Zemanovi zastánci to opět schytali: Půjdou na Prahu s vidlemi?

Praha - Předseda Strany práv občanů Jan Veleba se v poslední době projevil jako hlasitý zastánce prezidenta Miloše Zemana. Politolog Jiří Pehe si myslí, že Velebova rétorika připomíná komunistickou. Schyluje se prý k boji mezi venkovem a "pražskou kavárnou".

"Po husitských válkách, bitvě na Bílé Hoře, Mnichovu, komunistickém puči a Sametové revoluci, čeká české země zřejmě další vyvrcholení dějin: válka venkova s pražskou (lumpen)Kavárnou," píše Pehe na svém webu a dodává, že má na mysli reakci Jana Veleby na Zemanovy kritiky.

Veleba se Zemana zastal hned dvakrát - v druhém případě připojil i petici na prezidentovu podporu. "Jazyk jeho výzvy v sobě nezapře bývalého zemědělského tajemníka okresního výboru KSČ ve Žďáru na Sázavou v časech normalizace, evidentně dobře školeného v třídním boji," myslí si Pehe.

Předseda SPO v obou prohlášeních napsal, že na Zemana je pořádána mediální štvanice, kterou podle něj řídí tzv. pražská kavárna. Motivem pak má být nespokojenost pražské elity s tím, že kvůli Zemanovi ztrácí politický vliv. Roli hlavní síly prý díky současnému prezidentovi opět přebírá venkov a malá i střední města.

"No, nekupte to! Kdyby někdo chtěl v podobě happeningu vzkřísit časy hluboké normalizace, s jejími antichartami a dalšími podobnými výzvami organizovanými KSČ, nedokáže to lépe než pan Veleba. Teď ještě přivést povolnější část pražské Kavárny do Národního divadla a donutit je všechny podepsat nějaké prohlášení, v němž rozvraceče odsoudí," komentuje Pehe.

Fraška, která se může vymknout kontrole

Často zmiňovaná "pražská kavárna" jsou podle něj stejní lidé, které bývalý prezident Václav Klaus označoval za "pravdoláskaře". Klausovo označení má prý ale pozitivní konotace, zatímco Zemanova "kavárna" se lépe bere útokem.

"Až budou armády venkova s cepy, sudlicemi a vidlemi pochodovat na hlavní město, v čele se senátorem Velebou, je asi jen potřeba najít tu správnou kavárnu, kde se povaleči shromažďují nejčastěji a v největších počtech. Anebo zamířit na Národní třídu," pokračuje Pehe a zmiňuje protestní akci proti Zemanovi, naplánovanou na 17. listopadu.

Podle Peheho se schyluje k typicky českému vyústění dějin, kterým bude boj venkova s Prahou.

"Zdá se, že se to prezidentovi, který ve svém inauguračním projevu sliboval být Sjednotitelem národa, dokonale povedlo. Až na to, že to vše má charakter frašky, která se, jak se v českých dějinách stává, ovšem může zase jednou vymknout z rukou," dodává.

Související

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)

Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Více souvisejících

Jiří Pehe Jan Veleba Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy