O první Národní potravinovou sbírku byl mezi Čechy velký zájem

Praha - Ve 111 obchodech po celé České republice se dnes konala první Národní potravinová sbírka. Zákazníci v nich mohli darovat trvanlivé potraviny potřebným v azylových domech, domovech pro seniory, dětských domovech či chudým rodinám. Podle průběžných informací od organizátorů sbírky a obchodních řetězců byl o sbírku mezi nakupujícími velký zájem. Sbírka potrvá do 20:00, kolik jídla se během ní vybralo, budou organizátoři vědět v neděli.

"Máme zatím zprávy z velkých hypermarketů v Praze, jako je Globus, Albert a Tesco," řekla ČTK Pavlína Kalousová z pořádající platformy Byznys pro společnost. "Máme v průměru vyzkoušeno, že na jeden vozík je přes 120 položek, což je tak zhruba 70 kilogramů. Doposud se pohybujeme kolem osmi, devíti vozíků (na obchod)," dodala. Organizátoři sbírky předpokládají, že ve větších hypermarketech se do 20:00 vybere deset až 12 vozíků jídla.Při akci pomáhala tisícovka dobrovolníků. Kupujícím rozdávali letáčky se seznamem vhodných potravin, které je možné věnovat. Když některé z nich lidé pořídili, za pokladnami je dobrovolníkům odevzdali.Podle zpravodajky ČTK byl například v Tesku na Novodvorské v Praze o sbírku velký zájem. Dva nákupní vozíky, do kterých se potraviny dávaly, se v okamžiku její návštěvy v sobotu dopoledne rychle zaplňovaly. Lidé darovali třeba těstoviny, konzervy, rýži či sladkosti."Podle předběžných odhadů darují lidé v každém z 35 našich zapojených hypermarketů přibližně deset plných košů jídla. Předběžně tedy odhadujeme, že dobrovolníci shromáždí dar o celkové hmotnosti dosahující více než deset tun potravin," řekl ČTK mluvčí obchodního řetězce Tesco Jiří Mareček. "V letňanském Tesku se mezi dobrovolníky zařadily také tři matky, které jsou odkázané se svými dětmi na pomoc azylového domu Kolpingova rodina. Také pro ně jsou určeny potraviny darované v průběhu sbírky," podotkl mluvčí."Je příjemné překvapení, jak se zákazníci s potravinovou sbírkou ztotožnili. Všechny prodejny Albert, které se dnes zapojily do akce, hlásí, že se lidé zajímají, ptají, nakupují a předávají zboží dobrovolníkům potravinové banky," řekla ČTK mluvčí Alberta Judita Urbánková. Obchodní řetězec chce podle ní v budoucnu spolupráci s potravinovou bankou určitě rozšířit.Federace potravinových bank sdružuje banky v Praze, Ostravě, Ústeckém kraji, Liberci a Plzni. První banka vznikla v roce 2006. Od té doby se shromáždilo kolem 2000 tun jídla. I když Česko patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou chudoby, lidí v tísni přibývá. Pod hranicí chudoby je téměř desetina obyvatel. Loni se růst počtu chudých podle statistiků zastavil. I tak jich bylo ale 990.300, uvedl statistický úřad.Darování jídla ve velkém v Česku brzdí podle pořadatelů legislativa. Firmy totiž musejí z věnovaných potravin odvádět daň z přidané hodnoty a každou položku navíc uvést v darovací smlouvě. Zlikvidovat potraviny, kterým končí spotřeba, tak prý vyjde levněji. V řadě zemí EU jsou podle nich darované potraviny od DPH osvobozeny.Podle šéfa české Federace potravinových bank Fabrice Martina Plichty darů v posledních třech letech ubývá. Ročně tak potravinovými bankami proteče ani ne 200 tun potravin. Zhruba polovinu věnují výrobci, třetinu pak obchodní řetězce. Podle Plichty je za úbytkem hlavně zvyšování DPH v posledních letech, tedy vyšší náklady pro dárce.

Související

Nákupní vozík

Tisíce tun darovaných potravin a miliony porcí jídla. Potravinová sbírka slaví 10 let

Sbírka potravin, jedna z největších charitativních akcí v České republice, se za deset let svého trvání stala velmi efektivním systémem darování potravin a základních hygienických potřeb. Díky průběžnému darování potravin obchodními řetězci mají navíc lidé v obtížné životní situaci jistotu, že se jim vždy dostane potřebné pomoci. Průběžně se také zintenzivňuje finanční a provozní podpora potravinových bank ze strany obchodních řetězců.

Více souvisejících

Národní potravinová sbírka Obchody potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy