Svatomartinské oslavy: Proč se při této příležitosti jí husa a pije víno?

V pondělí 11. září nás čekají tradiční Svatomartinské oslavy, jejichž neoddělitelnou součástí jsou ochutnávky vín a dozlatova upečená husa. Víte ale, kým vlastně Sv. Martin z Tours skutečně byl, a proč jsou s jeho osobou spjaty zrovna tyto dvě pochutiny?

Podle církevních legend se Martin Tourský narodil v roce 316 n. l. pohanskému římskému důstojníkovi v Horní Panonii, dnešním Maďarsku. Po svém nástupu do armády se Martin stal svědkem něčeho, co výrazně ovlivnilo jeho život. Když jej jedné noci zastavil žebrák s žádostí o almužnu, kterou Martin neměl, rozhodl se mu darovat část svého vojenského oděvu.

Posléze se mu zjevil Ježíš Kristus právě v těchto šatech. Nelze se proto divit, že pak Martin následně přijal v roce 339 křest a rozhodl se celý svůj život zasvětit službě Bohu. Ačkoliv se v roce 372 stal biskupem, žil i dál jako mnich, tedy skromně. Zemřel pak 8. listopadu 397 v Candes. Pochován byl 11. listopadu téhož roku v Tours. Proto se mu také říká Martin Tourský, a proto je jeho svátkem 11. listopad.

Proč husy? Musejí "pykat" za své hříchy?

Proč se na počet Martina Tourského jí právě husy, nikdo přesně neví. Někteří říkají, že se před  svým vysvěcením do biskupského řádu schovával v husníku, kde jej ale tato domácí zvířata svým štěbetáním vyzradila. Jiní zase tvrdí, že jej rušily při kázání, a proto si dnes musejí tradičně svůj hřích "odpykat" na pekáči. Obecně vzato byl však 11. listopad spojen nejen s půstem před vánočními svátky, nýbrž i s uzávěrkou ročního hospodářského cyklu, jehož součástí bylo i placení daní. Husy tedy často sloužily jako platidlo.

Proč víno? Opravdu záleží na jeho stáří?

Co se týče vína, tak to se v dřívějších dobách pilo buď mladé anebo staré. Z tohoto důvodu se vedou spekulace, zda se na Svatého Martina nedojednávaly nové smlouvy a dohody právě nad skleničkou tohoto alkoholického nápoje vyrobeného z té nejčerstvější sklizně. S touto tradicí měl údajně přijít císař Josef II. Jiní ale namítají, že tato tvrzení nemají žádnou oporu v historických pramenech, a že adjektivum "svatomartinské" bylo z hlediska stáří vína značně zavádějící.

I tak s tím ale Josef II. v podstatě začal

I tak má ale Josef II. jistý podíl na vinařské tradici Svatomartinských oslav. V roce 1784 totiž vydal nové zákony, které zásadním způsobem změnily hospodářství tehdejší Habsburské monarchie. Nově všichni zemědělci směli po určitou dobu prodávat bez omezení své plodiny. Tato právní úprava se stala účinnou k 11. listopadu, tedy Dni Svatého Martina. Možná, že se právě z tohoto důvodu začalo při této příležitosti pít víno. Nejde tedy o mládí či stáří tohoto nápoje, nýbrž o příležitost jeho pití.

Nápad vinaře Jiřího Kopečka!

Jiní zase tvrdí, že svatomartinským vínem je právě to, které mohli tehdejší vinaři prodávat bez licence. Opět tedy nezáleží na jeho stáří. V dnešní době si ho sice spojujeme s jedinečnou svěží a ovocnou chutí, ale nikoliv proto, že bychom navázali na dřívější tradici. Pouze jsme si vytvořili vlastní. V roce 2000 napadlo valtického vinaře Jiřího Kopečka vyrobit originální mladé víno, které by se právě vázalo k 11. listopadu. Tento nápad si sám nechal zaregistrovat ochranou značku "Svatomartinské". Ochutnávky svatomartinského vína z té nejčerstvější sklizně jsou tedy spíše novotou než navázáním na odkaz našich předků.

Související

víno

Milovníci Svatomartinského vína, pozor. Letos se bude prodávat dřív

Vinaři budou letos prodávat Svatomartinské víno výjimečně již od pátku 8. listopadu, tedy tři dny před svátkem svatého Martina. Novinářům to dnes řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Podle něj Vinařský fond vyhověl přání vinařů a obchodníků s ohledem na Svatomartinské hody, které budou právě o víkendu před svátkem svatého Martina. Odhadem se vyrobilo 2,1 až 2,2 milionu lahví Svatomartinského vína.

Více souvisejících

svatomartinské víno víno tradice, zvyky, svátky křesťanství

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 22 minutami

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

před 44 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 10 hodinami

Bohatý Kuvajt se topí v politické krizi. Podle expertů zažívá historické chvíle

Emír Kuvajtu Mišal Ahmad Džábir Sabáh v pátek rozpustil parlament a převzal jeho pravomoci necelých šest týdnů po parlamentních volbách. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy