Uprchlíci u nás nechtějí zůstat. Kdy se vrátí zpět do Sýrie?

REPORTÁŽ - Jako další na konferenci HomeAffairs v Praze promluvil Ivan Jestřáb, zástupce náměstka-politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí ČR, který hovořil o hrozbě terorismu ze strany Islámského státu i o zapojení České republiky do boje proti tomuto nebezpečí.

odle Jestřába vyžaduje boj proti IS zcela nový přístup. Jedná se dle jeho slov o skupinu, která ačkoliv se objevila relativně nedávno (v roce 2013), dokázala se z odnože al-Kajdy rychle vypracovat na samostatnou skupinu, k jejíž lákavé myšlence sjednoceného muslimského státu se připojují mladí lidé z celého světa, ale zejména z Evropy.

„Všichni radikální islamisté na světě jsou potenciální obyvatelé jejich Chalífátu; to je naplňuje pýchou z návratu ke Zlatému věku," uvedl Jestřáb. K tomuto přitom přispěla i krutost a brutalita, se kterou IS postupuje. „Trvalo nějaký čas, než jsme si uvědomili nebezpečí IS, a proto jsme v budování obran teprve na začátku," dodal.

Jestřáb také upozornil, že boj proti IS vyžaduje nové taktiky a změnu politiky v regionu, ale také opatrnost při vytváření anti-IS koalicí. Zdůraznil i důležitost spolupráce se silami v regionu, zejména pak s Tureckem.

Jaký postup tedy proti IS zvolit? „IS je nejen fyzicky a zeměpisně definovaná entita, ale i ideologická entita pro muslimy na celém světě, a to nakonec bude představovat větší nebezpečí. To ale nemůžeme změnit my, protože ať řekneme proti IS cokoliv, bude to pro ně znamenat jen potvrzení, že mají pravdu, a utvrdí je v jejich přesvědčení. Ne, tahle část boje stojí na samotných muslimech, protože jen oni mohou zmenšit přitažlivost IS pro jiné muslimy. My můžeme apelovat na hlavní islámské představitele, aby vyjádřili svůj nesouhlas s IS, protože tito muslimové jsou ohrožováni IS stejně jako my," vysvětlil Jestřáb.

Dále je podle něj potřeba zaměřit se i na terorismus v našich zemích, takzvaný fenomén „lone wolves", tedy samostatných útočníků, za kterými nestojí celá organizace, ale kteří jsou některou z nich inspirováni; dále také na odchod lidí bojovat do Sýrie a jejich návrat. Podotýká, že některé z těchto problémů jsou přitom vázány i na současnou migrační krizi.

Problematika migrantů je ale podle něj bez jednotné odpovědi, protože i samotný problém není jednotný. „Tato migrace se zdá být jednotná, přesun obyvatelstva způsobený jedním důvodem, ale tak tomu není. Zdrojů je několik," vysvětlil. Dále také upozornil, že například většina syrských uprchlíků se zde nehodlá usadit a po skončení konfliktu v zemi se chtějí vrátit zpět.

Co se týče kroků, které v boji proti terorismu podniká sama Česká republika, zmínil Jestřáb zejména členství ČR v mezinárodní koalici, kterou vytvořily Spojené státy americké, poskytnutí zbraní a munice Kurdům a irácké armádě a dále pak snahy o stabilizaci situace v Iráku, což zahrnuje podporu uprchlíků v iráckých táborech a přípravy na trénink zdravotníků a policistů.

Na závěr Jestřáb řekl: „Boj proti IS je během na dlouhou trať. I když získáme zpět území, které nazývají chalífát, nevyřeší to celý problém; bez ekonomického a sociálního vývoje budou vždy tací, kteří budou obviňovat jiné, hlavně východ, za své problémy a budou hledat jednoduchá a radikální řešení."

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 3 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

Raketa vystřelená z Pásma Gazy zasáhla izraelský Aškelon

Tři osoby utrpěly zranění v noci na neděli při raketovém útoku z Pásma Gazy na město Aškelon na jihu Izraele. Terčem útoku byl v sobotu také hraniční přechod Kerem Šalom, informuje TASR podle agentury DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy