Politolog varuje: Řecko musí hranice chránit, jinak...

Praha - Řecké hranice se dají před náporem migrantů chránit lépe než teď a pokud k tomu země nepřistoupí, nemůže nadále setrvávat v schengenském prostoru. Upozornil na to prorektor CEVRO Institutu Tomáš Pojar.

Pojar připouští, že hranice možná nelze chránit dostatečně. "Pokud chceme zachovat funkční schengenský prostor s tím, že bude mít chránitelnou vnější hranici, aby nemusely být chráněny vnitřní hranice, tak bohužel Řecko v schengenském prostoru nemůže být," dodal pro Český rozhlas.

Tvrdí, že pokud by se situace kolem uprchlické krize vymkla kontrole, nebude jiná možnost, než obnovit vnitřní hranice. "Pokud nebudeme schopni hranic bránit, dříve či později budeme mít vnitřní hranice, a Schengen se jako takový rozpadne," podotkl.

Politolog Thomas Kulidakis souhlasí, že není možné chránit vnější evropské hranice proti nelegální migraci. To podle něj platí nejen pro Řecko, ale také pro Itálii. "Ty čluny s uprchlíky jsou prostě moc rychlé, moc malé, a hrozí riziko, že by lidé umírali," varuje politolog.

"Já si nemyslím, že unie skončí. Pouze se promění a bude jiná. Blíží se spíše dvourychlostní Evropa, pokud se najde společná řeč, a tou by měl být hlavně komplexní přístup," podotkl Kulidakis.

"Může k tomu dojít, že Schengen skončí, ale jak řekli čelní představitelé Evropské unie, v případě konce Schengenu je těžké si představit pokračování společné měny, a bez obou by mohla skončit samotná unie," dodal.

Související

Více souvisejících

Tomáš Pojar uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy