Mladí lidé se radikalizují. Odborník prozradil, co za tím stojí

REPORTÁŽ – O současné situaci boje proti terorismu ve Francii a zejména boje proti odchodu mladých lidí do Sýrie na konferenci Home Affairs v bloku „Evropští a zahraniční bojovníci a jejich návrat“ informoval Jean-Pierre Asvazadourian, francouzský velvyslanec v Praze

Během tohoto roku se Francie stala obětí hned několika útoků či pokusů o útok ze strany islamistických extremistů; zatím posledním z nich byl nedávný pokus o útok ve francouzském rychlovlaku. To zdůraznil i Asvazadourian a dále upozornil, že je zde zejména velmi vysoká hrozba ze strany tzv. zahraničních bojovníků, tedy lidí převážně z Evropy, kteří odešli bojovat za Islámský stát či jinou extrémistickou skupinu do zahraničí.

Mezi těmito zahraničními bojovníky je dle jeho slov velmi vysoké procento mladých lidí. „V profilech těchto lidí je mnoho rozdílů, ale většinou mají jednu věc společnou: jsou to mladí lidé, kteří nějakým způsobem ve svém životě selhali a hledají svou identitu," uvedl. Dále vidí spojitost se ztrátou autority, která mohla vyústit například z ukončení berné povinnosti, změn ve vzdělávacím systému, rozbití sociální struktury či změn některých čtvrtí v ghetta.

Jak ale Asvazadourian dále řekl, jsou i lidé, kteří do tohoto obecného profilu nezapadají a pocházejí místo toho z rodin střední třídy bez islámského vyznání. Jedná se podle něj o jakési odmítnutí demokracie a národnostního pouta. Navíc upozorňuje, že mladí lidé jsou zranitelní a snadno se nechají indoktrinovat. „V letech 2012 – 2013 odjelo do Sýrie bojovat po boku různých islamistických skupin proti Asadovi velké množství mladých lidí; někdy se připojí i celé rodiny," dodal.

Dále se zaměřil na faktory, které k radikalizaci vedou. Podle jeho údajů se okolo 90% lidí dostává k terorismu přes internet. Jako další zmiňuje i faktor vězení, ve kterých často k radikalizaci dochází. „Co můžeme dělat? Různá preventivní nebo represivní opatření - pokračovat a stavět na těch, které už byly zavedeny. Je důležité i sledovat co ve středním a dlouhodobém měřítku funguje a co ne," vysvětlil.

Asvazadourian zdůraznil, že represivní mechanizmy jsou sice nutné, ale je třeba zaměřit se na prevenci, která by zabránila radikalizaci mladých lidí. A v případě, že se prevence nepodaří, tak zabránit alespoň vycestování těchto lidí nebo páchání teroristickým činům. „Je to výzva, protože to vyžaduje značné lidské a finanční zdroje," přiznal.

Francie se ale podle něj snaží aktivně se do prevence zapojovat. Od listopadu minulého roku platí ve Francii zákon, který mimo jiné zakazuje vycestovat ze země lidem, u kterých je podezření, že by mohli páchat teroristické činy nebo se připojit k extremistům. Zároveň probíhá hledání a mazání internetových stránek a tweetů na Twitteru, které mají extrémistický obsah. Vznikla i platforma, kde lidé mohou takovýto obsah nahlásit. Francouzské ministerstvo vnitra v tomto spolupracuje i s poskytovateli internetu. Asvazadourian ale upozornil, že je vždy třeba dbát na vyvážení pocitu bezpečí a osobních svobod.

Vzniklo také centrum, které se zaměřuje na identifikaci a rizikových mladých lidí a poskytnutí podpory jejich rodinám. Díky tomu jsou přitom získávány další informace a je tak také možné vytvořit přesnější profil těchto lidí. Krom prevence je pak podle Asvazadouriana důležitá i práce s lidmi, kteří mají projít deradikalizačním procesem, a se společností jako takovou. „Je důležité pracovat s komunitou, aby se zabránilo stigmatizaci a jakýmkoliv spojením mezi terorismem a islámem. Při deradikalizaci je důležitá role duchovních, kteří mohou vytvořit argumenty proti radikalismu na základě náboženských argumentů. Je třeba ve vězení posílit roli duchovních a dostatečně vzdělávat strážné. Je také třeba zlepšit vzdělávací systém," vysvětlil.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

včera

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

včera

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

včera

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

včera

UNRWA: V Pásmu Gazy není bezpečno nikde, ani v zónách pro evakuaci civilistů

Izraelská armáda sice tvrdí, že posílá palestinské civilisty v Pásmu Gazy do tzv. bezpečných humanitárních zón, avšak podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA není v Gaze nikde skutečně bezpečno. Nucené přemisťování Palestinců v této oblasti je označováno za nelidské. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy