Na ministerstvu školství zřejmě skončí Štábl, jako poradce měl obviněného v kauze DPP

Na ministerstvu školství zřejmě skončí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl. Ministr to dnes řekl ČTK a České televizi před zahájením neformálního zasedání evropských ministrů pro vědu.

Náměstek na jaře přivedl na ministerstvo jako poradce Luďka Šteffela, který je jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Balaš už při svém nástupu do funkce na konci června naznačil, že ve spolupráci s náměstkem Štáblem asi nebude chtít pokračovat. Očekává, že náměstek oznámí svůj odchod sám.

Ministr také zvažuje prodloužení lhůty pro přihlášky do konkurzu na ředitele či ředitelku Cermatu. Zatím se podle něj přihlásil jeden člověk, lhůta končí v sobotu.

Podle Balaše je pravděpodobné, že náměstek Štábl z ministerstva odejde. "Já myslím, že to se rychle dozvíte, jak to vypadá s panem Štáblem, ale nechám to na něm. Myslím si, že bude ale potřeba získat další náměstky," uvedl. Připomněl, že současný politický náměstek Robert Plaga přejde v září do vedení Národního akreditačního úřadu. "Nepochybně bude patrně asi ještě jedno volné místo náměstka," doplnil. Upřesnil, že v tomto případě by šlo o odborného náměstka. "V případě, že se dozvíte, že bude chtít odejít pan Štábl - vypadá to nejspíš tak - tak bude místo u páté sekce (tedy sekce ministerstva pro IT a veřejné zakázky)," dodal. Tato část úřadu by se podle něj měla zaměřit víc analyticky.

Tým na ministerstvu by se podle Balaše měl stabilizovat nejlépe do konce prázdnin. Už nyní je jisté, že zůstává ekonomická náměstkyně Pavla Katzová, náměstek pro vzdělávání Jan Mareš a náměstkyně pro vysoké školy Radka Wildová. Ve vedení ministerstva je ještě náměstek pro mezinárodní vztahy a EU Václav Velčovský a politický náměstek Jaroslav Miller.

Ministr se také dál zabývá tím, jak vyřešit fungování Cermatu, který zajišťuje maturitní a přijímací zkoušky na střední školy. Bývalý ministr Petr Gazdík (STAN), který v červnu rezignoval kvůli svým kontaktům s jedním z obviněných z kauzy pražského dopravního podniku, na jaře z Cermatu odvolal ředitelku Michaelu Kleňhovou. Do výběrového řízení, které úřad vyhlásil, se podle ministra zatím přihlásil jeden člověk. Pokud by zájemce nesplňoval kritéria, tak by podle něj ministerstvo muselo pověřit vedením Cermatu prozatímně někoho jiného. "Nepochybně bychom tu situaci rádi vyřešili do konce prázdnin, ale asi to bude trošku dlouhodobější záležitost," řekl. Zvažuje, že lhůtu pro podání přihlášek prodlouží do konce července. Nezájem o místo šéfa Cermatu si vysvětluje obavami lidí z řízení této organizace.

O budoucím fungování Cermatu chce jednat příští týden také se zástupci České školní inspekce a Národního pedagogického institutu. Ve vedení Cermatu je podle něj potřeba týmové spolupráce. "Těch důvodů, proč je potřeba propojit Cermat s těmi dalšími institucemi, je celá řada. Myslím si, že je nepřijatelné, aby to, co se učí na školách v České republice, určoval Cermat," míní. Poukázal na to, že testy od Cermatu ovlivňují obsah vzdělávání ve školách.

Související

Více souvisejících

ministerstvo školství

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy