Přibližně 100 tisíc lidí nebylo na jaře sečteno

Praha - Během letošního Sčítání lidu, domů a bytů se nepodařilo sečíst zhruba jedno procento lidí, tedy asi 100 tisíc obyvatel. S nesečtenými bude probíhat přestupkové řízení, řekla ve čtvrtek předsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ) Iva Ritschelová ve vysílání rádia Impuls.

Úřad nyní připravuje návrhy pro obecní úřady, které potom budou vést přestupkové řízení.V polovině srpna je proces sčítání ve fázi kontroly správnosti dat. "V této fázi už máme naskenováno zhruba 13 milionů formulářů, probíhá validace dat, tzn. kontrola správnosti, jak data byla načtena, jestli byla načtena správně. Začalo kódování údajů. Ke každému údaji, věk, pohlaví a tak dále se dají kódy, aby se pak mohlo zpracovávat, a probíhá teď odstraňování duplicitních formulářů, všechno jde podle harmonogramu," uvedla Ritschelová.Letošní sčítání lidů, domů a bytů proběhlo deset let po posledním statistickém souhrnu. Letošní sčítání přineslo řadu novinek, včetně změněné podoby formulářů a možnosti jejich odesílání. Statistici díky sčítání zjistí aktuální informace o složení obyvatel, úrovni jejich vzdělání, zaměstnání, národnostním složení i náboženském vyznání. Zaměřili se také na velikost rodin a kvalitu bydlení.Účast na sčítání byla povinná. Za neodevzdání formuláře nebo vyplnění nepravdivých údajů mohou lidé dostat pokutu až deset tisíc korun.V Česku probíhá sčítání lidu pravidelně, a to už od roku 1869. Letošní sčítání v ČR se uskutečnilo poprvé v historii ve stejný rok jako sčítání ve všech ostatních státech Evropské unie.

Související

Jan Bauer /ODS/, poslanec

Neplatiči pokut za přestupky by měli přijít o část dávek, navrhuje poslanec ODS

Chudší lidé, kteří páchají přestupky a neplatí za ně postihy, by mohli přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí. Úřady by jim z těchto dávek neuhrazené pokuty strhávaly. Předpokládá to celkový pozměňovací návrh Jana Bauera (ODS) ke starší předloze občanských demokratů, podle níž by lidé po spáchání tří závažných přestupků o dávky v hmotné nouzi na čtvrt roku přišli.
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL

Třikrát a dost. Opakované přestupky mají být trestný čin, navrhl Jurečka. Vláda bude zřejmě proti

Posuzování opakovaných přestupků proti majetku, veřejnému pořádku a občanskému soužití jako trestný čin, jak to navrhl předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka, vláda před zákonodárci asi odmítne. Podle podkladů pro pondělní schůzi kabinetu ANO a ČSSD je novela v rozporu s trendem dekriminalizace málo závažných činů, širšího využívání alternativních trestů a snižování počtu lidí odsouzených do vězení.

Více souvisejících

přestupky Sčítání lidu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy