Od středy se částečně otevřou další školy. Nařízení vlády velmi ztíží výuku

Ve středu se po několika týdnech výuky na dálku v omezené míře otevřou střední školy. Vrátit se do nich bude moci zhruba 91.000 žáků závěrečných ročníků a kolem 199.000 dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka.

V řadě škol budou mít ale studenti část výuky na dálku a další předměty ve škole. Důvodem je podmínka zachování stejného kolektivu žáků ve třídě, což se podle ředitelů zejména u volitelných předmětů maturantů dá stěží dodržet. 

Kvůli epidemii covidu-19 přešly střední školy ve většině regionů na distanční výuku 5. října, zbytek 14. října. Díky zlepšení z pátého stupně protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví na stupeň čtvrtý se v nich od středy bude moct obnovit prezenční výuka pro závěrečné ročníky a praktická výuka pro skupiny do 20 lidí. Se stejným omezením se bude moct konat i praktická výuka pro studenty posledních ročníků vysokých škol.

Někteří ředitelé středních škol označili podmínky pro návrat středoškoláků do škol za nerealizovatelné. Vadilo jim hlavně nařízení dodržet homogenitu tříd. Zejména zástupci gymnázií poukazovali na to, že se tak bude moct konat jen výuka češtiny, matematiky a případně cizího jazyka. Do volitelných předmětů, ve kterých se studenti připravují na maturitu a přijímací zkoušky na vysoké školy, totiž běžně chodí žáci z různých tříd. Ministerstvo školství uvedlo, že ředitelé mohou některé předměty vynechat nebo je zajišťovat dál distančně.

Řada studentů se proto dál bude učit i z domova. Například ředitelka Gymnázia Arabská v Praze 6 Zdeňka Hamhalterová dnes uvedla, že studenti se budou učit volitelné předměty dálkově a na zbytek výuky, kterou mají společně všichni ve třídě, budou jezdit do školy. V Gymnáziu Budějovická v Praze 4 zase podle ředitelky Zdeňky Bednářové učitelé rozdělí prezenční hodiny volitelných předmětů třeba po půl hodinách, které odučí v každé třídě zvlášť. Matiční gymnázium v Ostravě bude některé semináře pro část studentů ve škole živě přenášet.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka jsou pravidla pro fungování výuky v homogenních skupinách problematická i pro některé střední odborné školy. Vadí jim i požadavek nanejvýš 20 žáků ve skupině při praktickém vyučování. Podle Zajíčka to nedává smysl, když se teoretická výuka bude moct učit ve třídě s 30 žáky.

Od středy kromě toho bude znovu povolena individuální výuka v základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státních jazykových zkoušek, které rovněž od první poloviny října nabízely jen vzdělávání na dálku. Do ZUŠ se podle statistik ministerstva školství bude moct vrátit zhruba 158.000 dětí, které se tam učí hrát na hudební nástroje. Naopak jazykové školy podle ředitele Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Praha Aleše Nováka individuálních konzultací asi moc nevyužijí.

Část studentů se vrátí rovněž k praktické výuce na vysokých školách, v nichž se mohli od 14. říjnu účastnit prezenční klinické výuky či praxe jen studenti ve zdravotnických, farmaceutických či pedagogických oborech. Návrat se bude týkat posluchačů z posledních ročníků, kteří nyní v době nouzového stavu z pracovní povinnosti nevypomáhají ve zdravotnictví či sociálních službách.

Minulý týden ve středu se k prezenční výuce vrátilo zhruba 216.000 žáků z prvních a druhých tříd a přibližně 27.000 dětí ze všech ročníků speciálních škol. I v jejich případě platí podmínka dodržení homogenity tříd. Ve škole se musí nosit roušky, zpěv a tělocvik je zakázán. Jako další se od pondělí má vrátit zbytek prvního stupně a třídy z druhého stupně základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií se budou střídat v prezenční a distanční výuce.

Související

Testování ve školách, ilustrační foto.

Zástupci škol souhlasí s plošným testováním, nevadilo by i pravidelné

Zástupci škol souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády o plošném testování neočkovaných žáků na covid-19. Může podle nich pomoct odhalit nakažené a poslat je do karantény dříve, než se infekce rozšíří a zasáhne výrazněji do fungování škol. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.
Ilustrační fotografie.

Zástupci škol vidí v programu vznikající vlády návaznost na současnou politiku

Zástupci školských asociací vidí v koaličním programu nově vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN návaznost na práci současného vedení ministerstva školství. Podle nich je to dobrá zpráva, protože časté změny politiky ve vztahu ke školám nebyly v minulosti prospěšné. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Více souvisejících

Jiří Zajíček maturity Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

včera

včera

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

včera

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy