Skončí rozbroje mezi Zemanem a akademiky? Šéf konference rektorů to vidí bledě

Nově zvolený předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička je otevřen diskusi s prezidentem Milošem Zemanem, bude ale vyčkávat na jeho kroky. Další vývoj vzájemného vztahu rektorů vysokých škol a prezidenta, který byl v posledních letech napjatý, by podle něj mohlo ukázat výročí 30 let od sametové revoluce. ČKR hodnotí kriticky hlavně pokračování kauzy tří nejmenovaných profesorů a to, že se prezident v uplynulé době stavěl odmítavě k některým rektorům.

"Myslím si, že vztah současného prezidenta a České konference rektorů je tu už několik let nějakým způsobem nastaven a že nové předsednictvo v tomto asi nic zásadního nezmění," uvedl Sklenička v rozhovoru pro ČTK. "Samozřejmě diskuzi jsem velmi otevřen, ale určitě budeme vyčkávat na kroky (prezidenta)," řekl.

Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. V roce 2014 se přestali účastnit slavnostního ceremoniálu 28. října, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenovací dekrety tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a tehdejšího rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Minulý rok většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Podle Skleničky bude Česká konference rektorů dál sledovat a vyhodnocovat, jak bude Zeman v různých situacích a při různých událostech postupovat. "Myslím si, že zrovna letošní rok, který je významný výročím 30 let od sametové revoluce, že může některé věci v tomto smyslu ukázat, potvrdit nebo zvýraznit některé tendence vysokých škol," řekl.

Akademici podle něj v současnosti vnímají negativně hlavně pokračování kauzy s nejmenováním tří navržených profesorů - Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Prezident odmítnutí na jaře 2015 zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. Všichni dotčení se proti jednání hlavy státu bránili žalobou. Eichler ji později stáhl. Zeman na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby.

Podle Skleničky hodnotí vysoké školy tento postup prezidenta jako omezování akademických svobod. Podotkl, že také vyčkávají, zda již bude ochoten jednat se všemi rektory, nebo si mezi nimi bude nadále vybírat. Bek letos ve své funkci končí.

Jak Sklenička řekl, v minulém roce se již někteří rektoři různých ceremoniálů na pozvání prezidenta účastnili. Na loňské oslavy 100. výročí od založení Československa tak na Hrad dorazil například dosavadní předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček. Podle Skleničky to možná lze považovat i za výraz určitého uklidnění situace.

Sklenička je rektorem České zemědělské univerzity v Praze. Při poslední prezidentské volbě byl členem volebního týmu Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Zástupci České konference rektorů zvolili Skleničku svým novým předsedou minulý týden. Funkci by měl zastávat od 1. srpna do 31. července 2021.

Související

Petr Fiala

Fiala zdůraznil roli konference rektorů na formování vzdělávací politiky

Soulad státní politiky a politiky České konference rektorů (ČKR) je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezbytná pro uskutečnění jakékoliv významnější změny ve vysokém školství. Organizace se podle něj po celou dobu svého působení významně podílí na formování vzdělávací politiky v Česku. Předseda vlády to dnes řekl na slavnostním shromážděním k 30. výročí založení vysokoškolské reprezentace. 

Více souvisejících

Česká konference rektorů Petr Sklenička (rektor) Miloš Zeman Vysoké školy prezident čr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy