Sesazení šéfa ND: Postránecký v šoku, chystá se velký protest

Praha - Na protest proti sesazení Jana Buriana odstoupila ředitelka Státní opery Silvia Hrocová, její hudební a umělecký ředitel a také umělecký ředitel první scény. Podle Hrocové může ministrovo rozhodnutí ohrozit i začátek sezóny na obou scénách, píše rozhlas.cz.

Odvolání Jana Buriana šokovalo i samotné herce. Podle slov Václava Postráneckého bylo výběrové řízení, kterým byl Jan Burian do role ředitele Národního divadla postaven, jedno z nejlepších, protože se na něm shodla široká divadelní veřejnost.

„Když odejme někdo někomu jinému mandát a sám ho nemá, jeho mandát je toliko hypotetický a nikdo z regulérních lidí, kteří mandát mají, mu v tom nezabrání, tak to znamená, že bychom se měli začít bát, že přestávají platit pravidla běžná ve svobodné demokratické společnosti," dodal Václav Postránecký.

Expertní komise ministerstva kultury, která na post ředitele Národního divadla doporučila Jana Buriana, vyzývá českou kulturní veřejnost k protestu. Balvínův krok podle ní svojí neomaleností nemá obdoby, píše iHned.cz.

"Tento reprezentant takzvané vlády odborníků nedbal na názor odborníků a podlehl naprostému amatérismu a partikulárním zájmům místo toho, aby dbal na profesionální aspekty fungování Národního divadla. Tím se nesmazatelně připojil k řadě svých neblaze proslulých předchůdců," píše se v dokumentu, který kromě Milana Uhdeho a Václava Riedlbaucha podepsali Stanislav Moša, Jiří Šesták, Jan Hančil a Bohumil Nekolný.

Naopak za krok Balvína se v České televizi postavil hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle něho je takové rozhodnutí plně v kompetenci premiéra a jeho ministrů. Podle exministra kultury Vítězslava Jandáka z ČSSD je ale třeba rozhodnutí šéfa resortu respektovat.

„Tohle je právo každého ministra, jakou metodiku či metodu si zvolí při tom obsazování jednotlivých institucí. Respektuji to, co razí pan Balvín, že na takhle výsostná postavení je nutno, aby bylo veřejné výběrové řízení," dodal Vítězslav Jandák.

Němcová považuje krok Balvína za zlovůli a další z řady nekompetentních čistek. "O důvod víc nehlasovat pro Rusnokovu vládu a o důvod nesetkat se s Jiřím Rusnokem, který chce obcházet všechny poslanecké kluby. Na základě čistek jeho vlády nemáme vůbec o čem se bavit," uvedla.

Související

Více souvisejících

Jiří Balvín Miroslava Němcová Václav Postránecký

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy