Studenti v pyžamech vyrazili ke Sněmovně. Vyzvali k řešení situace ve školství

K hledání alternativ pro prezenční výuku a obnovení volnočasových aktivit vyzvali dnes ráno poslance přicházející do Sněmovny studenti a učitelé podporující petici Nesmíme obětovat děti. Na happeningu s názvem Dostaňte nás ven se sešlo 15 dětí s dvěma pedagogy v pyžamech a županech. Podle nich by se měly studentům umožnit alespoň kroužky a výuka venku.

Petici za naléhavé řešení situace ve školství podepsalo od konce ledna k dnešnímu dni zhruba 14.500 lidí.

"Snažíme se o návrat dětí do škol a aby vláda umožnila alespoň volnočasové aktivity a hledala jiné formy, aby se děti mohly potkávat. Vzdělání dětí nějak doženeme, ale vzhledem k potřebě sociálních kontaktů by bylo potřeba umožnit alespoň schůzky dětí, aby mohly například pracovat na nějakých venkovních projektech třeba v rámci Junáka a podobných organizací," řekl ČTK za pořadatele happeningu František Tichý z Gymnázia Přírodní škola. Rozhodování o opatřeních podle účastníků protestu sice není na poslancích, ale mohou na vládu apelovat, aby je změnila, míní.

Podle organizátorů dnešní akce by při venkovním setkávání dětí hrozilo jen minimální riziko přenosu covidu-19. Dlouhotrvající izolace mladých lidí doma bude mít dopady nejen na vzdělávání, ale také na jejich psychiku, uvedli. Happening podpořila i Česká středoškolská unie (ČSU), řekl student Gymnázia Přírodní škola Matyáš Bureš. ČSU zastupuje přibližně 30.000 středoškoláků v ČR.

Zástupci protestujích by uvítali, kdyby se podařilo zajistit pro žáky testování, které by mohlo umožnit jejich návrat do lavic. "Tak, jako třeba domovy seniorů testují se svým vlastním zdravotnickým personálem, tak si myslím, že by byly i školy podobně jako v Rakousku schopné si to zajistit, pokud by stát dal k dispozici testovací sady. Považujeme to za velmi dobrý plán, než se podaří pandemie nějakým způsobem zvládnout," řekl Tichý.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uvedl, že Ústřední krizový štáb do pondělí předloží vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Štáb se má inspirovat modelem, který funguje v Rakousku. Používat by se tak ve školách měly antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které ukážou výsledek na místě. Podle ministerstva školství by se do škol od 1. března mohly jako první vrátit závěrečné ročníky středních škol. Studenti by se měli testovat sami bez asistence zdravotníka. Použití antigenních testů pro samoodběr musí ale nejdřív povolit ministerstvo zdravotnictví.

V pondělí protestovalo s požadavkem návratu dětí do škol před ministerstvem školství asi 50 lidí na akci organizované hnutím Trikolóra a iniciativou Vraťme děti do škol. Podle nich vládě nezáleží na tom, jak žáci prožijí své dětství a mládí. Poukázali na to, že Česko patří mezi země, kde jsou kvůli epidemii nejdéle zavřené školy. V sobotu se pak pod hlavičkou iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele protestující proti vládním opatřením, uskuteční v Brně pochod před dům ministra školství Roberta Plagy (ANO).

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna děti petice Školství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy