Český helsinský výbor pobouřen hrubostmi policie na Šumavě

Praha - Policejní zákroky proti aktivistům bránícím kůrovcem zasaženého dřeva na Šumavě jsou nepřiměřené a policie by měla prostor národního parku vyklidit. Agentuře Mediafax to v neděli řekla předsedkyně Českého helsinského výboru (ČHV) Anna Šabatová, která Šumavu tento týden navštívila.

"Viděla jsem několik excesivních zákroků policie, které byly nepřiměřené a způsobovaly újmu lidem. Sebrala jsem svědectví o újmě těmto lidem," řekla Šabatová Mediafaxu. "Myslím si, že jednání policie by se mělo prošetřit a politici by měli policejní ochranu kácení úplně odebrat," dodala. Zásah policie v tiskovém prohlášení odsoudil i celý ČHV. Ten shromáždil výpovědi o chování některých policistů, kteří měli údajně použít i velmi bolestivých donucovacích prostředků. Jednu aktivistku měli například přinutit vyháknout bolestivě ruce z trubky, kterou se připoutala ke stromu. Při vynášení blokujících se pak někteří policisté údajně chovají neurvale, záměrně působí bolest či schválně pokládají neseného tváří do kaluže. Například jeden policista měl záměrně opakovaně dusit jednoho účastníka blokády přivázaného ke stromu a sypat mu za krk mravence. Předsedkyně ČHV dodala, že byla v parku jeden den a pohybovala se v okruhu jediného místa. "Věci jsem zatím popisovala v obecné rovině. Uvidíme, jaká na ně bude reakce a zda se budou chtít jmenovitě přihlásit jednotliví poškození," zmínila Šabatová. Helsinský výbor sdílí názor aktivistů, že správa národního parku jedná protiprávně, když kácí na místech, kde jsou k tomu nutné výjimky. O nich se má rozhodnout až v probíhajícím správním řízení. "Nabízí se otázka, zda policie neposkytuje ochranu protiprávnímu jednání," uvádí ČHV ve svém stanovisku. Jednání s konkrétními politiky kvůli situaci na Šumavě Šabatová nicméně následující týden nepředpokládá. "Prohlášení ČHV trpí závažným nedostatkem informací, z nichž představitelé výboru následně vyvozují mylné závěry," reagoval mluvčí Správy Národního parku Šumava Pavla Pechoušek. ČHV se podle mluvčího správy parku mýlí především v tom, když tvrdí, že pro asanaci kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném je nutné udělení výjimky ze zákona a že příslušné správní řízení nebylo dosud ukončeno. "Český helsinský výbor zcela zjevně nemá dostatek informací, nebo má informace jednostranné a neúplné. Skutečnost je právě opačná: řízení, které v této věci vedla Česká inspekce životního prostředí, bylo pravomocně ukončeno před několika týdny a jeho závěr byl jednoznačný - v předmětné lokalitě není pro zásahy výjimka potřebná," zmínil Pechoušek. Podle mluvčího parku je politováníhodné, když se respektovaná instituce jakou je ČHV propůjčuje ke kategorickým výrokům opřeným výhradně o tendenční názory jedné ze stran sporu. Proto Pechoušek pozval zástupce výbory k návštěvě celého parku, nejen lokality Na Ztraceném, aby získali detailní pohled na situaci s kůrovcovou kalamitou na Šumavě. Nevládní organizace ČHV vznikla v roce 1988 v návaznosti na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Kromě předsedkyně výboru Šabatové v ČHV působí jako místopředsedové Michael Kocáb a František Valeš.

Související

Táňa Fischerová

Od herectví k charitě. Život Táni Fischerové změnilo narození postiženého syna

Táňa Fischerová proslula před kamerou i na jevišti křehkým a oduševnělým hereckým projevem, kromě divadla a filmu se také intenzivně věnovala charitě a cizí jí nebyl ani svět politiky. Výrazná osobnost nejen české kultury, která zemřela ve věku 72 let, byla čtyři roky poslankyní, před šesti roky se jako nezávislá ucházela o prezidentský úřad. V posledních letech byla nejaktivnější jako předsedkyně Českého helsinského výboru (ČHV).
Vláda

Neziskovky píšou dopis Babišovi: Nerušte ministra pro lidská práva

Praha - Nevládní organizace Český helsinský výbor, Česká ženská lobby a Lumos žádají Andreje Babiše, aby jako premiér nerušil funkci ministra pro legislativu a lidská práva. Problematika by se podle předsedy ANO přesunout pod ministerstvo spravedlnosti, které nyní vede Robert Pelikán z ANO. Ministrem pro lidská práva je nyní Jan Chvojka (ČSSD).

Více souvisejících

český helsinský výbor šumava policie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy