Češi to přehnali? Drsné útoky na HateFree: Denně mi vyhrožují oběšením, tvrdí koordinátor

Praha - Nevraživost některých Čechů nezná mezí. Své o tom ví koordinátor vládní kampaně HateFree Lukáš Houdek, který tvrdí, že neonacistické nápisy na výlohách posprejovaných podniků mohly být jen symbolickým gestem. Denně se sám potýká s výhrůžkami.

Prodejna Správná podprsenka se bezprostředně po víkendových útocích rozhodla z projektu "HateFree zón" vystoupit. "Kolega, který má síť HateFree Zone na starosti, s majitelkou prodejny několikrát komunikoval. Včera obchod navštívil a obecně se snažíme prodejnu podpořit, ať už je jejich rozhodnutí jakékoliv. Majitelka zatím vystupovat nechce, uvidí, jak se věc vyvrbí, až opadnou emoce," svěřil se Houdek serveru Aktuálně.cz a dodal, že to je přesně to, o co útočníkům šlo.

"Po útocích jsme všechny zóny kontaktovali, snažili se jim vyjádřit podporu, upozornit na možnost napadení a přidali jsme i případné instrukce, kdyby se tak stalo. S obavami se nám zatím žádná z nich nesvěřila, což ale neznamená, že je nemají. Nutno však podotknout, že se nám od napadení přihlásilo téměř třicet nových míst po celém Česku," dodal.

Jeho týmu je prý na sociálních sítích vyhrožováno v podstatě každý den. "Skoro denně se objeví někdo, kdo nám hrozí oběšením. Někteří internetoví uživatelé jdou dál a píší nám také maily nebo soukromé zprávy na Facebooku. Některé z výhrůžek jsme konzultovali s policií, zejména v souvislosti s plánovanými akcemi, abychom zajistili bezpečí návštěvníků," podotkl koordinátor.

Podle něj se nenávist z online prostoru začíná přesouvat na ulici. Ukazují to prý nejen podobné útoky, jaké se staly o víkendu, ale také výpovědi muslimů, se kterými jsou v kontaktu. "Ti se čím dál více bojí opouštět své domovy, protože se často setkávají s různými nepříjemnostmi. Přijde mi také, že se postupně posouvá práh toho, co je legitimní. A někteří z politiků tomu svými vyjádřeními napomáhají," varuje.

Nepopírá, že se česká společnost rozděluje, lidé jsou k tomu prý často nuceni, jak médii, tak různými hnutími. "Člověk může mít pocit, že si musí nutně vybrat, že musí být nutně pro něco, nebo proti něčemu, že není možné, aby byl někde uprostřed. To může řadu lidí dost frustrovat. Pak už se jen velmi těžko hledají nějaké mosty mezi dvěma domnělými tábory," tvrdí.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Kauza HateFree: Za nenávistné nápisy a rasistické symboly uložil soud podmínky

Praha - Pět lidí, kteří loni posprejovali pražské HateFree kavárny a obchody, dostalo podmíněné tresty vězení od dvou do devíti měsíců a povinnost uhradit v rámci jejich možností část škody. Rozhodl tak dnes Obvodní soud pro Prahu 3. Proti trestnímu příkazu mohou obžalovaní podat odpor. Pokud to udělají, soud bude kauzu projednávat ve veřejném hlavním líčení.

Více souvisejících

HateFree Lidé Násilí

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy