Rodiče v Praze kvůli covidu nechtějí pouštět děti do školy. Magistrát se chystá na distanční výuku

Část rodičů dětí ve školním věku v Praze přestává kvůli obavám z koronaviru posílat svoje děti do školy. Podle pedagoga a předsedy Fóra Rodičů Petra Chaluše je to způsobeno jak soužitím se členem rodiny, který je v rizikové skupině, tak i kvůli ztíženým podmínkám ve výuce. Pražský magistrát tvrdí, že problém eviduje, a připravuje školy na přechod na distanční výuku.

Podle Chaluše existuje předpoklad, že část rodičů v Praze přestává posílat své děti do školy. Na vině je soužití v domácnosti s členem rodiny, který je v rizikové skupině, ale i údajně negativní dopady nařízených opatření.

"Aktuálně u části rodičů žáků druhého stupně je problémem povinnost roušek ve výuce, jejich děti to neudýchají. Obracejí se na nás nespokojení rodiče žáků prvního stupně, že i tam některé školy nutí dětí být ve výuce s rouškami, ačkoli to není centrálně nařízené hygienické opatření," informoval média předseda Fóra Rodičů.

Tyto děti a rodiny jsou podle něj v situaci, kdy nemají možnost distanční výuky. Ta je v současné době povolena školám jen v případech, kdy je škola rozsáhle ochromena karanténou díky většímu počtu nakažených novým typem koronaviru.

Pražský magistrát tvrdí, že je o problému informován, ačkoliv statistiky k němu chybí. "Anekdotická evidence od učitelů a ředitelů skutečně napovídá, že někteří rodiče své děti z obavy před koronavirem fyzicky do školy nepustí. Týká se to hlavně dětí, v jejichž třídách se koronavirus již objevil," uvedl pro EuroZprávy.cz Člen Rady hlavního města Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral.

Chaluš ve zprávě Fóra navrhuje, aby pražské střední školy a druhé stupně stupně základních škol přešly na online výuku s případnou možností osobních konzultací s učiteli ve škole v případě potřeby. Podle magistrátu jsou na tuto možnost školy připravovány.

"Na přechod na distanční výuku své školy kontinuálně připravujeme, materiálně i metodicky. Zároveň komunikujeme s radními pro školství na jednotlivých MČ, aby i jimi zřizované školy byly na takové opatření co nejlépe připraveny," tvrdí Šimral.

Podle něj pražské školy přechod na distanční výuku, ať už plošnou nebo hybridní, kdy zůstane například zachována výuka odborných předmětů v malých skupinách, zvládnou. Apeluje ale na vládu a příslušné orgány, aby případné změny ve výuce avizovala dopředu.

"Pochopitelně bychom uvítali, pokud by bylo takové rozhodnutí z vládní úrovně komunikováno s dostatečným předstihem nejméně několika dnů," dodal Šimral pro EuroZprávy.cz.

Za zavírání škol čelil kritice i Hřib

Sám pražský primátor Zdeněk Hřib přitom čelil minulý týden kritice za způsob, kterým ohlásil záměr zavést distanční výuku na pražských vysokých školách. Koalici i opozici vadí, že rozhodnutí vynesl bez jakékoliv dohody s koaličními partnery.

"Každý dobře ví, že pan primátor nedisponuje žádnými pravomocemi vůči VŠ. Pan primátor své vyhlášení v tomto případě ani neprojednal s předsedou České konference rektorů. Otázku distanční výuky na středních školách jsme probírali na úterní poradě a členové rady hlavního města i hygienici názor pana primátora odmítli," uvedl na Twitteru náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Pražští hygienici v pátek odpoledne uvedli, že distanční výuka bude mít výjimky. Nevztahuje se tak na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství Praha magistrát Petr Chaluš (Fórum rodičů)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy