty s proruskými aktivisty se dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky,“ upřesnila BIS.

Vlivová skupina, jejíž byl agent součástí, disponovala dostatkem finančních prostředků k udržování a rozšiřování okruhu proruských novinářů a aktivistů. Tito pak mohli mimo jiné pořádat veřejné akce využitelné ve prospěch ruské propagandy. „Těmto osobám byly propláceny náklady na přepravu materiálů a v některých případech zajišťovány výjezdy do zahraničí, kde byla tato činnost koordinována a kontrolována,“ uvádí služba.

Pracovníci BIS varovali před zneužíváním Schengenského prostoru ze strany ruských občanů. Problém to činí především u zemí, které mají masivní zpravodajskou a diplomatickou přítomnost – například Německo, Francie nebo Polsko. Jsou daleko hůře dohledatelní než v menší ČR.

Aktivity ruských agentů v Česku nikdy zcela nevymizely

Ruské zpravodajské služby nikdy ČR neopustily, za vše mluví například kauza Vrbětice. Z událostí posledních dekád ale není jasné, zda Českou republiku ruské elity vnímaly jako ohrožení či nepřítele. „V devadesátých letech zde působily velmi intenzivně,“ uvedl Šticha s tím, že také pandemie onemocnění covid-19 aktivity ruských zpravodajských služeb omezila. „Bylo výrazně omezeno cestování,“ vysvětlil závěrem. 

Související

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

BIS špionáž FSB (ruská kontrarozvědka) GRU Rusko výbuch ve Vrběticích na Zlínsku ministerstvo zahraničí Velvyslanectví Rusko velvyslanectví

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy