17. listopad v Brně: Městem zněla hymna, MU uctila památku popravených studentů

Představitelé brněnské Masarykovy univerzity si dnes při komorním pietním aktu v prostorách Kounicových kolejí připomněli hrůzy druhé světové války.

U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva položili věnce k Památníku obětí nacistické totality. Aktu se zúčastnil rektor Martin Bareš, předseda akademického senátu Josef Menšík a předseda studentské komory Jiří Němec.

Rektor @MartinBares11 předseda AS MU Josef Menšík a předseda Studentské komory AS MU Jiří Němec položili věnce k Památníku obětí nacistické totality v areálu Kounicových kolejí. Na oběti válek a totalitních režimů zavzpomínali také u Pomníku tří odbojů v Rooseveltově ulici. pic.twitter.com/vaPTPUOgVN

— Masarykova Univerzita (@muni_cz) November 17, 2020

V areálu Kounicových kolejí nacisté za druhé světové války popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů. Připomínky na ně se loni zúčastnily desítky lidí. "Jsem rád, že jsme si to mohli připomenout alespoň v komorním duchu. Minulý rok byla pietní akce důstojnější, ale samozřejmě letos to s ohledem na situaci nebylo možné. Ale právě proto, že je taková situace, je důležité připomínat si odkaz obou listopadů naší historie a nezapomenout na myšlenky demokracie, svobody, vzájemnosti a spolupráce," řekl ČTK Němec.

Brněnští vysokoškolští studenti přenesli festival Brněnský sedmnáctý kvůli vládním opatřením do internetového prostředí. Živého vysílání se zúčastnili pamětníci i aktéři listopadových událostí. Zdravici poslali také rektoři vysokých škol. "Když jsem před rokem stál na náměstí Svobody a hovořil o významu 17. listopadu, tak jsem si ani v nejhorším snu nepředstavoval, že tento proslov budu natáčet prostřednictvím videozáznamu a budu k vám hovořit v roušce. Ovšem na všem negativním je něco pozitivního. Situace nás přiměla k tomu si uvědomit, jak důležité jsou sociální kontakty, zdraví našich blízkých nebo potkávání kamarádů a studentů při výuce," řekl rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek.

Nově zvolený hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) položil dopoledne květiny u památníku prvního, druhého a třetího odboje. "V letošním roce, kdy jsou zavřené školy, je omezené cestování, shromažďování a máme doslova zakrytá ústa, je o to víc potřeba si uvědomit, že naše osobní svobody nejsou samozřejmost," uvedl Grolich k připomínce na svém facebooku.

V podvečer se městem rozezněla státní hymna. Dechový kvintent NdBrass zahrál na svátečně nasvícené terase Mahenova divadla. Podívat se přišly desítky lidí. K aktivitě Rozsvítíme demokracii státní hymnou se připojilo také městské divadlo Brno. Z balkonu Nové radnice na Dominikánském náměstí zazněla kromě hymny i Modlitba pro Martu.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Masarykova univerzita Brno 17. listopad 1939 život Vysoké školy Martin Bareš (rektor MU) Jan Grolich (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy