Hádky kvůli Kramnému. Disident útočí na těhotnou advokátku

Praha - Kauza kolem Petra Kramného vyvolává neustále emoce. Politický aktivista John Bok podal jménem spolku Šalamoun stížnost Advokátní komoře na zmocněnkyni rodiny Moniky Kramné Kláru Long Slámovou. Vadí mu, že prý v Kramného případě známá advokátka nectila presumpci neviny. Ta nařčení odmítá.

Šalamoun, spolek na podporu nezávislé justice, založený disidentem Johnem Bokem podal 3. září stížnost advokátní komoře. "Uvedla, že byla přesvědčena, že Kramný má na smrti manželky a dcery vinu ještě předtím, než se seznámila se spisovým materiálem a od počátku je přesvědčena, že lže," píše spolek Šalamoun.

"Spolek Šalamoun spatřuje v těchto a dalších vyjádřeních primárně porušení Listiny základních práv a svobod, konkrétně odstavce: Každý, proti němuž je vedeno trestní řízení je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena," stojí v tiskové zprávě, v níž spolek Šalamoun o stížnosti na Long Slámovou informuje.

"Shodli jsme se na tom, že nejde o to, že by porušila zákony a dopustila se nějakého trestního jednání, ale myslíme, že tam nějaká kárná míra je. Paní advokátka ignoruje věci, jako je presumpci neviny, a vynáší takové závěry, že ten člověk je vrah, že ona to pozná. To je tak absurdní a hlavně neetické," řekl John Bok.

Přijetí stížnosti potvrdila mluvčí Advokátní komory Iva Chaloupková. "Žádost jsme obdrželi 3. září, evidujeme ji, je ve stádiu přezkumu."

"Já nemám, proč se k tomu vyjadřovat," řekla Klára Long Slámová. "Pak Bok se opírá o reklamní článek, který nemá s mým rozhovorem nic společného. Jemu vadí titulek, který nepochází z mých úst." Odmítla Slámová nařčení spolku Šalamoun s tím, že v kauze Petra Kramného chodí takovýchto stížností na ní, na státního zástupce Víta Legerského či soudkyni Renatu Gilovou desítky.

Bok a spolek Šalamoun se ale více kauze Petra Kramného nevěnuje. "Nezabýváme se kauzami, pokud se na nás stíhaní, případně odsouzení, nebo jejich rodinní příslušníci neobrátí. Protože nemáme přístup ke spisu. V nějakém kontaktu jsme v minulosti byli, ale nepožádali nás, abychom to monitorovali či se nějak angažovali."

Klára Long Slámová zastupuje u soudu s Petrem Kramným rodinu Moniky Kramné. V současné době čeká dítě, které by se mělo narodit během několika týdnů.

Související

Petr Kramný u soudu

Petr Kramný zůstane ve vězení. Soud zamítl návrh na obnovu řízení

Senát Krajského soudu v Ostravě dnes zamítl návrh na obnovu řízení v případu Petra Kramného odsouzeného k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery o dovolené v Egyptě v roce 2013. Podle soudu odsouzený a jeho advokátka Jana Rejžková nepředložili nové důkazy, které by mohly původní rozsudek zvrátit.
Petr Kramný u soudu.

Žalobce je proti obnově řízení v Kramného kauze, advokátka na tom trvá

Krajský soud v Ostravě ukončil dokazování v projednávání návrhu na obnovu řízení v kauze Petra Kramného, který byl v roce 2016 odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Státní zástupce Vít Legerský žádá, aby soud návrh na obnovu řízení zamítl. Kramný prý nepředložil žádné nové důkazy. Naopak advokátka odsouzeného Jana Rejžková je přesvědčena o opaku. Nové posudky podle ní vylučují elektrický proud jako příčinu smrti. 

Více souvisejících

Petr Kramný John Bok

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy