Většina ředitelů MŠ je pro omezení počtu dětí ve třídách kvůli pandemii

Přibližně dvě třetiny ředitelů školek by jako protiepidemické opatření po znovuotevření mateřinek chtělo omezit počet dětí ve třídách. Doma by podle nich mohly zůstat třeba děti rodičů, kteří nepracují. Vyplývá to z výzkumu Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA), kterého se zúčastnilo asi 2010 ředitelů mateřských škol.

Podle senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) by se vláda při přípravě rozvolňování měla inspirovat v zahraničí, kde podle ní snížení počtu dětí v kolektivu dobře fungovalo. V tiskové zprávě senátorky o tom ČTK informovala její asistentka Barbora Palánová.

Provoz mateřských škol se kvůli zhoršení epidemie přerušil od 1. března, do té doby školky v aktuálním školním roce fungovaly bez omezení. Výzkum Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA) přitom ukázal, že po vypuknutí druhé vlny epidemie v říjnu se nákaza covidem-19 potvrdila ve více než polovině mateřských škol. Přenášela se zejména mezi zaměstnanci. Rodiče se přestali bát a někteří posílali děti do školky i s příznaky nemoci.

Studie ISEA ukázala, že 62 procent ředitelů mateřinek považuje za dobrý protiepidemický nástroj omezení počtu dětí ve třídách, kde je jeden z rodičů nezaměstnaný, na mateřské či rodičovské, nebo s jiným potomkem čerpá ošetřovné. "Na druhém místě je aktivní sledování aktuálního zdravotního stavu všech dětí před příchodem do třídy, k tomu se přiklánějí výrazně častěji jednotřídní školky, a také možnost zavřít mateřskou školu okamžitě, když dojde k určitému podílu nakažených dětí nebo zaměstnanců, což navrhují častěji velké školky," uvedla Somina Weidnerová z ISEA.

Podle Vítkové by proto vláda měla hledat inspiraci v zahraničí, kde ředitelé k omezení přenosu nákazy mohli mimo jiné snížit počty dětí ve třídách. Zmenšení kolektivu podle ní může být lepší řešení než opakované zavírání školek, které znemožňuje rodičům chodit do práce.

Ve třídě mateřské školy je běžně až 28 dětí. Často jim zatím chybí hygienické návyky, což zvyšuje riziko nákazy. Školky jsou v provozu většinou kolem deseti hodin denně, v kolektivu se obvykle střídají dvě učitelky. Při uzávěře loni na jaře byl například pro třídy s dětmi zdravotníků stanoven limit 15 dětí ve skupině.

Podle výzkumu ISEA v současnosti školky strádají i finančně. Zvýšené náklady na protiepidemická opatření v nich dosud hradily obce ze svých rozpočtů. Tam, kde neměly dost peněz, se vícenáklady na ochranné pomůcky platily na úkor nákupu vzdělávacích pomůcek pro děti. "Plošné zavření mateřských škol bude znamenat další výpadky příjmů na školném, což je důležitá součást rozpočtu mateřských škol," doplnila Vítková. Kvůli výpadkům ze školného či dávkám pro nemocné zaměstnance přišly o desítky tisíc korun, řekla. Chce proto požádat ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby vláda tyto peníze pro školky za celou pandemii dodatečnou kompenzovala.

Související

Ilustrační foto

Školní jídelny mohou ode dneška díky novelizované vyhlášce výrazněji zdražit

Školní jídelny mohou ode dneška díky novelizované vyhlášce o školním stravování výrazněji zdražit ceny pokrmů. Poplatky za hlavní jídla se mohou zvýšit až o 20 procent a poplatky za přesnídávky a odpolední svačiny o 30 procent proti cenám, které strávníci platili ještě v lednu. Jídelnám zdražení umožňuje vyhláška, kterou připravilo ministerstvo školství (MŠMT). Mnohé jídelny ale nyní nezdražují a v brzké době to neplánují, vyplývá z vyjádření jejich vedoucích pro ČTK.
Ilustrační foto

Školka od tří let podle studie zvyšuje šanci na lepší vzdělání i zaměstnání

Děti, které nastoupí do školky ve třech letech, mají větší šanci na lepší vzdělání i zaměstnání než děti, jež jsou doma o rok déle. Týká se to především dětí, jejichž matky mají nižší vzdělání. Uvádí to studie think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR. Autoři studie sledovali děti, které nastoupily po reformě rodičovského příspěvku z roku 1995 do mateřské školy až po čtvrtých narozeninách.

Více souvisejících

Mateřské školy / školky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy