Mohly být Češky doma o dva roky dříve? Záchranu zkomplikovala Nagyová i počasí

Praha - Antonie Chrástecká a Hana Humpálová mohly být doma už v květnu roku 2013, tedy čtvrt roku poté, co byly obě v Pákistánu uneseny. Tajné služby dokonce připravovaly záchranné operace, pak se ale pokazilo počasí.

Podle deníku MF Dnes se na záchranu dívek připravovala akce už v květnu 2013. Americkým a pákistánským tajným službám se tehdy podařilo zjistit, že dívky jsou drženy v horách u hranic s Afghánistánem. Na akci se měly podílet i české elitní jednotky.

Záchranu ale překazila písečná bouře, kvůli které nemohly vzlétnout helikoptéry. Deníku to potvrdily dva zdroje z bezpečnostní komunity. Je možné, že únosci následně dívky přesunuli na jiné místo, jisté je, že další pokus o záchranu se už neuskutečnil. 

Následně se vojenské zpravodajství potýkalo s problémy, když byl v rámci kauzy Nagyová zatčen jeho ředitel Milan Kovanda a důstojník Jan Pohůnek. Později bylo vyměněno i vedení civilní rozvědky, a ve funkci skončil její ředitel Ivo Schwarz s náměstkem Miroslavem Tomanem.

Zlom přišel v září 2014, kdy vytvořily tajné služby speciální tým a přímo do Pákistánu odcestoval ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. V posledním půlroce nastal další posun, české tajné služby totiž zjistily, že ženy jsou naživu.

Podle oficiálního stanoviska se Češky vrátily díky humanitární organizaci a také proto, že se jich únoscům zželelo, deník ale upozorňuje, že možnost uhrazeného výkupného je stále ve hře, neboť ve chvíli, kdy byly dívky propuštěny, byli v cizině náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut a šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Související

Více souvisejících

Unesené Češky v Pákistánu

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

HRW: Ruská armáda popravuje ukrajinské vojáky, kteří se vzdávají

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ruské jednotky se dopustily mimosoudních poprav ukrajinských vojáků, kteří se vzdávali a chtěli se dostat do zajetí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy