Svět je na tom zle, u nás uprchlíci nejsou, přesto lidé zuří. Pánek prozradil, co stojí za migrační krizí

Praha - Ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek se pozastavuje nad tím, že v České republice nemáme skoro žádné migranty. Přesto se o nich debata u nás poměrně silně vyostřila.

"Debata o uprchlické krizi je bezesporu jiná – není tak intenzivní, není tak emotivní, je klidnější, což je samozřejmě dáno tím, že počty uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy, dramaticky klesly," řekl Českému rozhlasu Pánek.

Podle něj je paradoxní, že u nás je uprchlíků málo, a přesto se v České republice debata o nich vyostřila. Tvrdí ale, že se zlepšila situace v otázce množství informací, které má Evropa o příchozích uprchlících. Jejich počet se ale snižuje, což přikládá dohodě Evropské unie s Tureckem a aktivnějšímu postupu proti pašeráckým sítím.

"Evropa byla nepřipravená, tak jako v zásadě všechny části světa, a to i ty vyspělé. Jsou nepřipraveny na rychlé a neočekávané velké události, ať už jsou to humanitární krize, zemětřesení, tajfuny, velké migrační krize nebo vtržení Ruska na Ukrajinu. Na to nelze být připravený dostatečně," vysvětlil.

"Část lidí má tendenci dělat zkratku mezi teroristickými útoky a uprchlíky, ale lidé, kteří se zabývají mezinárodním terorismem, před tím varují a zcela jasně říkají, že mezinárodní terorismus nesouvisí přímo s uprchlíky. Ten je nezávislý, má na to dost peněz a nepotřebuje posílat budoucí teroristy s igelitkou přes srbsko-chorvatské hranice," dodal Pánek.

Tvrdí také, že svět není v dobré kondici, protože se nedaří nalézt dohodu k řešení příčin konfliktů. 

Související

Jaroslav Foldyna /ČSSD/

Foldyna hrozí odchodem z ČSSD. Hamáček mu poslal řízný vzkaz

Sociální demokraté po středečních výrocích poslance Jaroslava Foldyny na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka znovu řeší jeho vystupování. Foldyna dnes řekl, že plánuje odchod ze strany, pokud ji neopustí místopředsedové, kteří ji podle něj táhnou ke dnu. Předseda ČSSD Jan Hamáček na to reagoval slovy, že ČSSD není kriminál a každý může odejít. Místopředsedové strany předtím uvedli, že o Foldynově chování chtějí ve vedení jednat. Loni v září těsně neuspěla iniciativa nejužšího vedení ČSSD na Foldynovo vyloučení.

Více souvisejících

Šimon Pánek uprchlíci

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy