Ježíš znásilňující muslimku? Hra znechutila biskupa Malého. Ozvali se i naštvaní diváci

Brno/Praha - Součástí květnového festivalu Divadelní svět Brno má být také Naše násilí a vaše násilí, v níž mimo jiné Ježíš znásilňuje muslimskou ženu. Ta ještě před svým uvedením vyvolala velké kontroverze. Ohradil se proti ní i mons. Václav Malý.

Hra chorvatského režiséra Frljiće „Naše násilí, vaše násilí“ vyvolává podle pomocného biskupa pražského Václava Malého oprávněný nesouhlas. „Jsem nemile překvapen, s jakou necitlivostí organizátoři obhajují uvedení hry v Brně, aniž berou v potaz, že svoboda slova je pokřivena, pokud prezentuje sice dramaticky nadsazenou, ale nechutnou a urážlivou scénu o Ježíši,“ uvedl duchovní na sociálních sítích.

Vůči hře se již v minulých dnech kriticky vymezil například náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který otevřeným dopisem požadoval od ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, aby uvedení tohoto díla ještě zvážil. Poukazoval přitom na to, že jde i inscenaci, který vyvolává silně negativní emoce a rozděluje společnost. Poukazuje na to, že motivy použité ve hře uráží křesťany a že v nich vyvolává pocit ohrožení svobody jejich vyznání.

„Jsem přesvědčen o tom, že umění má lidi spojovat, a ne rozdělovat. Obrací se na mě celá řada lidí včetně samotných divadelníků, že plánovaná hra Naše násilí a vaše násilí v nich vzbuzuje silně negativní emoce. Například zde Ježíš znásilňuje muslimskou ženu," uvedl Hladík na sociálních sítích. „Tato negativní emoce se dá přirovnat snad jen k takovým pocitům, jaké by vyvolalo relativizování a zesměšňování holokaustu," napsal Hladík v dopise Glaserovi.

Někteří si na uvedení hry stěžovali také na facebookových stránkách Národního divadla. „Uvědomil si pan ředitel vašeho divadla, že Ježíš na rozdíl od Mohammeda, neznásilňoval, nezabíjel a i kdyby nakrásně chtěl tak by muslimku znásilnit nemohl neboť za jeho života islám neexistoval? Zajímalo by mě zda by si národní divadlo Brno, dovolilo uvést hru ve které Mohammed znásilňuje křesťanské ženy (ale nejen křesťanské) což k Mohammedovi patří, protože on vrah a násilník byl. Na rozdíl od Ježíše. Jinak nejsem pokřtěn, nejsem bigotni věřící. Ano věřím že bůh je, ale žiju si podle svého. Ale tohle mě fakt dovede zvednout ze židle,“ napsal jeden z naštvaných diváků.

Další divák naopak uvedení hry ocenil. „Jsem velmi rád, že Národní divadlo Brno uvede tuto hru v rámci festivalu Divadelní svět Brno, a to navzdory protestům některých zapšklých konzerv, které by opět, stejně jako za komára, chtěly cenzurovat, cenzurovat a cenzurovat,“ uvedl na facebookových stránkách divadla. 

Sám Glaser v reakci zaslané médiím uvedl, že program festivalu sestavuje dramaturgická rada, kterou tvoří vysokoškolsky vzdělaní dramaturgové všech brněnských divadel. „O zařazení jednoho každého představení na program se vedou dlouhé diskuse. Na program festivalu se tak nedostane žádné představení, na kterém nepanuje většinová shoda," uvedl Glaser. Podle něj je legitimní, že současné umění vyvolává diskusi o nejkontroverznějších otázkách současnosti.

Postoje tvůrců podle něj mohou vzbudit negativní emoce, případně názorově rozdělovat společnost. „To je ovšem, podle mne, znakem demokracie. Můžeme zaujímat naprosto rozdílná stanoviska a názory, vynášet o různých skutečnostech naprosto odlišné hodnotící soudy - například co je a co není umění, co je a co není kvalitní. Součástí našeho civilizačního okruhu je však stále i ono výše uvedené právo umělecké tvorby, která ke svému vyjádření svobodně používá i obecně sdílené symboly a obrazy," uvedl.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Václav Malý kultura

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Čtvrteční nehodu vlaku bez strojvedoucího šetří i policie

Policie vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který odjel bez strojvedoucího a po několika kilometrech vykolejil mezi Čisovicemi a Měchenicemi. Případem se zároveň zabývá i Drážní inspekce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy