Jozef Gabčík: Muž, který měl zabít Heydricha. Proč atentát selhal?

HISTORIE – O víkendu uplynulo 105 let od narození jednoho z našich největších hrdinů 2. světové války, Jozefa Gabčíka. Velitel paraskupiny Anthropoid a atentátník na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se narodil 8. dubna 1912 ve slovenské vesnici Poluvsie.

Střípky ze života Jozefa Gabčíka, jednoho z našich největších válečných hrdinů, není lehké poskládat. Nepsal si žádný deník, a dopisy svým známým také nebyly k dohledání. O jeho rodině toho přeci jen něco málo víme. Sám Jozef se narodil ve slovenské vesnici Poluvsie před 105 lety do statkářské rodiny. Pocházel ze čtyř dětí, jeho otec pracoval ve Spojených státech, aby si mohl dovolit vystavět rodinné hospodářství. To bylo dokončeno v roce 1920, všechny děti v jeho chodu pomáhaly.

Mladý Gabčík měl na tehdejší dobu neobvyklé zájmy, kromě fotbalu ho bavilo také boxování a jízda na motorce. V roce 1929 odešel do Čech, kde se vyučil kovářem-zámečníkem. Otec nezastíral mírné zklamání, že z Jozefa nebude mladý zemědělec. Následně Gabčík absolvoval vojenskou službu v Košicích a v Prešově školu poddůstojnickou. Nejprve se stal desátníkem a v roce 1935 četařem.

V továrně málem oslepl, poté se vydal do Polska

Jeho prvním oficiálním zaměstnáním byla práce v žilinské továrně na výrobu chemických látek. Právě tam málem přišel o zrak. Nadýchal se výparů nebezpečného yperitu, naštěstí byl včas ošetřen. Po tomto incidentu se stal vrátným a správcem armádních skladů. 14. března 1939 byl vyhlášen Slovenský štát, čile kolaborující s hitlerovským Německem. Armádní sklad byl obsazen německou armádou, Gabčík následně požádal o dvoutýdenní volno. Zcizil několik zbraní, rozloučil se s rodinou a unikl do Polska.

V Krakově se přihlásil do vznikající československé zahraniční jednotky, kde pravděpodobně potkal Jana Kubiše, pozdějšího kamaráda a spoluúčastníka akce Anthropoid. Na Slovensku po něm mezitím bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Z Polské Gdyně později odplul do Francie, následně se stal členem cizinecké legie v Alžírsku. Krátce na to vypukla druhá světová válka. Na jihu Francie se zorganizovala československá zahraniční armáda a Gabčík se stal součástí jejího 1. pěšího pluku. Po bojích s Němci ve Francii se dostali společně s Kubišem při záchranné akci britské admirality do Velké Británie. Právě tam vznikla 1. československá smíšená brigáda.

Samopal byl nefunkční kvůli vzpříčenému náboji

Gabčík byl v té době vyznamenán francouzským řádem za odvahu a mimořádné bojové zásluhy, v roce 1940 mu Eduard Beneš udělil druhý Československý válečný kříž 1939. Už o rok později se Jozef stal výkonným rotmistrem 3. roty prvního pěšího praporu. Následně byl přidělen k připravované akci s názvem Anthropoid. Mělo jít o zneškodnění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Původně měl být v této operaci partnerem Gabčíka Karel Svoboda, ten se ale zranil a na návrh Gabčíka byl nahrazen právě Janem Kubišem. Po náročném výcviku, který je měl učinit agenty-parašutisty, oba dva sepsali poslední vůli.

Ke konci prosince roku 1942 byli vysazeni u obce Nehvizdy nedaleko Prahy. Gabčík si při přistání vykloubil palec, později byl ošetřen. V období příprav, které zahrnovaly častou změnu jmen a jednotlivých úkrytů se Jozef seznámil s Annou Malinovou, u níž našel úkryt i po uskutečnění atentátu. Jozef Gabčík původně prosazoval Heydrichovo odstranění v jeho domě, v Panenských Břežanech. To bylo kvůli zintenzivnění jeho ochranky zamítnuto. Heydrich tak měl být odstraněn v pražské Libni při svém pravidelném průjezdu. Již víme, že Heydricha nakonec usmrtily střepiny z vybuchlého granátu, který hodil na projíždějící vůz Kubiš. Stalo se tak 27. května 1942.

Dlouho se však řešila otázka nefunkčního samopalu, kterým se snažil Gabčík Heydricha „dorazit“. Nedávno se na základě bádání v Archivu bezpečnostních složek celá věc objasnila. Gabčík nevystřelil, protože samopal Sten Gun měl v nábojové komoře vzpříčený náboj. Sám Gabčík prý událost těžce nesl, dlouho se spekulovalo o jeho osobním selhání či o právě projíždějící tramvaji, která byla plně obsazená a bránila střelci ve střelbě.

Hlava Gabčíka měla být vystavena v muzeu

Jak již bylo řečeno, po atentátu chvíli bydlel u Anny Malinové, následně se od 1. června ukrýval společně s dalšími parašutisty a Janem Kubišem v katedrálním chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Po zradě jednoho z výsadkářů, Karla Čurdy, bylo místo úkrytu prozrazeno Gestapu. Němci po střelbě v chrámu nalezli osm těl. Čtyři z osmi parašutistů spáchali sebevraždu. Jedním z nich byl i Jozef Gabčík, který svůj život ukončil střelbou do pravého spánku.

Zajímavostí je, že původně Němci počítali s uchováním hlav Gabčíka a Kubiše pro účel vystavení v právě připravovaném německém kriminalistickém muzeu.

Odkaz Jozefa Gabčíka je patrný do dnešních dnů. Například na jihu Slovenska byla po hrdinovi pojmenována původní obec Beš, dnes obec Gabčíkovo. Stejný název nese i vodní přehrada Gabčíkovo, jedno z největších vodních děl Střední Evropy. Po válce se portrét Gabčíka objevil také na poštovních známkách.

V roce 1968 byl vyznamenán in memoriam hvězdou I. třídy československého vojenského řádu Bílého lva „Za vítězství“. Před dvěma lety ho současný slovenský prezident Andrej Kiska povýšil do hodnosti brigádního generála in memoriam.

Související

Jan Kubiš (vlevo) a Josef Gabčík (vpravo)

Česko si dnes připomíná hrdinský čin parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha

Lidé si dnes v Praze u památníku Anthropoid připomněli 81. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Česká republika si výročí připomíná jako významný den s označením Den národního vzdoru. Na místě útoku parašutistů na zastupujícího říšského protektora se sešlo několik desítek lidí, zástupci Prahy 8, Parlamentu a organizace Orel, jejímiž členy byli i vojáci a výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík. Akce k výročí se konaly i na dalších místech České republiky.

Více souvisejících

Jozef Gabčík Jan Kubiš Reinhard Heydrich - Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 1 hodinou

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 2 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 2 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

Rusko tvrdí, že v úterý sestřelilo šest taktických raket ATACMS

Rusko tvrdí, že v úterý sestřelilo šest taktických raket ATACMS, které údajně Ukrajina obdržela od Spojených států. Některé z nich prý byly sestřeleny nad anektovaným Krymským poloostrovem, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy