Senátoři orodují za jasné podmínky pro prezidentské kandidáty

Volební zákon dostatečně jasně nespecifikuje podmínky pro kandidaturu na prezidenta a bylo by namístě ho zpřesnit. V dnešní pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se na tom shodli senátoři Adéla Šípová (za Piráty), Jana Zwyrtek Hamplová (nestr.), Tomáš Czernin (TOP 09) a Jiří Čunek (KDU-ČSL). 

V lednových prezidentských volbách se bude o přízeň voličů ucházet devět kandidátů, 12 z původních 21 uchazečů ministerstvo vnitra nezaregistrovalo, protože podle něj nesplnili zákonné podmínky.

Podle senátorů není dostatečně jasně definováno například, zda můžou zákonodárci dát podpis více než jednomu kandidátovi. Potenciálně nespravedlivý je podle nich i fakt, že ministerstvo uznalo i platnost podpisů těch členů Parlamentu, kteří již po volbách mandát nemají. "Myslím si, že to je určitá nespravedlnosti vůči jiný kandidátům, kteří tou to cestou nešli," řekla Šípová.

Čunek dodal, že není správné, aby z důvodu nejasností o výkladu zákona musel finálně rozhodovat soud. "Zákon má být takový, aby soud v tomto smyslu nemusel nic vykládat, zvláště u volebního zákona," řekl.

Podle Zwyrtek Hamplové je nespravedlivý také fakt, že občanští kandidáti musí nasbírat 50.000 podpisů, ale dalším kandidátům stačí sehnat podporu 20 poslanců nebo deseti senátorů. "Kandidátní listiny mají obrovsky nerovné podmínky," uvedla.

O prezidentské křeslo se v lednu budou ucházet předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, odborový předák Josef Středula, bývalý rektor Tomáš Zima a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která podala přihlášku s podpisy poslanců minulé Sněmovny. Někteří z kandidátů, které ministerstvo nezaregistrovalo, oznámili, že se obrátí na soud.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Jiří Čunek Tomáš Czernin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy