Banga to pořádně schytal. Neznámý zpěvák se protestem proti Ortelu snaží zviditelnit, spustil sociolog

Praha – Morální princip nebo snaha o zviditelnění se? Češi nejen na sociálních sítích už více než týden řeší „kauzu“ Český slavík a spor mezi skupinou Ortel a některými umělci v čele se zpěvákem skupiny Gipsy.cz Radkem Bangou. Po celé řadě nenávistných příspěvků se navíc opět otevřelo téma českého rasismu.

Kapela Ortel a její frontman Tomáš Ortel, vlastním jménem Tomáš Hnídek, bývají označování na krajně pravicové, xenofobní či rasistické. Přesto si letos došli pro stříbrné slavíky. A to nelibě nesli někteří umělci. Banga na protest opustil sál Karlínského divadla, poukazoval přitom na to, že členové skupiny na pódium vystoupali se symbolem nacistické SS na košilích. V reakci na kritiku se stal zpěvák romského původu cílem hodně tvrdých a velmi vulgárních útoků často s rasistickým podtextem.

„Ano, česká společnost je trochu rasistická, a s tím se budeme muset smířit," uvedl v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu sociolog, bývalý člen hnutí Islám v České republice nechceme a někdejší předseda Alternativy pro Českou republiku Petr Hampl. Zároveň ale dodává, že snaha úplně odstranit jakýkoli rasismus z celé společnosti působí mnohem větší škody než rasismus jako takový.

Psali jsme: Bouře kolem Slavíka pokračuje: Ortel si s národem vytřel zadek. A obyčejní Češi tomu tleskají Válka kvůli Ortelu pokračuje: Bangovi za jeho komentáře vyhrožují smrtí  

O sám by se prý jako Banga rozhodně nezachoval. „Kdybych v sále seděl já, pravděpodobně bych Ortelu zatleskal... Ortel neposlouchám, můj hudební vkus je jiný, ale co jsem kdy od skupiny slyšel, mi nepřišlo jako něco jakkoli nepřijatelného nebo špatného," dodal Hampl.

Radek Banga se podle něj svým protestem chtěl zřejmě jen osobně zviditelnit. „Byl to nějaký zpěvák, který do té doby byl známý v úzkém okruhu lidí, ale jinak o něm nikdo nevěděl. Nejvíc mě na celé kauze znepokojuje ta snaha cenzurovat," uvedl Hampl.

„Tahle země potřebuje víc vlastenectví nebo toho, čemu se říká nacionalismus... Kdo zpochybňuje národní princip, zpochybňuje i demokracii. Pokud tady chceme demokracii a občanská práva, obávám se, že nemáme jinou možnost než si pěstovat vlastenectví," dodal.

Psali jsme: Kauza Ortel: Bangovo gesto bylo zbytečné, zlobí se Bílá. Komentář přidaly i Farná, Vondráčková nebo Jandová Romové jsou v ohrožení? Cikány do plynu, vypalte jim redakci, zuří lidé  

Také filozof Václav Němec se domnívá, že slovo rasismus pro stav české společnosti není úplně vystihující. „Mísí se tam celý konglomerát fenoménů jako rasismus, nacionalismus, xenofobie, strach z neznámého a podobně," vysvětloval pro rozhlas. I proto mluví o „intoleranci", která je podle něj v naší společnosti až příliš vysoká.

Celá kauza podle něj je o vytváření určitých norem a mantinelů ve společnosti. „Není tady místo pro zásah cenzury, ale je zde místo pro pro chování lidí, kteří dokážou odsoudit to, co produkuje kapela Ortel, ale i to, co Tomáš Hnídek produkoval ve zjevně neonacistické skupině Conflict 88," připomněl neonacistickou minulost kontroverzního zpěváka.

Ortel se přitom podle Němce pohybuje velmi dovedně na hraně toho, co je napadnutelné právně. Texty skupiny podle něj právně napadnutelné nejsou, neumí si proto představit, že by byly předmětem nějaké cenzury.

Kritická slova pak snesl také na hlavu Hampla. Jeho výroky podle Němce svědčí o selhání elit. „Člověk, který má trochu citlivost pro to, co skupina Ortel představuje, by měl v sobě najít odvahu se proti tomu postavit a vyjádřit svůj osobní postoj, ne snažit se o cenzuru," tvrdí filosof.

Nesouhlasí ani s jeho výrokem o nacionalismu. „Národ v Evropě je romantická fikce z 18. a 19. století pro to, aby se vytvořila náhradní kolektivní identita za dřívější náboženskou identitu. Oživovat dnes tyto nacionalismy je prostě nebezpečná hra," varuje Němec.

Související

Více souvisejících

Radoslav Banga Ortel (skupina) Petr Hampl

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy