Takhle impozantně vypadá polární záře nad Brněnskou přehradou

Přesně před dvaceti lety 20. listopadu 2003 ozářila oblohu České republiky polární záře. A 5. listopadu 2023 zachytil fotograf Vojtěch Otruba tento nádherný jev nad Brněnskou přehradou. Samozřejmě, od té doby jsme byli svědky i jiných polárních září, například 25. září tohoto roku. Nicméně, to klíčové spočívá právě ve dvacetiletém odstupu, informoval Astronomický ústav AV ČR.

Polární záře jsou úzce spojeny se sluneční aktivitou, což nám potvrzují jak záznamy a popisy v historických knihách a kronikách, tak i moderní vědecké sledování slunce. Tyto jevy nám pomáhají odhalit cykly sluneční aktivity i v dobách, kdy nebylo slunce systematicky pozorováno.

Obecně se polární záře vyskytují v oblasti tzv. auroralního oválu, který se nachází přibližně 10 až 20 stupňů od zemského magnetického pólu, ať už severního či jižního. Stojí za zmínku, že geomagnetický pól nesouhlasí přesně s geografickým pólem severním či jižním; je od něj trochu vzdálen a navíc se pohybuje. Přesto můžeme tento ovál pozorovat pouze na severní obloze, a to pouze v ojedinělých případech, kdy je standardní a nepřetržitý tok částic slunečního větru narušen či zvýšen přítokem částic pocházejících z oblasti sluneční erupce či mohutného výronu koronální hmoty.

Tuto impozantní polární záři vyvolala dvojice CME (Coronal Mass Ejection - výron koronální hmoty), které si vzájemně „pročistily“ cestu k Zemi, vyvolávajíce mohutnou geomagnetickou bouři třídy G3. Jejich vzájemná interakce způsobila ve zemské atmosféře mnohem větší odezvu, než bylo očekáváno. Ačkoli polární záře způsobené zvýšenou sluneční aktivitou bývají v našich zeměpisných šířkách častější během takzvané sestupné fáze slunečního cyklu, aktuální jevy pozorujeme v období postupného nárůstu aktivity Slunce směrem k maximu 25. slunečního cyklu, které očekáváme v první polovině roku 2024. Pro zajímavost, polární záře z roku 2003 se objevily v době sestupné fáze slunečního cyklu 23.

Jak naznačujeme, zdrojem polárních září je sluneční aktivita, přesněji ionizace a excitace atomů a molekul zemské atmosféry nabitými částicemi plynoucími ve slunečním větru. Tento trvalý tok částic od Slunce se po slunečních erupcích, zejména těch silných, stává rychlejším, intenzivnějším a mohutnějším. Díky magnetickému poli Země a vlastnímu náboji se jejich proud směřuje k zemským pólům, kde dochází k různě silným interakcím s naší atmosférou.

V atmosféře ve vysokých vrstvách dochází k excitaci a ionizaci atomů a molekul, což vyvolává emisi světla odpovídající energetické úrovni dané látky. Tyto procesy probíhají obvykle v oblasti od 80 do několika set kilometrů nad zemským povrchem.

Na snímku polární záře dominuje červená barva ionizovaného kyslíku ve výškách kolem 200 km. Níže, v rozmezí přibližně 100 km, září zelená barva téhož plynu, ale na jiné vlnové délce. Samozřejmě jsou na obrázku také patrné hvězdy naší severní oblohy.

V závěru bychom chtěli vyjádřit vděk fotografovi za jeho rychlou reakci a přát mu štěstí, neboť nalezení místa bez mraků pro pozorování tohoto jevu sluneční aktivity není v naší oblasti zcela běžné.

Děkujeme za tento nádherný zážitek zachycený na krásné fotografii.

Související

Více souvisejících

Polární záře Brněnská přehrada Jihomoravský kraj Brno

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy