U policie by mohly vzrůst platy civilních zaměstnanců

Vedení policie bude usilovat o navýšení platů civilních zaměstnanců. Prosadit chce postupné zvednutí jejich platových tarifů o 25 procent. Na sjezdu Odborového svazu zaměstnanců státních orgánů a organizací to řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Podle něj se výdělky podpůrných profesí v policejním sboru ve srovnání s průměrnou celostátní mzdou propadají a nejsou konkurenceschopné. 

U policie slouží asi 39.500 policistek a policistů, civilních zaměstnankyň a zaměstnanců je zhruba 9900. Odměňování upravuje vláda ve svých nařízeních.

"Nedokážu si vůbec představit fungování bezpečnostního sboru bez občanských zaměstnanců. Nejvíc nás trápí propad jejich platů v porovnání s průměrnou nominální mzdou v České republice... Naše konkurenceschopnost se velice zhoršila. V současné době jsme na 78 procentech průměrné mzdy v ČR. To je v matematickém vyjádření více než 8700 korun. To je náš největší problém - konkurence na trhu práce," řekl Vondrášek, který je sám členem odborů. Podle něj před deseti lety civilní zaměstnanci policie pobírali 96 procent průměrné mzdy. V roce 2015 poměr klesl na 84 procent, uvedl Vondrášek.

Podle údajů Českého statistického úřadu dosahovala v roce 2013 celostátní průměrná nominální mzda 25.035 korun. Průměrná odměna civilních zaměstnanců tak byla zhruba o tisícikorunu nižší. V roce 2015 se dostala na 26.591 korun. Rozdíl dosáhl asi 4250 korun. Pro letošek ministerstvo práce počítá s částkou 40.324 korun.

Vedení policie navrhuje základ výdělku civilních pracovníků upravit. "Byli bychom rádi, kdyby v nařízení o platech byla vyčleněna samostatná kategorie občanských zaměstnanců bezpečnostních sborů - v minulosti tomu tak již bylo, aby tarifní stupnice platů byla navýšena o 25 procent z té horní hranice, takže v platové třídě. Samozřejmě si uvědomujeme situaci státu a budeme navrhovat, aby to bylo rozloženo do několika let, protože si to ten stát nemůže dovolit ze dne na den," uvedl policejní prezident.

Podle něj policejní vedení loni zatím prověřilo náplň práce civilních pracovníků. Kvůli odbornější činnosti pak přesunulo 1600 lidí do vyšší platové třídy. Na přidání policie získala pro letošek 200 milionů korun.

Podle předsedy Odborového svazu hasičů Jiřího Jílka trápí výše výdělků i hasičský sbor. Zmínil částku 28.000 korun hrubého pro hasiče při prokázání odolnosti a nasazování života. "Když si přepočtu ten plat, tak mě napadne, že použiju spojení ´pokladní v Lidlu´," uvedl Jílek. Cestu vidí ve spolupráci jednotlivých odborových svazů a společném tlaku při vyjednávání o růstu výdělků.

Předáci odborů veřejného sektoru chtějí vyjednávání s vládou o případném růstu výdělků zahájit na jaře. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na sjezdu úřednických odborů zmínil, že platy rostly. V bezpečnostních sborech se tarify od ledna zvedly o deset procent.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Martin Vondrášek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy