Džihádismus že nemá nic společného s islámem? Je to jako tvrdit, že Hitler nemá nic společného s Německem, míní odborník

REPORTÁŽ - Poněkud netradičně ke svému projevu na konferenci Home Affairs přistoupil Roland Freudenstein, zástupce ředitele a vedoucí výzkumu ve Wildfried Martens Centre for European Studies – se slovy, že vše, co by mělo být řečeno, už řečeno bylo, se rozhodl rozvířit doposud relativně klidné vody diskuze a vyjádřil se i k citlivým tématům.

Podle Freudensteina existují v přístupu k islamistickému extremismu tři mantry, tedy názory, které se opakují neustále dokola. První z nich je názor, že radikální džihádismus nemá nic společného s islámem.

„To mi připomíná frázi, že Hitler nemá nic společného s Německem," uvedl a upozornil, že IS a al-Kajda se vyvinuly z Islámského bratrstva, které zase vzniklo z radikálních názorů některých věřících. Tvrdit, že džihádismus nijak nesouvisí s islámem je podle něj tedy zkratka.

Na druhou stranu uznává, že vytváření takovéto spojitosti je velmi závislé na kontextu a dávat islám a islamistický extremismus na stejnou rovinu je šílenství. „Popírat jakoukoliv spojitost ale dělá víc škody než užitku. Islám má problém a je třeba ho řešit, mluvit o něm, probírat ho," dodal.

Druhou mantrou podle Freudensteina je tvrzení, že džihádisté pocházejí ze situací, kdy se cítí, že normální víra selhala, a obrátí se tak k extrémismu. Jak tvrdí, je pravda, že je u zahraničních bojovníků statisticky častým jevem ztráta identity a pocitu náležitosti. Nesouhlasí ale, že by řešením bylo podporovat větší zbožnost a náboženskou zakořeněnost. „Tvrdit, že čím zbožnější, tím lepší, je zjednodušení, které vede od racionálního řešení," řekl dále Freudenstein.

Třetí mantrou je pak tvrzení, že řešení leží v imigraci a integraci. Varuje, že ačkoliv každá země v Evropě přistupuje k této otázce po svém, zatím žádná nebyla úspěšná. Dále také řekl, že je třeba si uvědomit, že jsme imigrační společnost, což velké množství politických sil popíralo nebo stále popírá. „Imigrace není to demografické řešení," tvrdí a pokračuje: „Neznamená to, že Evropa bude méně evropská kvůli přítomnosti lidem jiné víry nebo barvy pleti."

Freudenstein ale odmítá názor, že čím více se budeme míchat s jinými kulturami, tím lepšími budeme lidmi. Jak řekl, je nutné se soustředit na základní hodnoty a svobody, které bychom měli více podporovat a spolupracovat na tom s imigranty. Zároveň také vyzval, abychom byli více američtí, jako je například Kanada nebo Austrálie, kde podle něj uznávají, že imigrace je součást jejich společnosti. „Směřujeme k tomu. Ale zatím tam nejsme," dodal.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

před 23 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

před 1 hodinou

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Suché počasí může působit potíže. Hrozí požáry, varuje ČHMÚ

Meteorologové varují před nebezpečím požárů v souvislosti s nárazy větru o rychlosti přes 50 kilometrů za hodinu a suchem, které aktuálně panuje v Česku. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká většiny území. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy