Všichni studenti veřejných vysokých škol si za studium připlatí

Praha - Hlavní trendy vysokoškolského studia, konkrétní legislativní návrhy reforem obsahuje materiál Průběh a cíle reformy vysokého školství, se kterým se vláda seznámí na středečním zasedání. Předloha otevírá i otázku školného.

Hlavním cílem reformy vysokého školství je podle materiálu především diverzifikace vysokých škol, která umožní lepší profilaci studentů podle nejvhodnějšího zaměření. Autoři si od návrhu slibují i dosažení vyšší kvality v různých oblastech činností. To je ostatně klíčovým mottem reformy od kvantity ke kvalitě.

Reformu tvoří řada legislativních i nelegislativních opatření. Mezi základní předlohy patří zákon o vysokých školách, jehož věcný záměr plánuje ministerstvo školství vládě předložit do konce letošního roku. Ten má klást důraz především na autonomii, samosprávu a vnitřní strukturu vysokoškolských institucí, strukturu studijních programů, systém hodnocení kvality a akreditací a v neposlední řadě i kariérní dráhu akademického pracovníka.

Druhou důležitou normou je zákon o finanční pomoci studentům. Reforma systému sociální pomoci a podpory studentů je předpokladem zavedení školného na vysokých školách. To by se podle materiálu mělo týkat všech studentů veřejných vysokých škol počínaje školním rokem 2013/2014. Ministerstvo školství plánuje, že díky školnému vzroste odpovědnost vysokých škol za organizaci a kvalitu akademických činností.

Návrh věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům rezort vládě předloží už letos do konce října. "Zákon vytvoří podmínky pro cílenou podporu studentů formou zvýhodněných půjček," uvádí autoři.

Jeho součástí bude i úprava specifických podmínek příležitostného zaměstnávání studentů, tak aby tyto podmínky respektovaly otázku praxí, jako součásti vzdělávacího procesu.

Materiál současně informuje, že ve srovnání se zeměmi Evropské unie jsou výdaje na jednoho vysokoškolského studenta v České republice stále velmi nízké a v posledních letech dokonce dochází k jejich snižování.

Významnou novinkou, kterou přinese komplexní zákonná úprava bude systém financování. Strategickým cílem ministerstva je přechod k systému, v němž budou veřejné vysoké školy financovány na základě víceletého kontraktu se státem. To bude ovšem možné realizovat až podle nového zákona o vysokých školách.

Rezort školství plánuje, že do financování vysokých škol by se měly více zapojit i soukromé zdroje, prostředky z podnikatelské sféry i domácností. "Připravuje se zavedení daňových pobídek pro zvýšení finančních prostředků, které do výzkumu a vývoje na vysokých školách a v dalších veřejných institucích investuje podnikatelská sféra," upřesňuje materiál. Připravovaná novelizace zákona o dani z příjmu má platit již od začátku roku 2013.

Významnou částkou by do rozpočtu prostřednictvím nových operačních programů měla rovněž přispět Evropská unie.

Materiál, jímž se budou členové vlády zabývat v rámci středečního zasedání, rovněž dává přehled i o hlavních trendech, které jsou pro vysoké školství charakteristické. Významně se na stavu vysokého školství mají v budoucnu promítnout především demografické změny. "Na propad v počtu populačních ročníků, které budou postupně na vysoké školy přicházet, musí školy reagovat hledáním studentů i v jiných cílových skupinách, než jsou čerství absolventi středních škol," uvádí autoři.

Dalším nedostatkem, kterým trpí české vysoké školství, je neefektivní systém kontroly kvality. Tuto činnost zajišťuje Akreditační komise, která se v současnosti nachází v situaci, kdy se musí vypořádat s velkým počtem žádostí o akreditace, což umožňuje většinou pouze hodnocení formálních náležitostí žádostí.

Podle rezortu školství kvůli nárůstu vysokoškolsky vzdělané populace hrozí, že pro absolventy nebude dostatek kvalifikovaných profesních míst a a absolventi vysokých škol tak budou v budoucnu v některých oborech přijímat i pracovní místa, která dnes obsazují pracovníci s nižší kvalifikací.

Ministerstvo by zároveň chtělo docílit toho, aby větší část absolventů bakalářských studijních programů přecházela přímo na pracovní trh. "Podíl absolventů bakalářských studijních programů, kteří pokračují v navazujícím magisterském studijním programu, se bude v souhrnu postupně snižovat až k hodnotě 50 procent," predikují autoři.

Podle materiálu za poslední desetiletí prudce navýšil počet vysokoškolsky studujících, a to o více než 212 procent. Zatímco v roce 2000 existovalo v Česku celkem 23 veřejných a pouze osm soukromých vysokých škol, v roce 2010 to bylo již 26 veřejných a 46 soukromých vysokých škol. Zároveň došlo ke značnému rozšiřování nabídky studijních programů, kterých je v současné době akreditováno již více než osm tisíc.

Rezort ministra Josefa Dobeše (VV) se při přípravě reformy vysokého školství inspiroval především v Nizozemsku, kde reforma stále ještě probíhá.

Související

Ilustrační foto

Mělo by se na vysokých školách platit školné?

Komentář Lukáše Kovandy - Je dobře, že se opět začalo mluvit o zpoplatnění školství. Vysoké školy by určitě zpoplatněny být měly. Argumentem není jenom navýšení příjmů veřejné kasy a žádoucí zkvalitnění výuky.
Ondřej Andrys (vpravo)

Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys

Česká školní inspekce nemůže vstupovat do sporu rodičů, kterým se nelíbí, že v době distanční výuky musejí nadále hradit soukromým vzdělávacím zařízením školné. Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys tvrdí, že stát není oprávněn, aby vstupoval mezi privátní subjekt a zákonné zástupce žáka. „Pokud má ale rodič výhrady ke kvalitě distanční výuky, může se obrátit na Českou školní inspekci,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Andrys.

Více souvisejících

školné

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová a Tim Walz

Budoucnost NATO i války na Ukrajině? Ve volbách v USA se rozhodne

Blížící se prezidentské volby v USA mohou výrazně ovlivnit budoucnost transatlantické spolupráce v rámci NATO a přístup k podpoře Ukrajiny, která od roku 2022 čelí ruské agresi. Jak uvádí Simon Miles, odborník z Dukeovy univerzity, kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump představují odlišné vize v těchto klíčových otázkách.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Severokorejští vojáci bojují na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko prostřednictvím kanálů západních tajných služeb potvrdilo nasazení severokorejských vojáků ve válce proti Ukrajině. Podle serveru CNN už tam navíc bojují.

včera

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Jak sledovat volby prezidenta USA 2024?

Americké prezidentské volby každé čtyři roky přitahují pozornost z celého světa, ať už jde o kandidáty, kampaně nebo samotný volební den. Přinášíme vám přehled, jak sledovat volby, co očekávat a na co se zaměřit, aby vám nic důležitého neuteklo.

včera

Válka v Izraeli

Ve válce mezi Izraelem a Hamásem se schyluje k zásadnímu zvratu

Diplomatická snaha o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dostává konkrétnější obrysy. Zprostředkovatelé z USA, Kataru a Egypta připravují návrh měsíčního příměří, který by zahrnoval i výměnu rukojmí a zvýšení humanitární pomoci pro obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Tento diplomatický plán přichází v době, kdy je konflikt v oblasti na nebezpečné úrovni, a naděje na zlepšení vztahů jsou křehké.

včera

včera

Donald Trump

Volby v USA: Nastane zvrat v zahraniční politice? Přední expert Jirušek pro EZ odhalil možné scénáře

Americké prezidentské volby se neúprosně blíží, předčasné hlasování už probíhá. Možné dopady zvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa nebo demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové na zahraniční vztahy Washingtonu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity.

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

včera

Dmitrij Peskov

Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině

Kyjev se obrací na USA s žádostí o rakety dlouhého doletu Tomahawk, což podle Kremlu odráží nervozitu ukrajinského vedení z aktuálního vývoje na frontové linii. S prohlášením přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jak informovala agentura Reuters. Podle něj jsou ukrajinské kroky reakcí na ruský postup, který byl v posledních měsících nejrychlejší od začátku konfliktu před více než dvěma lety.

včera

Pásmo Gazy

Situace v Pásmu Gazy je kritická. Statisícům lidí hrozí hladomor

Světový potravinový program (WFP) vyzval k okamžitým opatřením, aby se zabránilo hrozícímu hladomoru v Pásmu Gazy, kde humanitární krize stále narůstá. WFP upozornil na zhoršující se situaci, která je způsobena i přísnými omezeními na dovoz humanitární pomoci. Podle zprávy agentury Reuters varoval WFP, že kvůli vojenským operacím v regionu se přístup k pomoci dále komplikuje, což může mít katastrofální následky. 

včera

Pentagon

Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Kurské oblasti na západě Ruska se přesouvá několik tisíc příslušníků severokorejské armády. Pentagon se obává, že tyto jednotky budou nasazeny proti ukrajinské armádě, která si v Kurské oblasti udržuje kontrolu nad významným územím od srpnové ofenzívy.  

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kruhliakivka padla. Rusko obsadilo město osvobozené ukrajinskou armádou

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ve středu obsadilo vesnici Kruhliakivka v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, která se nachází zhruba 20 kilometrů jižně od města Kupiansk. Toto město se Moskva podle všeho snaží obklíčit. Před ruskou invazí žilo v Kruhliakivce kolem tisíce obyvatel, a vesnice se tak stala strategickým bodem pro obě strany konfliktu.

včera

včera

Rusko se v OSN poprvé vyjádřilo k nasazení severokorejských vojáků

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia odmítl tvrzení, že v Rusku působí severokorejští vojáci, a obvinil Spojené státy a Spojené království ze šíření "dezinformací". Moskva podle něj jedná v souladu s mezinárodním právem a v interakci se Severní Koreou neporušuje žádné závazky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy