Sexuální obtěžování: Jak je na tom Česko v porovnání se světem?

Praha - Je večer, ulice jsou prázdné a vy jde sama městem. Zničehonic se objeví před vámi skupina mladíků, možná popíjejí, kouří, hlasitě se baví. Ať jste žena z jakékoliv země, nejspíš vás to poněkud znervózní. Tato situace může skončit nevinně, bezproblémově, vy projdete a nic se neděje. V horším případě máte však ke své nervozitě pádné důvody.

Sexuální obtěžování je velmi rozšířený problém. Může se s tím potkat téměř kdokoliv, bez ohledu na věk, rasu, povolání nebo dokonce pohlaví. Je rozšířené ve firmách, v kancelářích i filmové produkci, nevyhýbá se ani politikům a političkám. "Znásilnění je extrémní podobou sexuálního obtěžování, není ovšem jeho jedinou formou," tvrdí Rachel Jewkes ze světového programu, která se zaměřuje na pomoc ženám a dívkám se sexuálním traumatem.

Začít to může nevinným pošťuchováním či flirtováním, které však velmi brzo překročí veškeré hranice přijatelnosti. Pokud jdete takhle večer ulicí, jste sama, a hlouček stojící opodál na vás křičí oplzlé řeči, ale k ničemu dalšímu nedojde, máte štěstí, ovšem nepříjemné pocity se vás budou držet ještě dlouho. A celosvětová kampaň #MeToo ukázala, že se nejedná o žádnou ojedinělou záležitost.

Zatím neexistuje žádná studie, která by se zabývala sexuálním obtěžováním celosvětově. Dostupná čísla však potvrzují, že je to problém všech žen i mužů napříč planetou. V Asii je například mnohdy problémem, že společnost stále má zakořeněno, že žena nemůže být rovná muži. "Veřejný prostor je doménou mužů, zejména v jižní Asii. Řídí politiku i firmy, rozhodují o životě žen," tvrdí Jewkes.

Muži mají pak pocit, že jsou lepší než ženy a můžou si dovolit víc. A když začnou být ulice nebezpečné, je to pro ně záminka, proč držet manželky a dcery doma, čímž si potvrzují svůj vliv nad nimi. Celým světem otřásly případy hromadného znásilnění, kterým jsou ženy v Indii vystavené, přesto "jen" 44 procent má osobní zkušenosti s obtěžováním, 78 procent pak bylo vystaveno nepříjemným sexuálním narážkám na veřejnosti.

"Je to ohromné číslo, ale v porovnání se zbytkem kontinentů patří Indii spíše k těm bezpečnějším. Údaje z roku 2015 tvrdí, že ve Vietnamu se se sexuálním obtěžování setkalo až 87 procent žen, v Kambodži 77 procent, následuje pak Bangladéš se 57 procenty," řekla Jewkes.

Data chybí z Blízkého východu a severní Afriky. Kampaň #MeToo se zde nijak silně neprosazovala, což ovšem neznamená, že by se problém tomuto regionu vyhnul. "Je tady mnoho důvodů, proč to ženy zatajují. Slyšela jsem spoustu zvěstí, ale nepřizná se k tomu nikdo," tvrdí Lina Abirafeh, která se zabývá ženskými studiemi v arabském světě. Podle ní ve společnosti vládne přesvědčení, že žena si může za sexuální obtěžování sama. Kdyby přišla oběť s výpovědí, velmi pravděpodobně by to státní orgány neřešily.

Podle oficiálních čísel je však situace opravdu vážná. Například v Egyptě se sexuálním obtěžování setkalo téměř 99 procent žen. V některých státech je navíc stále zvykem provdávat nezletilé dívky, které sotva dosáhly puberty. Tato praktika je dodnes běžná třeba v Somálsku nebo Jemenu, v Jordánsku se navíc viník může vyhnout trestu, jestliže svou oběť pojme za ženu. Ve zbylých částech Afriky je zločinnost vůči ženám nesmírně vysoká, sexuální obtěžování zde mnohdy nabírá podobu znásilnění.

Kampaň #MeToo odstartovala ve Spojených státech, není proto divu, že Severní Amerika má problémů se sexuálním obtěžováním dost. "Zdaleka se to netýká jen Hollywoodu, ženy jsou obtěžování vystavené ve všech společenských sférách a pracovních pozic," říká Ted Bunch ze sociální skupiny A Call to Men, která se snaží nabádat muže k tomu, aby se aktivně postavili za obranu žen.

Podle výzkumu se s nepříjemnými pokřiky na ulici setkalo kolem 65 procent žen v USA, 23 procent se s obtěžováním setkalo na pracovišti a 37 procent se bojí v noci chodit bez doprovodu domů. V Kanadě se zase 80 procent znásilnění odehraje v domovech, ke dvěma procentům případů došlo během rande s potenciálním budoucím partnerem.

I Evropou v posledních pár měsících hýbou sexuální skandály. Server Politico přišel s rozsáhlou reportáží o tom, jakým způsobem se kupčí v Bruselu s hlasy a že prostitutky, případně "protislužby" atraktivních asistentek jsou prakticky každodenní záležitostí. Britským parlamentem zase nedávno otřásl sexuální skandál, který mohl položit i celou vládu premiérky Theresy Mayové.

Podrobnější data ukazují, že ženy ze Skandinávie spíše častěji čelí fyzickému násilí, domácí násilí pak nejvíce hrozí ženám z Pobaltských států a ze Spojeného království, kde se přes 64 procent žen setkalo na veřejnosti s nepříjemnou sexuální pozorností.

A jak je na tom Česká republika? Případů sexuálního obtěžování v práci je podle odborníků hodně, ale na rozdíl od západních států tady o nich nikdo nechce mluvit. Oběti nemají zastání. Většina společnosti si navíc myslí, že flirtování, narážky, posílání nahých fotografií nebo erotických zpráv je sexuálně zdravé, aniž by se zabývali tím, zda to příjemci je příjemné či ne.

"České ženy jsou málo psychicky emancipované. Když jim v kanceláři někdo pochválí hezké nohy, je to kompliment, ale v USA už je to sexuální skandál," řekl sexuolog Petr Weiss. Vždy by mělo záležet na tom, jak se daná žena cítí, zda jí je taková pozornost příjemná či ne. Případy sexuálního obtěžování se v Česku téměř neřeší, bylo by ovšem naivní si myslet, že naše země je bez problémů.

V Česku není příliš studií, které by se tímto problémem zabývali. Poslední data společnosti Gender Studies ukazují, že zhruba 28 procent se setkalo s obtěžováním přímo na pracovišti, v ulicích se to ovšem děje mnohem častěji. Nejčastěji jsou oběťmi sexuálního obtěžování ženy a iniciátory muži, ovšem i muži můžou být obětí. Na 13 procent mužů má s obtěžováním na pracovištích osobní zkušenosti.

Podle Gender Studies patří mezi nejčastější formy sexuálního obtěžování sexuálně podbarvené vtipy či řeči, narážky na soukromý život, ukazování erotických časopisů, posílání lechtivých obrázků e-mailem, okukování, nechtěný tělesný kontakt, nabídky na schůzku i přes nezájem nebo obtěžující telefonáty, e-maily a SMS zprávy.

Související

Více souvisejících

Sexuální obtěžování Česká republika ženy Muži společnost

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

včera

včera

včera

včera

Rusko tvrdí, že na Ukrajině obsadilo šest dalších vesnic

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo převzetí kontroly nad pěti obcemi v ukrajinské Charkovské oblasti a jednou v Doněcké oblasti. Ukrajinské úřady hlásí po ruských útocích oběti na životech i zraněných, uvedla agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy