Věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží. Riziko nákazy hrozí, ale nebuďme hysteričtí, říká Černý

Z jeho hlasu vyvěrala radost i spokojenost. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý vítá rozhodnutí ministra zdravotnictví Jana Blatného, který v lepšící se koronavirové situaci povolil od příští středy otevřít třídy pro žáky prvních a druhých ročníků. „Uleví se učitelům, dětem i rodičům, protože pro nejmenší žáky nebyla distanční výuka vhodná,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Na mobilním telefonu i počítači mu už naskakují zprávy od dětí, jak moc se do školy těší. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý věří, že jde o nezvratné rozhodnutí. „Od pana ministra zdravotnictví Jana Blatného jsem slyšel, že už jsme se dostali za bod zlomu koronavirové pandemie, a proto věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží,“ je přesvědčený.

Nejmenší žáci měli jít do školy už v pondělí 2. listopadu. Jelikož ale nepanovala dobrá epidemiologická situace, jejich návrat se odložil. Třídy osiřely od 14. října. „Nyní už věřím, že příští středu do lavic skutečně usednou. Máme z rozhodnutí velkou radost. Bylo totiž naprosto primární, aby došlo k otevření tříd pro prvňáčky a druháky. Jednoznačně tento krok podporuji,“ zůstává ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích na optimistické vlně.

Původně vystudovaný expert na první stupeň si uvědomuje, že většina benjamínků svými znalostmi po distanční výuce neoslní. „Musíme si uvědomit, že speciálně prvňáci do školy ještě pořádně ani nezačali chodit. A tak budou opravdu v počáteční fázi vzdělávání.“ Druháci na tom se vzděláním podle něj zřejmě také nebudou úplně úžasně. „A právě proto bylo důležité, aby se nejmenší děti vrátily. Čím déle by koronavirová výluka trvala, tím by problém díky jejich absenci ve škole byl větší.“

Pedagog upozorňuje, že mnozí prvňáčci díky koronavirové výluce neumějí vůbec psát. „Děti, které jsou odkázané jen na školu, poznají v současné době jen několik písmen, ale zdaleka ne všechny. Jsou děti, které už psát uměly před nástupem do školy, většina ale na tom není valně. Distanční výuka pro nejmenší nebyla totiž vhodná,“ konstatuje.

Rovněž deváťáci potřebují kvůli přijímacím zkouškám do lavic

Šéf asociace základních škol tvrdí, že v ohrožení jsou i deváťáci, které čekají přijímací zkoušky. U nich sice není problém tak závažný jako u prvňáčků či druháků, ale ideální stav v uvedené věkové kategorii rovněž nepanuje. „Pro deváťáky je důležité, že se blíží přijímací zkoušky a nůžky mezi těmi, kteří nastalou situaci zvládají dobře a ti, kteří ji snášejí hůře, se čím dál více rozevírají. Rovněž je nutné říci, že u dětí, které mají potíže, tak šance na přijetí do slušné střední školy postupně klesá.“

Podle Černého záleží na tom, zda škola zvládá distanční výuku a jestli si ji osvojil i samotný žák. „ Pak dálková výuka funguje docela dobře. Ale problém je v obrovských rozdílech, když škola, dítě anebo obě strany způsob zmíněné výuky nezvládají.“ Bohužel i takové případy existují. „Proto ze zmíněného pohledu je nutné, aby se i žáci devátých tříd vrátili do škol také brzy. Nemusejí nastoupit 18. listopadu, ale pokud do lavic usednou ještě v letošním kalendářním roce, pak to bude ještě včas,“ míní.

Ředitel krátce po oznámení, že se školy pro malé žáky příští středu otevřou, zaregistroval obavy učitelů, aby se nenakazili od dětí. Strach má ale jen menšina. „Už jsme něco zažili, a tak bych nepanikařil.  Měli jsme už několik případů covidu mezi dětmi i pedagogy. Koneckonců i já jsem nyní nemocný, ačkoli nevím, zda mám koronavirus.“

Pedagog s aprobací na matematiku a dramatickou výuku připouští, že určité riziko nákazy přesto hrozí. Kolegy nejen z pražských Klánovic ale uklidňuje zkušeností ze školy v přírodě, na níž odjelo dítě s covidem-19, aniž by někdo o jeho diagnóze věděl. „A nakazily se od něj jen dvě děti a žádný učitel. Navíc si musíme uvědomit, že všichni trávili veškerý čas celý týden společně. Je jasné, že nějaké nebezpečí hrozí, ale nechtěl bych být hysterický.“ Odborník apeluje na dodržování přísných hygienických pravidel. „Pokud se bude větrat, všichni si mýt ruce, užívat dezinfekci a nosit roušky, pak se domnívám, že riziko přenosu je velmi malé. Osobně jsem o tom přesvědčený.“

Čeho se děti ani po otevření školy nedočkají, je hudební výchova i tělocvik. „Předměty nejsou zrušeny, ale nyní nebudou probíhat, neboť se jedná o nebezpečné aktivity, protože při nich hrozí nákaza. Umím si představit, že v rámci tělocviku mohou jít děti na procházku. Jak bude přesně hudební výchova a tělocvik nahrazen, zatím ještě nevím.“

Milovníka divadla potěšilo, že počet žáků ve třídách není za dodržení přísných hygienických podmínek nikterak omezen. „A to je dobře, protože dělení tříd na skupiny byl na jaře velký problém, který přinášel spoustu těžkostí. Raději zajistíme odpovídající hygienické podmínky, než abychom museli třídy dělit,“ přiznává pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Související

Školství

Uzávěra 1. a 2. tříd bude potíž hlavně pro rodiče, míní zástupci škol

Uzavření prvních a druhých tříd bude podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého zřejmě větší problém pro rodiče než pro školy. Pokud potrvá distanční výuka těchto dětí tři týdny, školy to podle něj dobře zvládnou. S uzavřením škol počítá, i když o něm vláda zatím definitivně nerozhodla. Podle vedoucí platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek Andrey Benešové měla vláda provoz školek omezit již dříve. Situace se v nich od podzimu nadále zhoršila, řekla.
Jiří Zajíček

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc nepřekvapilo. Současný vývoj epidemie k tomu podle nich směřoval. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by otevření škol asi nyní bylo špatné.

Více souvisejících

Michal Černý děti Robert Plaga ministerstvo školství vzdělání Školství

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 27 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 10 hodinami

USA vyzvaly státy se systémy Patriot, aby je poskytly Ukrajině

Americký ministr obrany Lloyd Austin v úterý na půdě vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje státy, které mají systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot, aby je poslaly Ukrajině. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy